• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Redukcje paragwajskie

  18.03.2009. 19:35
  opublikowane przez:

  Pod tą dziwną nazwą " redukcje paragwajskie " kryje się ciekawy społeczny eksperyment trwający około 150 lat. Eksperyment, w którym główne role odegrali jezuici, Indianie oraz hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy z "Nowego Świata".
  Redukcje (z hiszpańskiego "reducciones") to osady zakładane z inicjatywy jezuitów w kraju Guaranów, nad rzeką Paraną. Powstawały z błogosławieństwem władców Hiszpanii, szczególnie Filipa III, który w 1610 roku ogłosił, że paragwajskich Indian można nawracać jedynie słowem (a nie mieczem, jak to nagminnie wówczas robiono w koloniach). Z czasem redukcje zaczęły wyrastać także w innych krajach, np. w dzisiejszej Boliwii (co opisuje szczegółowo La Gran Chiquitania w rozdziale o historii jezuickich misji)
  Konfesjonał

  http://dogin.blox.pl/2005/12/Redukcje-paragwajskie.html

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Redukcje (hiszp. reducción, port. reduçao) – społeczności indiańskie, istniejące w koloniach hiszpańskich i portugalskich w Ameryce Południowej. Kontrolę i opiekę nad nimi roztaczały najczęściej zakony katolickie. Oprócz redukcji misyjnych istniały też redukcje organizowane przez władze cywilne, do których przymusowo przesiedlano Indian z ich pierwotnych wiosek. Republika Guarani – obszar administrowany przez zakon jezuitów, położony na granicy wicekrólestwa Peru i wicekrólestwa La Plata, zamieszkany głównie przez indiańskie plemię Guaranów. Obszar ten nigdy nie zyskał statusu państwa w pełnym tego słowa znaczeniu, pozostawał jednak przez ponad 100 lat poza jurysdykcją otaczających je królestw, a misyjne osiedla zwane redukcjami były zarządzane przez swoisty samorząd, będący jezuicką adaptacją dawnych struktur plemiennych. Religią panującą na tym obszarze był katolicyzm. Tereny te zostały podbite przez Hiszpanów w 1768 roku i włączone do Peru i Paragwaju. Bitwa pod Apostoles del Caazapá Guazú miała miejsce w roku 1639 w trakcie wojen guarańskich. Bitwa była jednym z akordów kolejnej ofensywy Bandeirantes którzy w roku 1638 rozpoczęli ataki na redukcje jezuickie w rejonie rzeki Urugwaj i Parany. Po wyłapaniu kilku tysięcy Indian Guarani, napastnicy wycofali się. W roku 1639 do Guaranów przybyło 11 żołnierzy hiszpańskich, którzy przejęli nad nimi dowództwo, uzbrajając Indian w niewielką ilość broni palnej. Na czele Guaranów stanęli Nicolas Neenguiru i Diego do Alfaro. Do bitwy z nowym najazdem Bandeirantes doszło pod Apostoles del Caazapá Guazú na obszarze Tapé dnia 17 stycznia 1639 r.. W trakcie pierwszego już ataku Diego do Alfaro został śmiertelnie postrzelony strzałą jednego z mameluków (stanowiących ogół portugalskich oddziałów Bandeirantes). W odpowiedzi na to Indianie uderzyli z wielką zaciętością, przerywając szeregi wroga. W ataku tym padło od 200 do 300 Portugalczyków. Wielu dostało się do niewoli m.in. dowodzący nimi kapitan Pascoala Leite Pais. Później jego, podobnie jak i pozostałych więźniów uwolniono z rozkazu gubernatora Paragwaju Martína de Ledesmy Valderramy.

  São Miguel das Missões (z port. Misja św. Michała) – była katolicka redukcja misyjna prowadzona przez jezuitów. Znajduje się obecnie obok miasteczka São Miguel das Missões w północno-zachodnim regionie stanu Rio Grande do Sul, w Brazylii. Jakob Gyllenborg - polityk szwedzki z drugiej połowy XVII wieku. W latach 1689-1695 był gubernatorem miasta Uppsala. W roku 1693 był moderatorem parlamentu szwedzkiego czyli tzw. landmarszałkiem (Lantmarskalk). Zmarł w 1695. Z jego imieniem związane są tak zwane Wielkie redukcje (szw stora reduktionen) - konfiskata ziemi szlacheckiej przez szwedzkiego króla Karola XI przeprowadzona w 1680.

  Most Przyjaźni (Paragwaj-Brazylia) lub Międzynarodowy Most Przyjaźni (port. Ponte Internacional da Amizade, hiszp. Puente Internacional de la Amistad) – most drogowy ponad rzeką Parana łączący paragwajskie miasto Ciudad del Este z brazylijskim miastem Foz do Iguaçu. Most San Roque González de Santa Cruz lub Międzynarodowy Most San Roque González de Santa Cruz (hiszp. Puente Internacional San Roque González de Santa Cruz) – drogowy most wantowy ponad rzeką Parana łączący paragwajskie miasto Encarnación z argentyńskim miastem Posadas.

  Pueblo – grupa plemion indiańskich Arizony i Nowego Meksyku. Wchodzi w skład południowo-zachodniego kręgu kulturowego Indian północnoamerykańskich. Ich nazwa wywodzi się z języka hiszpańskiego (dokładniej kastylijskiego), w którym oznacza wioskę - ze względu na specyficzne osadnictwo stanowiące znak rozpoznawczy Indian Pueblo. Eksperyment 50 szkół – eksperyment pedagogiczny w którym uczestniczyło 50 z 585 szkół biorących udział w wcześniejszym eksperymencie. Był to eksperyment naturalny którego celem było przekształcenie ostatnich dwóch klas 10-letniej szkoły ogólnokształcącej tak aby po przedłużeniu jej trwania o rok dawała także zawodowe kwalifikacja robotnicze na poziomie tzw. trzeciej grupy kwalifikacyjnej. Eksperyment przeprowadzony był w latach 1957-1958 w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej pod kierownictwem Akademii Nauk Pedagogicznych RFSRR.

  Siły zbrojne Paragwaju (hiszp. Fuerzas Armadas de Paraguay) składają się z trzech rodzajów broni: wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa.

  Terminator - urządzenie elektryczne montowane na zakończeniach okablowania komunikacyjnego i mające za zadanie redukcje zakłóceń powstających w nim w trakcie przesyłania sygnałów. Proste terminatory pasywne to rezystor, bądź też ich zestaw. Bardziej rozbudowane terminatory aktywne zbudowane są w oparciu o stabilizatory napięcia.

  Problem NP-zupełny (NPC) czyli problem zupełny w klasie NP ze względu na redukcje wielomianowe, to problem, który należy do klasy NP oraz dowolny problem należący do NP może być do niego zredukowany w czasie wielomianowym. Czasami zamiast redukcji w czasie wielomianowym używa się redukcji w pamięci logarytmicznej. Pytanie, czy są to definicje równoważne pozostaje pytaniem otwartym. Taka definicja problemów NP-zupełnych implikuje fakt, że jeśli tylko potrafimy rozwiązać jakikolwiek problem NP-zupełny w czasie wielomianowym, to potrafimy rozwiązać w czasie wielomianowym wszystkie problemy NP. Problemy NP-zupełne można więc traktować jako najtrudniejsze problemy klasy NP (z punktu widzenia wielomianowej rozwiązywalności).

  Dodano: 18.03.2009. 19:35  


  Najnowsze