• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza ekspedycja archeologiczna PAN do Bir Nurayet

  09.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W połowie listopada rusza do Sudanu misja badawcza Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddział w Poznaniu. Bir Nurayet - stanowisko archeologiczne będące celem ekspedycji, to bardzo bogata galeria sztuki naskalnej pełna nieznanych dotąd motywów wykonanych przez pradziejowych mieszkańców tego rejonu.

  Misją w odległy zakątek Sudanu - w górski pas wybrzeża Morza Czerwonego na północ od Portu Sudan, będą kierować: dr Przemysław Bobrowski i prof. Michał Kobusiewicz.

  Stanowisko Bir Nurayet odkryto przypadkiem podczas wędrówki przez pustynię Krzysztofa Pluskoty - archeologa i Arity Baaijens - pisarki i fotografki w końcu lat 90. ubiegłego wieku. Trasa ich wędrówki przez Pustynię Nubijską liczyła 1500 km. Jest to rejon w zasadzie nierozpoznany pod względem archeologicznym, chociaż naukowcy są przekonani, że z tych obszarów pochodził wojowniczy lud Medżaj znany z czasów faraońskich.

  "Cel naszych badań znajduje się na trasie wielokilometrowej doliny zwanej Wadi Dub (Dolina Wilków). Tuż obok bardzo charakterystycznej, spiczastej góry wyraźnie odróżniającej się od płaskich wzgórz w okolicy, zlokalizowana jest właśnie galeria sztuki naskalnej. Rozlokowana jest wokół okrągłej, skalnej polany" - wyjaśnia prof. Kobusiewicz.

  Na galerię prahistorycznej sztuk naskalnej składają się głównie przedstawienia bydła rogatego - wielkiej liczby krów i byków. Są również sceny ukazujące polowania na słonie i inne zwierzęta. Do najciekawszych należy ryt, na którym przedstawiono dojenie krowy. Rejon ten od tysiącleci jest wyjątkowo suchy i pustynny, stąd odkryte sceny należy wiązać z osadnictwem z czasów, kiedy klimat był bardziej przyjazny dla pasterzy.

  "Charakterystyczna, spiczasta góra położona w sąsiedztwie skalnej polany otoczonej przez ryty z pewnością otoczona była kultem, być może płodności. Lokalizacja olbrzymiej galerii sztuki naskalnej definitywnie była związana ze znaczeniem góry" - dodaje prof. Kobusiewicz.

  Już wstępne ustalenia sytuują Bir Nurayet wśród najbogatszych stanowisk ze sztuką naskalną na terenie całej Afryki.

  Polscy archeolodzy podczas miesięcznej kampanii zadokumentują ryty i wykonają rekonesans archeologiczny w poszukiwaniu śladów po pradziejowym osadnictwie lub po cmentarzyskach należących do osób, które wykonały ryty.

  Projekt dojdzie do skutku dzięki grantowi przyznanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Galerie sztuki współczesnej (ang. contemporary art gallery), również Galeria współczesna - instytucja o komercyjnym charakterze, gdzie sztuka współczesna wystawiana jest z przeznaczeniem na sprzedaż. Określenie galeria sztuki jest powszechnie używane w znaczeniu muzeum sztuki, natomiast "galeria sztuki współczesnej" uzywana jest w znaczeniu komercyjna galeria sztuki. Typowym przykładem takiej galerii jest Gallery Row w Los Angeles, a w Polsce dla przykładu można wymienić Galeria 2 Światy w Krakowie. Szczególnym przypadkiem galerii współczesnej jest vanity gallery, gdzie pobiera są opłaty od artystów za wystawiania ich pracy. Côa – rzeka w Portugalii, dopływ Douro. W jej dolinie położone jest jedno z najbogatszych skupisk sztuki naskalnej. Dla jego ochrony utworzono Park Archeologiczny Doliny Côa. Galeria Stereo – polska galeria sztuki zlokalizowana w Poznaniu, założona w marcu 2009 roku, w której wystawiana jest twórczość artystów współczesnych. Z Galerią związana jest Fundacja Transmisja oraz grupa Penerstwo, a także artyści: Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Gizela Mickiewicz, Mateusz Sadowski, Magdalena Starska i Izabela Tarasewicz.

