• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skansen Karpacka Troja uruchamia rezerwację biletów

  22.07.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ze względu na nadspodziewaną frekwencję, zwłaszcza w weekendy i dzień wolny od opłat, kierownictwo skansenu "Karpacka Troja" w Trzcinicy (Podkarpackie) uruchomiło rezerwację biletów dla turystów indywidualnych.

  Turyści wybierający się do "Karpackiej Troi" proszeni są o sprawdzanie dostępności miejsc oraz rezerwację biletów przed przyjazdem do skansenu.

  Decyzja ta podjęta została ze względu na ogromne zainteresowanie Karpacką Troją, przekraczające maksymalną dzienną liczbę osób, które skansen jest w stanie przyjąć. Od 20 lipca możliwa jest telefoniczna rezerwacja biletów przez turystów indywidualnych - od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00 pod numerem telefonu 134405040 wew. 103.

  Teraz oprowadzanie po skansenie odbywa się w grupach maksymalnie 30-osobowych, wpuszczanych najczęściej co pół godziny, a jeśli w ciągu 30 minut nie zbierze się grupa 10 zwiedzających, wówczas wejście następuje o pełnej godzinie.

  Kierownictwo obiektu zachęca do dokonywania rezerwacji, gdyż tylko to gwarantuje wejście na jego teren. Osoby, które nie dokonały wcześniejszego zapisu będą mogły kupić bilet na miejscu pod warunkiem, że wciąż będą dostępne wolne miejsca na dany dzień.

  "Jednocześnie Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy pragną przeprosić te osoby, którym ze względu na nadmiar turystów dotychczas nie udało się zwiedzić Karpackiej Troi, jednakże ze względów bezpieczeństwa obiekt nie jest w stanie przyjąć więcej turystów niż określony dzienny limit" - czytamy w oświadczeniu muzealników.

  Organizatorzy zapewniają także, że cały czas starają się maksymalnie usprawnić system wejścia i rezerwacji biletów, tak aby pobyt w skansenie był dla turystów naprawdę miłym doświadczeniem.

  Z aktualnymi komunikatami można zapoznać się na oficjalnej stronie obiektu: http://www.karpackatroja.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl jest grupą serwisów internetowych skupiającą pięć kategorii usług turystycznych – bilety lotnicze, hotele, parkingi, wynajem samochodów, wycieczki. Głównym projektem jest wyszukiwarka biletów lotniczych, która umożliwia odnajdywanie, porównywanie i rezerwację biletów lotniczych według różnych kryteriów – daty, ceny, lokalizacji. Tanie-Loty.com.pl jest grupą serwisów internetowych skupiającą pięć kategorii usług turystycznych – bilety lotnicze, hotele, parkingi, wynajem samochodów, wycieczki. Głównym projektem jest wyszukiwarka biletów lotniczych, która umożliwia odnajdywanie, porównywanie i rezerwację biletów lotniczych według różnych kryteriów – daty, ceny, lokalizacji.

  Wały Królewskie - utrwalona w miejscowej tradycji nazwa grodziska położonego w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, na którym dokonano rewelacyjnych odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Stanowisko to bywa także nazywane Karpacką Troją, przede wszystkim dzięki skansenowi archeologicznemu noszącemu tą nazwę wybudowanemu tu w latach 2007-2009. Ternion - specjalna szafa przeznaczona do przechowywania w kolejowej kasie biletowej wydrukowanych wcześniej biletów kartonikowych (nazywanych również od nazwiska wynalazcy biletami Edmondsona) . W zależności od wielkości stacji i ilości najczęściej sprzedawanych biletów zwykle w ternionach znajdowało się kilkanaście a nawet kilkadziesiąt typów gotowych biletów. Wydawane bilety były datowane w komposterze lub przy pomocy metalowego stempla. Dla relacji, dla których nie istniały gotowe bilety wystawiano wypisywane ręcznie bilety blankietowe. Obecnie, po rozpowszechnieniu się biletów drukowanych, terniony zostały praktycznie wycofane z eksploatacji.

