• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Projekt Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia

  24.04.2010. 14:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwszą część projektu "Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia", przedstawiającego zmiany w architekturze stolicy Dolnego Śląska w kluczowych momentach historii, zaprezentowano w piątek w Muzeum Miejskim Wrocławia.

  "Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia" to projekt łączący tradycyjne metody badań z zakresu historii, historii sztuki i archeologii z najnowszymi osiągnięciami techniki. Twórcą projektu jest Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy), z którym współpracuje Muzeum Miejskie Wrocławia, oraz naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

  Jak wyjaśnił w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia dr Maciej Łagiewski, to jedne z pierwszych tak zaawansowanych projektów z dziedziny wirtualnej rekonstrukcji historycznej architektury miast na świecie. "W animowanej symulacji będziemy mogli zapoznać się z 1000-letnią historią Wrocławia i przemianami w architekturze miasta. W projektach, które tworzy Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, znajdują się, oprócz zmian architektonicznych na przestrzeni wieków, również rekonstrukcje budynków, które dziś już nie istnieją, lub takich, których budowa zatrzymała się na etapie projektu" - mówił dyrektor.

  W piątek zaprezentowano pierwszą cześć projektu, która obejmuje okres przedkolacyjny Wrocławia (X w. - 1226 r.). Na kilkuminutowym filmie zrealizowanym w technice 3D można obejrzeć m.in. początki osadnictwa na Ostrowie Tumskim w X w., kształtowanie się politycznego i religijnego centrum na przełomie X/XI w. oraz rozwój grodu na Ostrowie Tumskim od połowy XI w. do początków XIII w. Wizualizacji towarzyszy głos lektora, który opowiada widzom o przemianach architektonicznych w tamtym okresie i kreśli ich kontekst historyczny.

  To pierwsza z czterech części filmu, który ostatecznie będzie ok. 20-minutową produkcją. W kolejnych częściach znajdzie się m.in. rekonstrukcja lokacji miasta na prawie niemieckie w XIII w, rezydencja i forteca królów pruskich, rozkwit przemysłu i modernizmu, "Festung Breslau" i jej upadek, odbudowa miasta po 1945 i przestrzenno-architektoniczna wizja Wrocławia w 2016 r.

  Projekt przygotowuje zespół naukowców pod kierownictwem prof. Manfreda Kobba z Uniwersytetu Technicznego w Darmstad. Jak podkreślano podczas konferencji prasowej, to jedni z najlepszych specjalistów na świecie w tej dziedzinie. Do tej pory opracowali oni cyfrowe rekonstrukcje m.in. 850-letniego moskiewskiego Kremla, Starego Miasta w Wenecji, synagog w Niemczech i Pałacu Watykańskiego.

  "Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia" będzie pokazywana na wystawie "1000 lat Wrocławia" w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Może być także wykorzystywana do celów edukacyjnych, promocyjnych oraz informacyjnych. Rekonstrukcja daje również możliwość wydrukowania niektórych obiektów w formacie 3D i prezentowanie ich jako makiet.

  Koszt pierwszej części projektu to ponad. 50 tys. euro. W większości została sfinansowana przez pełnomocnika Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów. Obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia poszukuje środków na dokończenie projektu. Szacuje się, że jego realizacja zakończy się w przyszłym roku. PDO

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ gma/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Maciej Łagiewski (ur. 8 maja 1955 we Wrocławiu) – prawnik, historyk polski. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem nauk historycznych. Od 1991 dyrektor Muzeum Historycznego we Wrocławiu, od 2000 dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia. Pionierzy Wrocławia - Polacy przybyli do Wrocławia po jego zdobyciu w maju 1945 roku jeszcze przed przyznaniem go Polsce podczas konferencji poczdamskiej w II połowie lipca 1945. Encyklopedia Wrocławia zawęża tę definicję do osób, które przyjechały w dniach 9-31 maja 1945. Pierwsza gazeta ukazująca się we Wrocławiu po polsku miała tytuł "Pionier" (w lutym 1946 zmieniony na "Słowo Polskie"); Towarzystwo Miłośników Wrocławia ma sekcję Pionierów Wrocławia. Muzeum Historyczne – jeden z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Sztuki Medalierskiej mieści się w dawnym pałacu królewskim (Spätgenów) we Wrocławiu.

  Pałac królewski we Wrocławiu, także pałac Spätgenów we Wrocławiu lub zamek królów pruskich, zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia (w tym Muzeum Sztuki Medalierskiej). Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu – wrocławskie muzeum sztuki, powstałe w 1964. Jedyna w Polsce placówka specjalizująca się w gromadzeniu zbiorów z zakresu medalierstwa i falerystyki. Jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia.

  Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu – kirkut znajdujący się przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu, stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jego łączna powierzchnia to 4,6 ha, znajduje się na nim około 12 tysięcy nagrobków. Znajdują się tutaj groby Żydów przybyłych z odległych stron, m.in. z Gdańska, Warszawy, Bonn, Hamburga czy Bostonu. Nekropolia jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, jako miejsce pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy. Barokowy ogród przy Pałacu Królewskim we Wrocławiu – założony w 2008 r. na tyłach budynku Muzeum Miejskiego Wrocławia, dawnego Pałacu Spätgenów, ogród w stylu barokowym (francuskim). Na powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych znajduje się założenie ogrodowe o układzie osiowym z 4 regularnymi parterami haftowymi w centralnej części oraz z parterem bylinowym między częścią centralną a ul. Zamkową.

  Jan (Johannes Wrotizlaensis episcopus) – pierwszy biskup Wrocławia, który objął władzę nad diecezją wrocławską w chwili jej utworzenia w roku 1000. Oprócz imienia nie wiadomo o nim nic pewnego. Prawdopodobnie za jego panowania wybudowano we Wrocławiu murowaną katedrę przedromańską, zastępując starszy kościół. Encyklopedia Wrocławia – encyklopedia, zawierająca hasła związane z historią i współczesnością miasta Wrocławia.

  Wschodnia Obwodnica Wrocławia (WOW) - budowana obwodnica biegnąca przez tereny powiatu wrocławskiego wzdłuż południowej i wschodniej granicy Wrocławia, sporadycznie przechodząca przez obszar miasta. Wraz z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8 oraz tzw. Łącznikiem Długołęka i fragmentem autostrady A4 tworzyć będzie zamknięty pierścień o średnicy 15-20 km. Droga ma mieć status drogi wojewódzkiej i ma służyć zarówno lepszemu wzajemnemu skomunikowaniu silnie rozwijających się miejscowości powiatu leżących na południowo-wschodnim obrzeżu Wrocławia, jak i części ruchu tranzytowego.

  Wojszyce - osiedle w południowej części Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. Znajduje się na południe od towarowej obwodnicy Wrocławia, przechodzi tędy także nieczynna dziś linia kolejowa przez Dzierżoniów do Świdnicy, uruchomiona w 1884.

  Muzeum Miejskie Wrocławia zostało założone 1 stycznia 2000 roku przy ul. Sukiennice 14/15 (siedziba dyrekcji). Dyrektorem muzeum jest dr Maciej Łagiewski. 19 kwietnia 2009 r. po wieloletniej przebudowie otwarto nową siedzibę w dawnym Pałacu Królów Pruskich (wcześniejszym Pałacu Spätgena) przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 (dyrekcja pozostaje w Sukiennicach). Główną część ekspozycji stanowi wystawa "1000 lat historii Wrocławia", na której pokazano dzieje miasta od czasów średniowiecza po współczesność. Zgromadzono nań ponad 3 tysiące eksponatów, m. in. ze zbiorów własnych Muzeum, zasobów prywatnych kolekcjonerów, muzeów regionalnych całej Polski, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Biblioteki Uniwersyteckiej UWr. Można zobaczyć np. słynny skarb z Bremy (obecnie najlepsza w Europie kolekcja śląskiego złotnictwa), obrazy z pracowni Lukasa Cranacha, tzw. Śląski Graal (ostatnia taka pamiątka po Piastach śląskich), liczne dzieła sztuki z dawnych far miejskich: św Elżbiety i Marii Magdaleny, relikwiarze ze skarbca katedralnego i wiele innych. Wielką atrakcję stanowią także drobiazgowo zrekonstruowane komnaty królewskie (w tym Pokój Żółty - miejsce ustanowienia przez króla Fryderyka Wilhelma III orderu Krzyża Żelaznego, najwyższego odznaczenia militarnego Niemiec), a także barokowy ogród na tyłach pałacu. Skrzydło zachodnie zajmuje Galeria Wrocławskiej Sztuki XIX i XX wieku. Staromiejska Obwodnica Wrocławia, zwana także Śródmiejską Trasą Południową lub Aleją Południową - znajdująca się w stadium projektu trasa drogowa obiegająca historyczne dzielnice Wrocławia i mająca odciążyć Trasę W-Z. Szczegółowy przebieg trasy o klasie drogi głównej uwzględniony jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia jak również w poszczególnych planach miejscowych, a budowa pierwszych odcinków zaplanowana w wieloletnim planie inwestycyjnym.

  Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) — miejska, samorządowa instytucja kultury powołana przez Radę Miejską Wrocławia 10 lutego 2011 roku, a otwarta 2 września 2011 roku mająca na celu wystawianie, popularyzowanie i gromadzenie zbiorów sztuki współczesnej. Obecna, tymczasowa siedziba mieści się przy Placu Strzegomskim, w schronie przeciwlotniczym wybudowanym dla ludności cywilnej w 1942 według projektu Richarda Konwiarza. Działalności wystawiennicza MWW skupia się na przedstawianiu sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. MWW koncentruje się także na edukacji i programach społecznych skierowanych do mieszkańców Wrocławia.

  Dodano: 24.04.2010. 14:18  


  Najnowsze