• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przystanek Historia IPN na wakacje

  05.07.2010. 09:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Gry uliczne, warsztaty teatralne i zajęcia edukacyjne znajdą się m.in. w programie wakacyjnego Przystanku Historia organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

  W każdy wakacyjny poniedziałek stołeczne Biuro Edukacji Publicznej IPN będzie organizować w siedzibie przy ul. Marszałkowskiej zajęcia edukacyjne z cyklu "Powstańcza Warszawa". Mogą brać w nich udział zorganizowane grupy dzieci (do 30 osób) w wieku od 7 do 14 lat. Najmłodsi będą się uczyć m.in. historii Powstania Warszawskiego i jego bohaterów, szyfrowania wiadomości, piosenek powstańczych i budowy barykady. Zapisy na zajęcia są prowadzone w każdy piątek pod numerem (22) 5763001 w godz. 8.30-16.

  Od wtorku do piątku w godz. 10-13 dzieci będą mogły brać udział w warsztatach teatralnych "200 proc. NORMY". Podczas zajęć najmłodsi dowiedzą się, jak wyglądało życie ich rówieśników w PRL. W programie: prezentacje multimedialne o okresie PRL-u, gra edukacyjna związana z zasadami wymiany "kartek", debata społeczna "Za i przeciw", projekcja fragmentów kroniki filmowej, gawęda - słuchanie opowieści, wprawki dramatyczne, zajęcia plastyczno-projektowe (projektowanie kostiumów i dekoracji do przedstawienia), podział ról i występ. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia większych grup (do 20 osób) pod numerem (22) 5763007.

  14 lipca o godz. 14.30 chętni będą mogli natomiast wziąć udział w Dniu Gracza, w ramach którego zostanie zorganizowana gra planszowa "Kolejka". Zgłoszenia do udziału w grze są przyjmowane pod numerem (22 5763007) lub mailowo - agnieszka.leszczynska@ipn.gov.pl.

  28 lipca o godz. 11.30 odbędzie się gra uliczna "Najsłynniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej". W jej ramach będzie można przejść szlakiem trzech słynnych akcji przeprowadzonych przez Kierownictwo Dywersji Armii Krajowej w 1943 i 1944 roku w Warszawie - akcji pod Arsenałem, akcji Weffels oraz akcji Kutschera. Zapisy pod numerem (22) 5763001. W grze mogą brać udział dzieci od lat 10.

  11 sierpnia o godz. 14.30 zaplanowano zaś kolejny Dzień Gracza, w ramach którego tym razem będzie można wziąć udział w grze planszowej Mali powstańcy. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie (22) 5763007 lub mailowo - agnieszka.leszczynska@ipn.gov.pl. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  74 Pułk Piechoty AK „Chrobry” – jednostka sił zbrojnych Armii Krajowej utworzona na początku 1944 w ramach akcji odtwarzania struktur Wojska Polskiego sprzed 1939. Wchodził w skład 7 Dywizji Piechoty w Okręgu Radomsko-Kieleckim Armii Krajowej. 74 pp. AK wziął udział w Akcji "Burza". Maria Stypułkowska-Chojecka, pseudonim "Kama" (ur. 26 września 1926) – łączniczka batalionu "Parasol" Armii Krajowej, matka Mirosława Chojeckiego. Podczas okupacji niemieckiej brała udział w 7 akcjach zbrojnych, w tym m.in. w Akcji Kutschera oraz Akcji Koppe i Akcji Weffels. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci: Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział trzy razy. Zadebiutowała w 2007 roku. Pierwszym reprezentantem była Lina Jurevičiūtė z piosenką Kai miestas snaudžia. Zajęła wtedy 13 miejsce ze 33 punktami. Jak na dziś jest to najgorszy rezultat Litwy. W 2008 roku na Cyprze w konkursie brała udział Eglė Jurgaitytė z piosenką Laiminga Diena. Jest to najlepszy rezultat litewski gdyż zdobyła 3 miejsce ze 103 punktami. W 2009 roku Litwa zrezygnowała z powodu problemów finansowych nadawcy publicznego. W 2010 roku Bartos z piosenką Oki Doki zajął 6 miejsce ze 67 punktami.

  Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci: Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brał udział tylko raz. Stało się to w 2012. Piosenka przez niego wystawiona zajęła 8. miejsce. Agnieszka Dulej (ur. 4 lipca 1983 w Łodzi) - polska łyżwiarka figurowa. Startowała w kategorii par tanecznych. Jej partnerami byli Marcin Świątek, a następnie - Sławomir Janicki. Z Janickim, byli dwukrotnie wicemistrzami polski oraz również dwukrotnie brązowymi medalistami tej imprezy. Łyżwiarka brała udział w I edycji Gwiazdy tańczą na lodzie. Partnerował jej Piotr Zelt. Zajęli 6 miejsce. Brała udział w II edycji programu Gwiazdy tańczą na lodzie. Jej partnerem był Robert Rozmus. Zajęli 9 miejsce. Brała udział w III edycji programu Gwiazdy tańczą na lodzie. Jej partnerem był Samuel Palmer. Zwyciężyli tę edycję pokonując Agnieszkę Włodarczyk i Łukasza Jóźwiaka.

  Wybory do parlamentu Republiki Czeskiej 1992 odbyły się w piątek 5 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 22 i w sobotę 6 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 14. O 200 miejsc w czeskim parlamencie walczyły 42 zarejestrowane komitety. Frekwencja wyniosła 85,08%. Frekwencja (łac. frequentia - częstotliwość) - najczęściej wyrażany procentowo stosunek liczby osób, które wzięły udział w konkretnym zdarzeniu, np.: wybory parlamentarne, zajęcia lekcyjne do liczby osób, które były zaproszone lub miały prawo wziąć udział w danym zdarzeniu.

