• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Srebrny skarb spod Susza trafił do muzeum w Olsztynie

  09.11.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochodzący z XI wieku srebrny skarb z okolic Susza trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wkrótce po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie - poinformował kustosz działu archeologii olsztyńskiego muzeum, Jarosław Sobieraj.

  Ważący ponad pół kilograma gliniany garnek, pełen wczesnośredniowiecznych monet i srebrnych ozdób, znalazł w lipcu podczas spaceru w lesie pod Suszem mieszkaniec Prabut, Zbigniew Krysiński. Cenne przedmioty leżały na zaoranym przez robotników leśnych pasie ziemi.

  Uczciwy znalazca przekazał precjoza do urzędu miasta w Prabutach, skąd trafiły one do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Teraz, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, skarb przekazano do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

  Jarosław Sobieraj z działu archeologii olsztyńskiego muzeum powiedział PAP, że w połowie listopada znalezisko zostanie po raz pierwszy zaprezentowane publicznie na zamku w Olsztynie.

  Skarb, datowany na połowę XI wieku, zawiera 155 srebrnych monet, w tym wiele siekańcow - głównie arabskich dirhemów, oraz zachodnioeuropejskie denary biskupie, królewskie i cesarskie, wśród nich monety w typie denarów Ottona III i Adelajdy.

  Szczególnie cenna jest zachowana w całości kaptorga ze srebrnym łańcuchem, pudełko służące do noszenia na szyi amuletów, relikwii lub pachnideł. To jeden z sześciu takich przedmiotów odnalezionych dotychczas w Polsce.

  Wśród kosztowności są także liczne ozdoby skandynawskie i słowiańskie - srebrne pierścienie, bransolety, wisiory, zawieszki i naszyjnik, a także paciorki z bursztynu, karneolu i kryształu górskiego. Zachowała się nawet część tkaniny, którą owinięto skarb przed ukryciem w ziemi.

  "Są to przedmioty niezwykle piękne i stanowiące niesłychanej wartości źródło historyczne. Znalezisko spod Susza stanowi zupełnie unikalną kronikę dziejów tych ziem" - powiedział Jarosław Sobieraj.

  Po pierwszym publicznym pokazie skarb zostanie poddany konserwacji, powstanie też opracowanie naukowe znaleziska. Olsztyńskie muzeum będzie ubiegać się o dotacje na ten cel z ministerstwa kultury.

  To już trzeci skarb znaleziony w powiecie iławskim, który trafił w ciągu ostatnich dwóch lat do Muzeum Warmii i Mazur. Przed rokiem blisko 800 srebrnych przedmiotów z XI wieku, odnalezionych na polu pod wsią Mózgowo, dostarczyli badacze lokalnej historii ze stowarzyszenia Ylavia. Wcześniej ponad 100 szelągów krzyżackich z XV wieku przekazali poszukiwacze z Klubu Odkrywcy z Susza.

  PAP - Nauka w Polsce

  mbo/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Skarb z Zagórzyna – skarb odnaleziony w 1927 w Zagórzynie koło Kalisza. Zawierał bezcenne przedmioty: m.in. sześć złotych medalionów oraz zbiór monet (3 tysiące denarów - około 20 kg srebrnych monet), a także złote monety rzymskie z V w. (solidy Teodozjusza, Walentyniana i Gracjana). Przedmioty ze skarbu zostały rozsprzedane, lub prawdopodobnie nawet przetopione. Jeden z medalionów znajduje się w Berlinie, jeden w Nowym Jorku. Srebrna sprzączka znajduje się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Ukrycie skarbu datowane jest na okres wędrówek ludów ( V-VI w. n.e.). Skarb ze Słuszkowa – skarb zdeponowany ok. 1100 w Słuszkowie, odnaleziony w 1935, zawiera najliczniejszy skarb monet w Polsce i najliczniejszy skarb denarów krzyżowych na świecie; od 1958 znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Muzeum w Mrągowie – muzeum z siedzibą w Mrągowie, będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Siedzibą placówki są pomieszczenia miejskiego ratusza, pochodzącego z 1825 roku.

  Cavata na olsztyńskim zamku – cykliczna impreza odbywająca się na olsztyńskim zamku w Muzeum Warmii i Mazur, organizowana od 1996 r. Muzeum Mazurskie w Szczytnie jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Powstało w 1945 r. na bazie ocalałych zbiorów dawnego niemieckiego Heimatmuseum, które założono w 1925 r. Muzeum gromadzi zbiory archeologiczne, artystyczno-historyczne, etnograficzne, numizmatyczne i przyrodnicze. Zbiory kartograficzne, niewielka kolekcja, gromadzone są razem z księgozbiorem muzeum, który obejmuje także starodruki. Od 1948 r. muzeum zajmuje pomieszczenia w południowym i wschodnim skrzydle ratusza miejskiego, wzniesionego w 1936 r., którego dziedziniec od zachodu zamykają pozostałości XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, gdzie wcześniej miało ono swą siedzibę.

  Skarb ze Staffordshire – skarb złotych przedmiotów z VII-VIII wieku odnaleziony 5 lipca 2009 roku na polu w hrabstwie Staffordshire. Jest to największe dotąd znalezisko archeologiczne tego typu z okresu anglosaskiego. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Skarb - jedna z podstawowych kategorii stanowisk archeologicznych: globalne znalezisko, zespół cennych w danym okresie przedmiotów (np. monet, ozdób), fragmentów surowca (bryłek minerałów, metali) czy narzędzi (broń) ukryty w ziemi lub zdeponowany w wodzie w celach kultowych (jako ofiara) lub jako forma przechowywania majątku, zwykle w czasach zagrożenia najazdami.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Krzysztofory. Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – rocznik wydawany w Krakowie od 1974 roku nakładem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Rocznik publikuje teksty głównie z zakresu dziejów Krakowa, historii krakowskiej sztuki oraz na temat zbiorów Muzeum Historycznego. Każdy numer zawiera również kronikę działalności muzeum. Do 2007 roku ukazało się 25 numerów pisma.

  Pałac Lipskich w Lewkowie – pałac położony w zespole pałacowo-parkowym w Lewkowie, wzniesiony w latach 1786–1791 według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera dla sędziego kaliskiego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich; klasycystyczny, jeden z pierwszych pałaców klasycystycznych w ówczesnym województwie kaliskim, pozostawał w rękach Lipskich z Lipego do 1939, w 1945 przejęty przez Skarb Państwa, odrestaurowany w latach 1972–1987, mieści Muzeum Wnętrz Pałacowych, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Skarb kotowicki – znalezisko archeologiczne, kolekcja wczesnośredniowiecznych, co najmniej 1090 monet i 300 ozdób srebrnych znalezionych 6 grudnia 1972 w Komorowicach w piasku pochodzącym ze żwirowni w Kotowicach, zakopanych nie wcześniej niż 983 roku.

  Muzeum Pojazdów Konnych – muzeum w miejscowości Pilaszków działające od 2003. Muzeum posiada 52 pojazdy konne, a wśród nich: Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet) – muzeum historii kultury znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Założone w 1873 w celu udokumentowania historii kultury Szwecji od 1520 do czasów współczesnych. Powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, który założył rownież Skansen. Obecny gmach muzeum, zaprojektowany przez Isaka Gustafa Clasona otwarto w 1907. W zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Muzeum Nordyckie jest największym muzeum historii kultury w Szwecji.

  Skarb rawski, skarb kwarciany – utworzony na zamku w Rawie Mazowieckiej odrębny skarb dla utrzymania wojsk kwarcianych.

  Dodano: 09.11.2011. 00:11  


  Najnowsze