• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci UJ inwentaryzują groby wojenne

  27.07.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego przystąpili do inwentaryzacji grobów i cmentarzy wojennych na terenie powiatu tarnowskiego w Małopolsce.


  Jak poinformowała we wtorek Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego, przez najbliższe dwa tygodnie grupa 13 studentów historii zajmie się inwentaryzowaniem grobów wojennych w gminach: Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Lisia Góra, Wierzchosławice, Tarnów, Skrzyszów, Wojnicz, Ryglice.

  Młodzi ludzie wykonują to zadanie podczas letnich obozów naukowych. Dzięki ich pracy w internetowej bazie grobów wojennych obejmującej Małopolskę jest już ponad 500 opisów.

  Wcześniej, na początku lipca, grupa 16 studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadziła inwentaryzację cmentarzy i grobów wojennych na terenie powiatu brzeskiego.

  Prowadzoną od czterech lat inwentaryzację finansuje wojewoda małopolski - w tym roku na ten cel zarezerwowano 20 tys. zł. Wciąż pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatu krakowskiego.

  Studenci nie tylko inwentaryzują mogiły wcześniej znane, ale dzięki rozmowom z mieszkańcami często odkrywają zapomniane żołnierskie groby.

  Pomysłodawcą utworzenia Internetowej Bazy Grobów Wojennych był były wojewoda małopolski Jerzy Miller. Punktem wyjścia do jej stworzenia był wykaz prowadzony od kilkudziesięciu lat w urzędzie wojewódzkim. Materiały archiwalne oraz dane sprzed wielu lat wymagały jednak weryfikacji i uzupełnienia.

  W internetowej bazie www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne zobaczyć można opatrzone fotografiami opisy miejsc pochówków, poznać liczbę poległych, ich narodowość, personalia oraz daty śmierci, a tam gdzie było to możliwe do ustalenia - także przynależność do formacji bojowych i stopnie wojskowe. Niekiedy też zamieszczono krótkie informacje na temat okoliczności śmierci żołnierzy oraz historie miejsc pochówku.

  PAP - Nauka w Polsce

  rgr/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cmentarz wojenny nr 168 - Kowalowa – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Heinricha Scholza znajdujący się we wsi Kowalowa w powiecie tarnowskim, w gminie Ryglice. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz wojenny nr 24 - Jasło – nieistniejący cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jagera. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz wojenny nr 389 - Bronowice - trzy pojedyncze mogiły austriackich żołnierzy z okresu I wojny światowej wybudowane przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujące się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków.

  Cmentarz wojenny nr 357 – Kamionka Mała – położony w miejscowości Kamionka Mała cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W okręgu limanowskim cmentarzy tych jest 36. Cmentarz wojenny nr 204 – Wola Rzędzińska – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu VI Tarnów.

  Cmentarz wojenny nr 36 - Podzamcze – cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jagera znajdujący się na przedmieściu Jasła. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz wojenny nr 124 - Mszanka – żołnierskie miejsce pochówku z czasów I wojny światowej zlokalizowane w Moszczenicy. Należał on do okręgu IV - Łużna Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

  Cmentarz wojenny nr 224 - Brzostek – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Gustava Rossmanna, w formie pojedynczej mogiły zbiorowej znajdujący się w mieście Brzostek w gminie Brzostek. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz wojenny nr 223 - Brzostek – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Gustava Rossmanna, w formie pojedynczej mogiły zbiorowej znajdujący się w mieście Brzostek w gminie Brzostek. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

  Cmentarz wojenny nr 121 w Biesnej - żołnierskie miejsce pochówku z czasów I wojny światowej zlokalizowane w Biesnej. Należy on do okręgu IV - Łużna Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

  Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie (niem. Kriegsgräber-Abteilung K.u.K. Militär-Kommando Krakau) – jedna z terenowych filii Wydziału Grobów Wojennych wiedeńskiego Ministerstwa Wojny, utworzonego 3 listopada 1915 roku. Wydzielona jednostka wojska austro-węgierskiego, która doprowadziła do wybudowania zespołu ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych.

  Cmentarz wojenny nr 276 - Brzesko
  Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu VIII Brzesko.
  Zabytkowa nekropolia, znajdująca się w Brzesku przy ul. Czarnowiejskiej. Najważniejsze elementy to: ściana szczytowa z tablicą inskrypcyjną, zespół bramny z płaskorzeźbami orłów po bokach oraz znajdujący się pośrodku cmentarza, stojący na cokole krzyż jako pomnik centralny. Po prawej i lewej stronie ,pod murem, znajdują się groby oficerów.
  Pochowano na nim 441 żołnierzy austriackich , 3 żołnierzy niemieckich oraz 63 żołnierzy rosyjskich.
  Polegli oni lub zmarli w brzeskich wojskowych lazaretach i szpitalach polowych w okresie listopad-grudzień 1914 oraz styczeń-czerwiec 1915.
  Cmentarz projektował Robert Motka. Cmentarz wojenny nr 23 – Jasło – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się w Jaśle, w województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

  Cmentarz wojenny nr 22 - Jasło – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się we Jaśle,województwie podkarpackim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz wojenny nr 199 – Zbylitowska Góra – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu VI Tarnów.

  Dodano: 27.07.2011. 00:25  


  Najnowsze