  Jan Cichocki – w latach 1942-1943 żołnierz Batalionów Chłopskich, a następnie Armii Krajowej. Brał udział w walkach z Niemcami na Zamojszczyźnie oraz w akcji „Burza”, w czasie której został ranny. Dowódca drużyny w placówce Gaj Gruszczański w obwodzie zamojskim. Był współinicjatorem połączenia dwóch organizacji AK-owskich w Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Od 2006 r. prezes Zarządu Obwodu Białostockiego ŚZŻAK. Obwód III Wola kryptonimy: „Szesnastka”, „16” (w ramach SZP),”43” (w ramach ZWZ/AK), „XXIII” (od 15 czerwca 1944), „III” (od 9 sierpnia 1944) – terytorialna jednostka organizacyjna okręgu warszawskiego Armii Krajowej działająca w okresie okupacji niemieckiej w Polsce na części dzielnicy Wola. Oddziały wojskowe obwodu wzięły udział w powstaniu warszawskim.

  Zbigniew Gęsicki, pseudonim "Juno" (ur. 1919 - zm. 1 lutego 1944, Warszawa) – harcerz należący do grupy "Wilczków". Brał udział w Akcji Kutschera, zakończonej udanym zamachem na Franza Kutscherę.

  Berek lub ganiany, goniany – dziecięca gra ruchowa, polegająca na tym, że jedna osoba (nazywana berkiem) musi dotknąć dowolną z pozostałych osób biorących udział w zabawie. Dotknięta osoba staje się berkiem, a poprzedni berek staje się zwykłym uczestnikiem zabawy. W grze może brać udział dowolna liczba osób. Kiedy jest dużo uczestników, mogą być dwa berki. Zabawa nie jest ograniczona w czasie, jednak zazwyczaj kończy się, gdy większość uczestników poczuje się zmęczona.

  Dania w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 3 razy. Dania zrezygnowała z udziału, gdyż bierze udział w MGP Nordic. Arvind Kumar Gupta – indyjski wynalazca zabawek i popularyzator nauki. Absolwent Indian Institute of Technology (IIT) w Kanpur. Jako zwolennik zasad Gandhiego, wziął udział w 1978 w programie nauczania dzieci Hoshangabad w stanie Madhya Pradesh. Od tego czasu zajmuje się projektowaniem i tworzeniem pomocy naukowych dla najmłodszych. Jako konsultant UNESCO ds. nauki przedmiotów ścisłych, brał udział w programach edukacyjnych w wielu krajach.

  FOX Dance Studio – jest to studio taneczne założone w 2000 roku przez Stanisława Skibniewskiego (wykładowcę Warszawskiego AWFu). Początkowo były to grupki dzieci ze szkół podstawowych, tańczących na zajęciach pozaszkolnych. Z czasem jednak, pod kierownictwem Stanisława Skibniewskiego, zespół ze SP nr 133 na Bielanach wziął udział w swoich pierwszych zawodach – Mistrzostwach Mazowsza, na których zajął 3 miejsce. Był to pierwszy sukces, który wróżył zespołowi jak najlepszą przyszłość. Z czasem ze wszystkich grup szkolnych jakie prowadził S. Skibniewski wyłonił "perełki" z których utworzył zespoły FOX1 i FOX2, trenerką została Agnieszka Chrulska, która prowadziła zespół pod kątem disco dance. Jednak największe sukcesy zespołu możemy zaobserwować dopiero od roku 2006, kiedy to zmiana trenerki na Agnieszkę Czubak spowodowała również zmianę stylu tanecznego na jazz i modern. FDS współpracuje z Miejskim Domem Kultury Bielany. Radzowiczanie (Radzowiczanki) - zespół muzyczny z Radzowic wykonujący piosenki ludowe, biesiadne i kościelne. Powstał w roku 2002 - pierwszy publiczny występ nastąpił 2 czerwca 2002 na festynie z okazji Dnia Dziecka i Święta Szkoły (boisko szkolne przy Szkole Podstawowej w Radzowicach, następny na Dożynkach w Miłowicach (wrzesień 2002). Od tej pory panie wielokrotnie śpiewały na wielu uroczystościach, m.in. festynach szkolnych, dożynkach, Dniach Dziadowej Kłody. 18 czerwca 2005 wystąpiły w Oleśnicy na Powiatowych Prezentacjach Kulturalnych. Zespół grał początkowo pod kierunkiem i z akompaniamentem Władysława Kazimierczaka, w roku 2005 jego miejsce zajął Andrzej Kokott. W maju 2006 zespół zajął pierwsze miejsce w Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław. W lipcu 2006 ukazała się płyta CD (22 piosenki i rozmowa z zespołem). We wrześniu 2006 zespół zajął I miejsce w Pierwszym Festiwalu Kapel Ludowych w Szklarskiej Porębie, w roku 2007 brał udział w VIII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych "Z Kolędą po Kresach" w Zagrodnie oraz w Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Boguszycach. W marcu 2007 zespół zajął drugie miejsce w plebiscycie "Gazety Sycowskiej" na Człowieka Roku.
  W roku 2011 z uwagi na panów w składzie zespołu została zmieniona nazwa z Radzowiczanki na Radzowiczanie

  Dodano: 05.07.2010. 09:17  


  Najnowsze