• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruiny stolicy Asyrii sprzed 4500 lat zagrożone zalaniem

  17.04.2010. 21:02
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Iraccy archeolodzy poinformowali o poważnym zagrożeniu dla ruin pierwszej stolicy Asyrii w północnej Mezopotamii sprzed 4500 lat, wynikającym z braku wałów przeciwpowodziowych nad rzeką Tygrys - donosi serwis internetowy Monsters and Critics.

  Pozostałości miasta i fortecy Aszur pochodzące z ok. 2500 r. p.n.e., noszące obecnie nazwę Kalaat Szirkat, znajdują się w północnym Iraku na terenie okręgu Al-Shirqat w prowincji Salah Ad-Din.

  Jak poinformował Mohammed al-Jabouri z Biura Starożytności Prowincji Salah Ad-Din, nurt Tygrysu zmył już ponad 30 metrów położonego nad rzeką starożytnego stanowiska, które w odległej przeszłości było pierwszą stolicą Asyrii, ośrodkiem religijnym i miejscem kultu boga Aszura, od którego imienia pochodzi nazwa całej asyryjskiej cywilizacji.

  Ostatnio wody Tygrysu zmyły dziesiątki glinianych tabliczek i posągów znajdujących się na stanowisku, które było badane i częściowo odsłonięte przez niemieckich archeologów w latach 1913-1918. Od tamtego czasu nie prowadzono na stanowisku nowych prac wykopaliskowych.

  Zdaniem archeologów, wzniesienie wału przeciwpowodziowego mogłoby ocalić ruiny Aszur, ale dotychczas podejmowane przez naukowców próby skłonienia władz lokalnych oraz ministerstwa turystyki i starożytności Iraku do wydzielenia odpowiednich środków na ten cel nie odniosły skutku. JOT

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kar-Tukulti-Ninurta (akad. Kār-Tukultī-Ninurta, tłum. "przystań/nabrzeże Tukulti-Ninurty") – miasto założone przez władcę asyryjskiego Tukulti-Ninurtę I (1243-1207 p.n.e.), które w jego planach stać się miało nową stolicą Asyrii i nowym centrum kultowym boga Aszura. Obecnie stanowisko archeologiczne Telul al-Aqr w północnej części prowincji Salah Ad-Din w Iraku. Tikrit – miasto (151 tys. mieszkańców) nad Tygrysem w północnym Iraku; stolica prowincji Salah Ad-Din. W starożytności teren geograficzny północnej Mezopotamii, na którym leży miasto, nazywano Dżezira. Niniwa (akad. Ninua) – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, leżące nad wschodnim, lewym brzegiem Tygrysu; jedna ze stolic Asyrii. Obecnie stanowisko archeologiczne Ninawa w Iraku, na północny wschód od Mosulu.

  E-szara (sum. é.šár.ra, tłum. "Dom wszechświata") – nazwa kompleksu świątynnego Aszura, narodowego boga Asyrii, w mieście Aszur. Aszur-rem-niszeszu (akad. Aššur-rēm-nišēšu, tłum. "Bóg Aszur jest dzikim bykiem swego ludu") – władca Asyrii, następca Aszur-bel-niszeszu; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 8 lat. Jego rządy datowane są na lata 1408-1401 p.n.e.

  Aszur-nadin-ahhe II (akad. Aššur-nādin-ahhē, tłum. "Bóg Aszur jest tym, który dał braci") – władca Asyrii, syn i następca Aszur-rem-niszeszu; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 10 lat. Jego rządy datowane są na lata 1400-1391 p.n.e. Tiglat-Pileser III, właśc. Tukulti-apil-Eszara III (akad. Tukultī-apil-Ešarra, biblijny Tiglat-Pileser) – król Asyrii; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 18 lat. Jego rządy datowane są na lata 744-727 p.n.e. Władzę w państwie objął w wyniku przewrotu pałacowego, który obalił poprzedniego władcę Aszur-nirari V. Wprowadził wiele reform w dziedzinie administracji i wojskowości, które przywróciły Asyrii silną pozycję militarną i ekonomiczną na Bliskim Wschodzie.

