• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Średniowieczną osadę odkryto podczas budowy drogi

  12.08.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Średniowieczną osadę odkryto podczas budowy drogi ekspresowej S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Według wstępnych szacunków, osada pochodzi prawdopodobnie z XI-XIII wieku. Prowadzone wykopaliska nie opóźnią oddania drogi ekspresowej do ruchu.

  Piotr Michalski z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformował w środę PAP, że osada została odkryta podczas prac ziemnych przy budowie nowego węzła Straszyn, na skrzyżowaniu Obwodnicy Trójmiasta z Południową Obwodnicą Gdańska.

  Na przebadanym terenie o powierzchni ok. 40 arów odkryto dotychczas 58 obiektów, m.in.: paleniska, piece, a także jeden obiekt z żużlami i spiekami, sugerującymi stosowanie obróbki metalurgicznej. Wśród zabytków ruchomych do najciekawszych należą: ostroga, kilka grotów strzał, kilka noży i nożyce. Wiele fragmentów metalowych przedmiotów czeka na identyfikację po przeprowadzeniu konserwacji.

  Archeolodzy prowadzą badania od dwóch tygodni i mają zakończyć do końca sierpnia.

  Dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA Franciszek Rogowicz zapewnia, że prowadzone wykopaliska nie opóźnią oddania drogi ekspresowej do ruchu. Zgodnie z planem obwodnica ma być oddana do użytku w maju 2012 r.

  W lipcu podczas przebudowy Węzła Karczemki w Gdańsku archeolodzy odkryli ponad 3 tys. fragmentów ceramiki oraz fragmenty narzędzi metalowych datowanych na okres 800-450 p.n.e. Według specjalistów, była to osada mieszkalno-rzemieślnicza zajmująca obszar ok. 1 ha, w której skład wchodziło ok. 100 obiektów. BLS

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bk/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Obwodnica Trójmiasta, Obwodnica trójmiejska (właściwie (Trasa) Obwodowa Trójmiasta) – zachodnia obwodnica Trójmiasta będąca częścią drogi ekspresowej S6. Obwodnica przebiega w kierunku północ-południe od Gdyni do Pruszcza Gdańskiego. Jej długość wynosi 38,6 km. Południowa obwodnica Gdańska – dwujezdniowa trasa obwodowa aglomeracji gdańskiej będąca częścią drogi ekspresowej S7, łączy obwodnicę trójmiejską (S6) z drogą krajową nr 7 GdańskWarszawa. Borkowo (kaszb. Bòrkòwò, niem. Borgfeld) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański przy drodze wojewódzkiej nr 222 oraz w pobliżu obwodnicy Trójmiasta S6 i Południowej obwodnicy Gdańska S7 (węzeł drogowy Gdańsk-Południe).

  Obwodnica Wyszkowa – fragment drogi ekspresowej S8, który powstał w ramach budowy odcinka RadzyminTurzyn (pod Wyszkowem) wybudowana w latach 2006-2008 przez konsorcjum firm Budimex i Mosty-Łódź. Trasa omija miasto Wyszków od południa i wschodu oraz miejscowości Deskurów, Lucynów, Skuszew i Turzyn. Cała obwodnica obejmuje odcinek drogi ekspresowej S8 Gaj – Turzyn. Jest to trzeci etap inwestycji budowy drogi ekspresowej S8 od Radzymina do Wyszkowa. Trasa odciąża Wyszków, Lucynów i Turzyn od ruchu pojazdów ciężarowych. W przyszłości trasa stanie się częścią wielkiej obwodnicy Wyszkowa, której zadaniem będzie odciążyć Wyszków z ruchu pojazdów ciężarowych nie tylko z drogi krajowej nr 8, ale również drogi krajowej nr 62. Obwodnica Piły - planowana droga ekspresowa omijająca od strony wschodniej miasto Piła. Stanowi fragment planowanej drogi ekspresowej S11, a na odcinku północnym również S10. Obwodnica rozpoczynać się będzie węzłem Motylewo, od węzła Piła - Podlasie będzie przebiegać wspólnie z S10. Kończyć będzie się na węźle Piła - Koszyce, gdzie S10 i S11 rozjadą się w różnych kierunkach. Aktualnie istnieje jedna jezdnia drogi o długości 9 km, która prawdopodobnie nie zostanie włączona w ciąg przyszłej ekspresowej obwodnicy.