  Konsjerż, concierge – dozorca domu i odźwierny we francuskich kamienicach. We współczesnych luksusowych hotelach również pracownik, którego zadaniem jest załatwianie najróżniejszych spraw dla gości – rezerwacji biletów teatralnych i stolików w restauracjach, doradzanie i organizowanie rozrywek, rezerwacja środków transportu, etc. Overbooking - planowana rezerwacja większej ilości osób niż może pomieścić hotel, zakładając, że część osób posiadających rezerwacje zrezygnuje ze zrealizowania owej rezerwacji. Overbooking stosuje się przeważnie w okresach dużego obłożenia hotelu w celu jak najlepszego wykorzystania miejsc i ograniczenia strat które powstają wskutek niezrealizowania niektórych z rezerwacji.

  Kontroler biletów lub rewizor biletów – osoba upoważniona przez organizatora transportu na danym terenie lub przez konkretnego przewoźnika do prowadzenia kontroli dokumentów przewozu (biletów jednorazowych i okresowych) osób lub bagażu w środkach transportu zbiorowego. Kasjer biletowy – pracownik przewoźnika drogowego lub kolejowego odpowiedzialny za wystawianie biletów na przejazd i przyjmowanie za nie opłat, przyjmowanie dopłat za przejście do pociągów wyższej kategorii lub wyższej klasy, a także rezerwowanie miejsc w pojazdach objętych rezerwacją, w wagonach sypialnych oraz kuszetkach.

  Chłonność naturalna to maksymalna liczba turystów, którzy mogą znaleźć się na danym terenie bez powodowania zmian degradacyjnych w jego środowisku. Wyrażana jest liczbą osób (turystów), które mogą przebywać przez tydzień na powierzchni 1 ha, bez szkody dla środowiska.

  Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Grupa północno-karpacka - jednostka kulturowa datowana na epokę żelaza późny okres wpływów rzymskich oraz wczesny okres wędrówek ludów. Obejmowała tereny nad górnym Sanem. Duży wpływ na wydzielenie tej jednostki miała ekspansja terytorialna plemienia Kaprów. Ludność grupy północno-karpackiej charakteryzują: Kurs 2008 – system informatyczny służący do rezerwacji miejsc i sprzedaży biletów kolejowych wykorzystywany przez spółki PKP i Przewozy Regionalne.

  Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń znajduje się w Toruniu. Utworzenie skansenu nastąpiło w maju 2004. Głównym obiektem Skansenu jest Bateria wybudowana w latach 1895-1896. Wzniesiono ją w miejscu ziemnej baterii mobilizacyjnej – A.B. IV z ok. 1890 r. (Armierungs Batterie IV). Nazwa dla baterii z wieżą pancerną została utrzymana w źródłach, jako odziedziczona po tejże baterii ziemnej, mimo całkowitej zmiany charakteru tego stanowiska artyleryjskiego. Bateria A.B. IV jest jednym z najciekawszych obiektów Twierdzy Toruń. Jest to obiekt unikatowy na skalę europejską – bateria jest modelem eksperymentalnym i jedynym w swoim rodzaju. W skład skansenu wchodzą również bateria półpancerna dla trzech armat 10 cm, wzniesiona w 1898 r., jej schron amunicyjny i wiele typów unikatowych schronów, eksponatów oraz wystaw. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Skansen kolejowy w Pyskowicach – skansen kolejowy zlokalizowany w mieście Pyskowice na Śląsku koło dworca kolejowego w Pyskowicach. Skansen prowadzony jest przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów. Kolekcję parowozów wzbogaciły m.in. eksponaty z Łaz i likwidowanego skansenu w Krzeszowicach.

  Dodano: 22.07.2011. 00:47  


  Najnowsze