  Corcoran Gallery of Art – galeria sztuki w Waszyngtonie, specjalizująca się głównie w malarstwie amerykańskim (dawnym i współczesnym), założona w 1869 roku przez przedsiębiorcę Williama Wilsona Corcorana jako prywatna kolekcja sztuki. Jest najstarszym muzeum sztuki w Waszyngtonie. Obecnie galeria posiada znaczący zbiór XVIII-, XIX- i XX-wiecznej sztuki amerykańskiej i europejskiej, a ponadto dzieła sztuki współczesnej, fotografii, rzeźby i sztuki użytkowej. Galeria m2 [m kwadrat] – galeria sztuki współczesnej działająca od stycznia 2007 roku w Warszawie przy ul. Oleandrów 6. Założycielką galerii jest historyk sztuki i socjolog Matylda Prus. Galeria zajmuje się promocją sztuki współczesnej. Skupia się na współpracy z grupą młodych, ale już uznanych artystów. Opiekuje się również wyróżniającymi się studentami, oferując im możliwość zrobienia pierwszych wystaw indywidualnych. Była miejscem debiutów: Pawła Dunala, Michała Frydrycha, Róży Litwy i Mai Kitajewskiej. Jest miejscem spotkań i dyskusji różnych środowisk związanych ze sztuką: artystów, kuratorów, kolekcjonerów, dziennikarzy i marszandów. Galeria została uwzględniona m.in. w publikacjach Tekstylia Bis. Słownik młodej polskiej kultury (hasło: kuratorzy), WAN, Notes dla Kolekcjonerów, Setka w Obiegu. 100 najważniejszych osób w polskiej sztuce za rok 2007 oraz w Przewodniku kolekcjonera sztuki najnowszej.

  Galeria Foto-Medium-Art – galeria sztuki współczesnej, założona przez prof. Jerzego Olka, rozpoczęła działalność w październiku 1977 roku w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W 2007 roku przeniesiona do Krakowa i objęta patronatem Fundacji Muzeum Nowej Sztuki. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych (CBWA) – galeria sztuki w Warszawie, centralna instytucja kultury istniejąca w latach 1949-1989. CBWA powołane zostało w 1949 przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na wniosek Związku Polskich Artystów Plastyków z siedzibą w pałacu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych; od 1950 tworzyła oddziały w największych miastach w kraju, dokumentowała historię sztuki współczesnej; w 1989 przekształcona w Państwową Galerię Sztuki Zachęta, oddziały Biura usamodzielniły się.

  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. Galeria Raster – prywatna polska galeria sztuki współczesnej z siedzibą w Warszawie, założona w 2001 r. przez Łukasza Gorczycę, Michała Kaczyńskiego.

  The Phillips Collection (ang. Kolekcja Phillipsa) – prywatna galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w 1921 przez Duncana Phillipsa jako Phillips Memorial Art Gallery położona w obrębie Dupont Circle na przedmieściach Waszyngtonu. Specjalnością galerii są dzieła sztuki nowoczesnej.

  Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze.

  Galeria Scena – galeria sztuki współczesnej w Koszalinie; założona przez Roberta Knutha jako miejsce alternatywne, służące eksperymentom z zakresu sztuki wizualnej, muzycznej i teatralnej. Dotychczas w galerii odbywały się występy parateatralne, koncerty, pokazy filmów, wystawy, spotkania i debaty na temat sztuki współczesnej i jej roli społecznej. Scena jest twórcą festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej „Koszart”. Promuje artystów nowoczesnych z Koszalina na różnych pokazach w instytucjach kultury w Polsce. Otwarta Pracownia – niekomercyjna galeria sztuki współczesnej, prowadzona od 1995 r. przez Stowarzyszenie Artystyczne "Otwarta Pracownia" na krakowskim Kazimierzu. Galeria pokazuje prace artystów ze wszystkich obszarów sztuki współczesnej. Placówka wystawiennicza nie ma stałych dni i godzin, w których jest otwarta. Przez kontakt telefoniczny można dowiedzieć się o aktualnych wystawach oraz umówić się na ich obejrzenie w dogodnym dla siebie terminie.

  Dodano: 09.11.2010. 00:04  


  Najnowsze