  Aszur-resza-iszi II (akad. Aššur-rēša-iši) – król Asyrii, syn i następca Aszur-rabi II; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 5 lat. Jego rządy datowane są na lata 971-967 p.n.e. Dżemdet Nasr (Dżamdat Nasr) – miasto w Iraku, leżące 75 kilometrów na południe od Bagdadu. Znajdują się w nim ruiny starożytnego miasta, które naukowcy najczęściej identyfikują jako Kidnun. Odkryto w nim ruiny dużej budowli na planie prostokąta (świątynia lub pałac) oraz pozostałości osiedla z okresu predynastycznego (poprzedzającego okres wczesnych dynastii sumeryjskich)

  Aszur-szaduni (akad. Aššur-šadûni) – władca Asyrii, syn i następca Nur-ili; według Asyryjskiej listy królów panował on jedynie przez jeden miesiąc, po czym odsunięty został od władzy przez swego wuja Aszur-rabi I.

  Aszur-nirari V (akad. Aššur-nērārī, tłum. "bóg Aszur jest moją pomocą") – król Asyrii, syn Adad-nirari III, brat i następca Aszur-dana III; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 10 lat. Jego rządy datowane są na lata 754-745 p.n.e.

  Aszur-uballit I (akad. Aššur-uballiṭ, tłum. "bóg Aszur do życia powołał") – król Asyrii, syn i następca Eriba-Adada I; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 36 lat. Jego rządy datowane są na lata 1363-1328 p.n.e. Za jego panowania Asyria uwalnia się od zwierzchnictwa państwa Mitanni i rozciąga swoją kontrolę nad ziemiami na północ i wschód od miasta Aszur. Tygrys (gr. Τίγρης Tígrēs lub Τίγρις Tígris, arab. دجلة, Nahr Dijlah) to obok Eufratu jedna z dwóch największych rzek Mezopotamii. Wypływa z gór Taurusu Wschodniego położonych w Turcji i przepływa przez Syrię (tylko 40 km) oraz Irak, w dolnym biegu łącząc się z Eufratem w okolicach Al Qurnah i formując rzekę Szatt al-Arab, która wpada do Zatoki Perskiej. Długość Tygrysu wynosi 1900 km, a powierzchnia dorzecza 375 tys. km². Na zachodnim brzegu Tygrysu leży stolica Iraku, Bagdad. Najważniejsze dopływy to Duży Zab, Mały Zab, Dijala (wszystkie lewostronne). Normalnie żeglowny jest od Bagdadu, a w trakcie wysokiego stanu wód nawet od Mosulu położonego w północnym Iraku.

  Aszur-rabi II (akad. Aššur-rabî) – król Asyrii, syn Aszurnasirpala I, brat Salmanasara II; przejął tron po śmierci swego bratanka Aszur-nirari IV; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 41 lat. Jego rządy datowane są na lata 1012-972 p.n.e. Puzur-Sin (akad. Puzur-Sîn, tłum. "Ochroną jest bóg Sin") – władca miasta-państwa Aszur, którego imienia nie wymienia Asyryjska lista królów. Panował w 2 poł. XVIII w. p.n.e., słabo znanym okresie wielkiego zamieszania i chaosu w historii Asyrii, który nastąpił po śmierci Iszme-Dagana I (1781-1741? p.n.e.), wraz z rozpadem państwa stworzonego przez Szamaszi-Adada I (1814-1782 p.n.e.). Puzur-Sin znany jest z inskrypcji znalezionej w mieście Aszur. Nazywa się on w niej "namiestnikiem boga Aszura" oraz tym, który odsunął od władzy Asinuma, wnuka Szamszi-Adada I. Usunięcie Asinuma z tronu asyryjskiego Puzur-Sin usprawiedliwia tym, iż Szamszi-Adad I nie był "rdzennym" Asyryjczykiem, lecz uzurpatorem, człowiekiem "obcego pochodzenia, nie z asyryjskiej krwi". Tym samym zarówno on, jak i jego następcy, nie mieli żadnych praw do asyryjskiego tronu. W dalszej części inskrypcji opisuje on zniszczenie zbudowanego przez Szamszi-Adada I pałacu i budowę nowych murów w Aszur.

  Dodano: 17.04.2010. 21:02  


  Najnowsze