  Obwodnica Pruszcza Gdańskiego – obwodnica miasta Pruszcz Gdański o długości 2,417 km, budowana od 8 marca 2010 i oddana do użytku 16 grudnia 2011. Przebiega w północnej granicy miasta, od skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej (drogi krajowej nr 91) z ul. Przemysłową, do oddanego do użytku na przełomie października i listopada 2011 ronda na ul. Kopernika, gdzie łączy się z drogą wojewódzką numer 226. Na trasie obwodnicy wraz z trzema skrzyżowaniami, drogą serwisową, ciągami pieszymi oraz rowerowymi powstał wiadukt nad torami kolejowymi (Linia kolejowa nr 9) i 218-metrowy most na rzece Raduni. Wykonano też renowację rowów melioracyjnych oraz wzmocniono brzegi rzeki. Na skrzyżowaniu z ulicą Grunwaldzką zainstalowano sygnalizację świetlną, która została uruchomiona 5 października 2012. Zbudowany układ drogowy ma na celu rozładowanie korków w centrum Pruszcza Gdańskiego i ułatwienie komunikacji w kierunku rozbudowującej się wschodniej części miasta. W celu jego optymalnego wykorzystania zbudowane zostały ulice PCK (koszt: 4.169.222 zł, oddana do użytku z całym układem drogowym 2 stycznia 2013) oraz Podmiejska (koszt: 6.288.869 zł, oddana do użytku w końcu maja 2013), łącząca obwodnicę z dworcem kolejowym. Obwodnica Stargardu Szczecińskiego oddana do użytku 21 grudnia 2009 obwodnica omijająca Stargard Szczeciński od zachodu i południa, stanowiąca fragment przyszłej drogi ekspresowej S10.

  Arciszewo – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański przy drodze wojewódzkiej nr 222. Most im. Jana Pawła II w Gdańsku – most wantowy w Gdańsku na Martwej Wiśle otwarty 9 listopada 2001 w ciągu budowanej trasy mjr. Henryka Sucharskiego mającej łączyć Port Północny z południową obwodnicą Gdańska (S7). Obecnie, obok Mostu Siennickiego służy jako połączenie drogi krajowej nr 7 z Wyspą Portową oraz ul. Sucharskiego prowadzącą do Portu Północnego.

  Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce stanowią część sieci dróg krajowych. Klasy autostrady i drogi ekspresowej przeznaczone są dla najważniejszych dróg krajowych obsługujących ważne relacje międzyregionalne i międzynarodowe. Obecnie (3 listopada 2013) oddanych do użytku jest 1426 km autostrad oraz 1243,05 km dróg ekspresowych.

  Wiślinka (niem. Wesslinken, kaszb. Wislënkô) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański.

  Krzywe Koło-Kolonia – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb na obszarze Żuław Gdańskich. Osada wchodzi w skład sołectwa Krzywe Koło. Aleja Armii Krajowej (Trasa W-Z) – droga w Gdańsku w większości przebiegu posiadająca cechy trasy szybkiego ruchu, łączy Śródmieście z obwodnicą Trójmiasta (S6).

  Grabiny-Zameczek – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb na obszarze Żuław Gdańskich. Kochanka – osada kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański w kierunku północnozachodnim od Starogardu Gdańskiego na obszarze Lasu Szpęgawskiego.

  Dodano: 12.08.2010. 01:17  


  Najnowsze