• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekonstrukcja średniowiecznego grodu w Raciążu

  18.04.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Umocnienia średniowiecznego grodu w Raciążu koło Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) zostaną częściowo zrekonstruowane. Warownia spłonęła 600 lat temu i nigdy nie została odbudowana.


  Jak poinformowano w Urzędzie Miasta w Tucholi, prace nad rekonstrukcją średniowiecznej warowni potrwają do listopada. Przedsięwzięcie, warte prawie ćwierć miliona złotych, było możliwe dzięki wsparciu funduszy unijnych.

  Na brzegu jeziora Śpierewnik koło Tucholi powstanie rekonstrukcja bramy i palisady otaczającej niegdyś gród obronny. Ponieważ dawne umocnienia znajdują się w ustronnym obecnie rejonie, dotrzeć tam można będzie pokonując sporą odległość pieszo.

  Na miejscu znajdą się pomosty widokowe dla turystów i szczegółowe opisy dawnego grodu. Inwestycja jest możliwa dzięki zakończeniu prowadzonych od 1964 roku badań archeologicznych w tym miejscu.

  Dodatkową atrakcją w sezonie turystycznym jest organizowana corocznie inscenizacja spalenia raciąskiego grodu. W przedsięwzięcie angażują się głównie mieszkańcy obecnej wsi Raciąż.

  Gród Raciąż był usytuowany na istniejącej niegdyś wyspie, otoczonej wodami jeziora Śpierewnik, kilka kilometrów od wsi Raciąż. W ciągu kilku ostatnich wieków wody jeziora obniżyły się i dawna wyspa stała się półwyspem.

  Podczas systematycznych badań archeologicznych wydobyto wiele pozostałości kultury materialnej tutejszej ludności, głównie z okresu średniowiecza. Najstarsze ślady osadnictwa, ułamki naczyń i kamienny toporek, odkryte przez naukowców, pochodzą z okresu neolitu.

  Jak ustalono, w XIII wieku gród obronny był ośrodkiem kasztelanii raciąskiej w ramach księstwa świeckiego. Rezydowały tu lokalne władze administracyjne, wojskowe, sądowe i gospodarcze. Warownia wyznaczała i broniła granic księstwa, miała stałą załogę zbrojną.

  Kasztelania raciąska była jednym z niewielu ośrodków osadniczych na słabo zaludnionym obszarze Borów Tucholskich. Leżała na szlaku wiodącym z Nakła nad Notecią do Gdańska i licznie przemierzający tę trasę kupcy zasilali kasę księstwa opłatami i daninami.

  W 1256 r. gródek obronny został zdobyty i spalony wraz z częścią mieszkańców. W późniejszych latach podjęto jego obudowę i ośrodek administracji funkcjonował tu do początku XIV wieku, kiedy to ponownie spłonął i został porzucony. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Zamek w Raciążku - zamek biskupi znajdujący się w dawnym mieście Raciążek, w gminie Raciążek, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Położony na krawędzi doliny Wisły. Obecnie w stanie ruiny.

  Racięcin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Wierzbinek, przy drodze powiatowej nr 310 Wierzbinek – Racięcin. Miejscowość jest siedzibą sołectwa Racięcin. Częścią wsi jest Janowo Racięckie.

  Raciąski Młyn – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Tuchola na obszarze Borów Tucholskich przy zachodniej granicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Osada jest częścią składową sołectwa Raciąż.

  Mrowiniec – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Tuchola na obszarze Borów Tucholskich przy zachodniej granicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego i nad wschodnim brzegiem jeziora Śpierewnik. Osada jest częścią składową sołectwa Raciąż. Miejscowość składa się z dwóch części: "Mrowińca Dolnego" i "Mrowińca Górnego".

  Bitwa pod Nakłem (1256) – 29 września 1255 roku Msciwój, syn księcia gdańskiego Świętopełka, zajął Nakło nad Notecią, czym rozpoczął krwawe walki o ten gród. Jeszcze tego samego roku książę wielkopolski Przemysł I wraz z bratem Bolesławem Pobożnym, wspierany przez księcia kujawskiego Kazimierza I przybył pod Nakło. Wobec niemożności zdobycia dobrze bronionego grodu, Przemysł zbudował naprzeciwko nową twierdzę, której zadaniem było ograniczać działanie oddziałów pomorskich. Wiosną 1256 roku Przemysł wraz z sprzymierzeńcami ponownie przybył pod Nakło i w celu zmuszenia Pomorzan do wycofanie się z grodu uderzył na Raciąż, który spalił. W odwecie Świętopełk pomorski wraz z bratem Raciborem oraz z synami Mściwojem i Warcisławem próbował zdobyć niewygodny i uciążliwy gród pobudowany przez Przemysła. W kwietniu 1256 roku rozpoczęły się krwawe walki oblężnicze. Apogeum walk przypadło na 21 maja, kiedy to Świętopełk podstępem wywabił rycerstwo wielkopolskie na przedpola Nakła i tam krwawo pobił. Pomimo zwycięstwa Pomorzanie nie opanowali „nowego Nakła”, a w zaciętych walkach z Wielkopolanami nastąpił impas. W miejscowości Kcynia 24 lipca 1256 roku doszło do rozmów między Przemysłem i możnowładcami wielkopolskimi a wielkim mistrzem Zakonu krzyżackiego Poppo von Osternohe, pośredniczącym między zwaśnionymi władcami. Książę gdański Świętopełk zobowiązał się do zwrotu zagarniętego grodu Nakła po otrzymaniu zapłaty 500 grzywien srebra. Wielkopolanie zaakceptowali warunki Świętopełka, a pokój zawarty w Kcyni zakończył okres walk Wielkopolan z Pomorzanami, co w efekcie pozwoliło na późniejsze zbliżenie się polityczne obu dzielnic, aż do zjednoczenia podczas panowania Przemysła II .

  Raciążek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Raciążek. W latach 1317-1870 miasto.

  Raciążnica – rzeka w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, przepływa przez Powiat płoński. Długość rzeki wynosi 56,9 km. Płynie w kierunku wschodnim, stanowi prawy dopływ rzeki Wkry, do której uchodzi w okolicach wsi Sochocin. Jej największymi dopływami są Zadębie, Karsówka, Rokitnica i Dobrzyca. Raciążnica wypływa koło miejscowości Kusek na wysokości 115 m n.p.m. Latem notuje się niskie stany wody, co przyczynia się do zarastania rzeki. Wiosną prowadzi to do lokalnych wystąpień wody z koryta . Odcinek koryta połozony w Gminie Raciąż (41,4 km) jest w całości uregulowany. Rzeka nie należy do najczystszych, co spowodowane jest spływem nawozów sztucznych z pól. Ścieki z miasta Raciąż również przyczyniają się do jej zanieczyszczenia.

  Dodano: 18.04.2011. 00:04  


  Najnowsze