• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi

  26.08.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na spotkanie z wojami i odtwórcami dawnych rzemiosł zaprasza 4 września Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy (Podkarpackie). Jak informuje kierownik placówki Dawid Iwaniec, bogaty program gwarantuje niezapomniane spotkanie ze światem sprzed 1000 lat, gdy w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów wczesnośredniowiecznych.

  Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi to druga duża imprezą przygotowana przez muzealników. Poprzednia - 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy - odbyła się w czerwcu, w ramach otwarcia obiektu. Przyciągnęła do skansenu 10 tys. turystów.

   

  "Mimo że wrześniowe wydarzenie nie będzie mieć rozmachu festiwalu, to jednak ma ono mieć bardzo podobny do niego charakter oraz równie atrakcyjny program. Wypełnią go pokazy rzemieślnicze, prezentacja sztuki kulinarnej naszych przodków czy przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej" - zapowiada Iwaniec.

  Atrakcyjnie zapowiada się turniej walk indywidualnych, w którym zwycięzca otrzyma nagrodę ufundowaną przez wójta gminy Jasło. Przewidziano także występ białoruskiego zespołu muzyki dawnej Stary Olsa, który należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie wykonawców tego gatunku muzyki.

  Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, któremu podlega skansen - podkreśla, że choć Trzcinica cieszy się ogromną popularnością (dotychczas odwiedziło go ponad 25 tys. osób), to organizowanie tego typu imprez jest wręcz koniecznością, bowiem najlepszą i najbardziej atrakcyjną formą prezentowania historii turystom jest właśnie kontakt z odtwórcami.

  Muzealnicy przygotowali dla turystów zwiedzających skansen 4 września, specjalne, niższe ceny biletów.

  Szczegółowy program imprezy dostępny na oficjalnej stronie internetowej placówki: http://www.karpackatroja.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

   

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Wały Królewskie - utrwalona w miejscowej tradycji nazwa grodziska położonego w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, na którym dokonano rewelacyjnych odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Stanowisko to bywa także nazywane Karpacką Troją, przede wszystkim dzięki skansenowi archeologicznemu noszącemu tą nazwę wybudowanemu tu w latach 2007-2009. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – rezerwat archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; dokumentuje historię badań archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu oraz na Starym Mieście; obok rezerwatu znajduje się skansen.

  Skansen kolejowy w Pyskowicach – skansen kolejowy zlokalizowany w mieście Pyskowice na Śląsku koło dworca kolejowego w Pyskowicach. Skansen prowadzony jest przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów. Kolekcję parowozów wzbogaciły m.in. eksponaty z Łaz i likwidowanego skansenu w Krzeszowicach. Żywy skansen – to rodzaj muzeum etnograficznego - skansenu, który przeznaczony jest do użyteczności publicznej. Pełni często również funkcję hotelarską i gastronomiczną. Na jego obszarze odbywają się różnego rodzaju imprezy, np. folklorystyczne.

  Grodzisko w Sopocie – wczesnośredniowieczne grodzisko w obrębie miasta Sopot, otoczone wałem i fosą, porośnięte bukowym lasem. Funkcjonuje jako skansen archeologiczny będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach – skansen wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach (oddział Muzeum Pierwszych Piastów) położony nad brzegiem jeziora Lednica i gromadzący, zabezpieczający i eksponujący przedmioty i obiekty architektoniczne z obszaru Wielkopolski. Budowę skansenu rozpoczęto w 29 września 1975 roku. Pierwszą ekspozycję udostępniono zwiedzającym 1 czerwca 1982 roku. Status muzeum nadany dopiero 25. maja 1993 roku.

  Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Wenecja, przy stacji kolejowej funkcjonującej w ruchu turystycznym linii kolejki wąskotorowej. Zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jak podaje oficjalna strona muzeum, jest to największy tego typu skansen w Europie.

  Żywe muzeum (ang. living museum) – rodzaj muzeum, w którym bądź odgrywane są historyczne wydarzenia ukazujące życie w dawnych czasach, zwłaszcza w perspektywie etnograficznej lub historycznej, bądź zainscenizowane jest proces wytwarzania danego towaru handlowego w aspekcie techniczno-technologicznym, zwłaszcza rzemieślniczym (tzw. lekcje żywej historii). Szczególną odmianą żywego muzeum jest żywy skansen (tylko w języku polskim, w pozostałych językach nie ma wyodrębnienia). Niekiedy jako żywe muzeum określa się grupy rekonstrukcji historycznej odgrywające scenki historyczne na zamówienie w muzealnych obiektach historycznych.

  Felicja Curyłowa (ur. 1904 - zm. 1974) - artystka ludowa, malarka ze wsi Zalipie. Domy malowane przez nią we własnej zagrodzie stały się jeszcze za jej życia atrakcją etnograficzną masowo odwiedzaną przez turystów. Po śmierci zagroda artystki została zakupiona przez "Cepelię", która w 1978 r. przekazała ją Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, dzięki czemu stała się ona jego filią oraz siedzibą Domu Malarek w Zalipiu. W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w. Całość tworzy skansen architektury i sztuki ludowej udostępniony turystom. Belgrad Beer Fest (serb. Beogradski festival piva/Београдски фестивал пива)- coroczny festiwal piwa i jednocześnie festiwal muzyczny w Belgradzie. Od 2003 roku festiwal odbywa się co roku w sierpniu i trwa 5 dni. Oprócz degustacji piw krajowych i zagranicznych, na festiwalu odbywają się koncerty znanych zespołów. Jego wielkość i popularność szybko wzrosła - w 2004 r. festiwal odwiedziło ponad 75.000 gości zagranicznych, a w 2005 roku był to drugi najczęściej odwiedzany festiwal w Serbii, na którym było ponad 300.000 osób. W 2009 roku przyciągnął ponad 650 tysięcy, a w 2010 roku około 900 tysięcy zwiedzających. Wstęp na festiwal jest całkowicie bezpłatny.

  Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet) – muzeum historii kultury znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Założone w 1873 w celu udokumentowania historii kultury Szwecji od 1520 do czasów współczesnych. Powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, który założył rownież Skansen. Obecny gmach muzeum, zaprojektowany przez Isaka Gustafa Clasona otwarto w 1907. W zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Muzeum Nordyckie jest największym muzeum historii kultury w Szwecji. Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Niedrzwicy Kościelnej – muzeum (skansen) z siedzibą we wsi Niedrzwica Kościelna (powiat lubelski). Placówka jest prowadzona przez tutejszą Fundację Ocalić Od Zapomnienia.

  Dodano: 26.08.2011. 00:04  


  Najnowsze