• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ,,Skarb z Głogowa na wystawie w Zamościu

  02.05.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Najciekawsze spośród ponad 20 tysięcy średniowiecznych monet, przypadkowo znalezionych w latach 80. w Głogowie na Dolnym Śląsku, można obejrzeć na wystawie w Muzeum Zamojskim w Zamościu (Lubelskie).
  Wystawę ,,Skarb z Głogowa" przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. W Zamościu będzie ona czynna do połowy lipca.

  ,,Na wystawie pokazujemy około 150 najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych monet ze skarbu głogowskiego, a także sztabki srebra i fragmenty beczki, w której skarb był przechowywany" - powiedział kustosz działu numizmatycznego Muzeum Zamojskiego Jacek Feduszka.

  Skarb z Głogowa należy do największych w Europie znalezisk tego rodzaju. Przypadkowo odkryli go w 1987 r. dwaj mieszkańcy Głogowa pracujący na terenie ogródków działkowych. Było tam łącznie 20.638 starych monet z XII i XIII w., kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłka srebra. Ukryte były w drewnianym naczyniu; niektóre z jego klepek także udało się zabezpieczyć.

  Pierwotnie skarb z Głogowa był jeszcze większy, jednak część monet zniknęła przed przybyciem archeologów na miejsce odkrycia.

  Prawie wszystkie znalezione monety pochodziły ze Śląska. Łącznie srebrne monety i sztabki ważyły blisko 7 kg. W średniowieczu stanowiło to równoważnik 34 grzywien srebra, czyli znaczną sumę, za którą można było kupić wieś lub kilkadziesiąt sztuk bydła.

  ,,Wystawie monet w Muzeum Zamojskim towarzyszą komentarze dotyczące bicia pieniądza i warunków życia na Śląsku w XII i XIII w. Dobrze ta wystawa koresponduje z inną, czynną w naszym muzeum, która poświęcona jest pograniczu polsko-ruskiemu w tym samym okresie" - dodał Feduszka. KOP

  PAP - Nauka w Polsce

  abr/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Skarb z Zagórzyna – skarb odnaleziony w 1927 w Zagórzynie koło Kalisza. Zawierał bezcenne przedmioty: m.in. sześć złotych medalionów oraz zbiór monet (3 tysiące denarów - około 20 kg srebrnych monet), a także złote monety rzymskie z V w. (solidy Teodozjusza, Walentyniana i Gracjana). Przedmioty ze skarbu zostały rozsprzedane, lub prawdopodobnie nawet przetopione. Jeden z medalionów znajduje się w Berlinie, jeden w Nowym Jorku. Srebrna sprzączka znajduje się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Ukrycie skarbu datowane jest na okres wędrówek ludów ( V-VI w. n.e.).

  Skarb ze Słuszkowa – skarb zdeponowany ok. 1100 w Słuszkowie, odnaleziony w 1935, zawiera najliczniejszy skarb monet w Polsce i najliczniejszy skarb denarów krzyżowych na świecie; od 1958 znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

  Skarb średzki – jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie, kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, znalezionych w 1985 i 1988 r. w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych przy ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Skarb w większości rozkradziony przez przypadkowych znalazców i odkrywców-amatorów był pod koniec lat 80. XX wieku powodem milicyjnej akcji na terenie Polski o kryptonimie Korona oraz kilku procesów karnych.

  Korona średzka - średniowieczna korona kobieca z przełomu XIII i XIV wieku, najcenniejsze ze znalezisk należących do skarbu średzkiego. Przechowywana w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

  Pieniądz w oblężeniu Zamościa – oficjalna nazwa serii monet wybitych podczas walk kampanii rosyjskiej Napoleona w czasie, gdy twierdza Zamość w 1813 r. była oblegana przez Armię Imperium Rosyjskiego. Monety wypuściła polska załoga twierdzy. Jest to jeden z dwóch przypadków emisji monet zastępczych podczas oblężenia w historii Polski

  Skarb - jedna z podstawowych kategorii stanowisk archeologicznych: globalne znalezisko, zespół cennych w danym okresie przedmiotów (np. monet, ozdób), fragmentów surowca (bryłek minerałów, metali) czy narzędzi (broń) ukryty w ziemi lub zdeponowany w wodzie w celach kultowych (jako ofiara) lub jako forma przechowywania majątku, zwykle w czasach zagrożenia najazdami.

  Muzeum w Ziębicach na Dolnym Śląsku istnieje od 1931 r. i do lat 70. XX w. było to muzeum o charakterze regionalnym. W 1973 r. ziębickie muzeum jako jedyne w Polsce przyjęło specjalizację z zakresu sprzętu gospodarstwa domowego, którą prowadzi do dziś, łącząc funkcje muzeum specjalistycznego oraz muzeum regionalnego.

  Dodano: 02.05.2011. 00:04  


  Najnowsze