• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny ma stronę internetową

  08.08.2011. 12:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Informacje o atrakcjach geologicznych takich jak rezerwaty Zachełmie i Wietrznia, Jaskinia Raj, kopalnia w Krzemionkach oraz scenariusze lekcji terenowych i słowniczek pojęć archeologicznych, można znaleźć na nowo powstałej stronie internetowej Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.


  Trasa szlaku wiedzie od Bałtowa poprzez Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra i Kielce do Chęcin.

  Za promocję szlaku, który ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w województwie, odpowiada Regionalna Organizacja Turystyczna.

  Anna Drzewiecka ze świętokrzyskiej ROT powiedziała w piątek PAP, że informacje zamieszczone na stronie pozwalają kompleksowo zaplanować zwiedzanie.

  Pod adresem www.szlakarcheogeo.pl można znaleźć informacje o obiektach, jakie tworzą szlak oraz plany dojazdu. Zamieszono także ich fotografie i trójwymiarowe prezentacje. Jest słowniczek pojęć archeologicznych, interaktywna tabela er i epok, pozwalająca umieścić poszczególne zjawiska w czasie.

  Przygotowano internetową grę dla dzieci oraz scenariusze lekcji terenowych dla nauczycieli. Turyści znajdą także informacje o imprezach rekreacyjnych odbywających się w regionie i adresy miejsc noclegowych. Z witryny można pobrać przewodnik po szlaku, opublikowany w językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim.

  Uruchomienie strony jest elementem projektu, obejmującego budowę obiektów turystycznych i oznakowania atrakcji szlaku.

  W ramach projektu w kieleckim rezerwacie Wietrznia powstanie Centrum Geoedukacji z galerią ziemi, które ma być profesjonalnym ośrodkiem kształcenia geologicznego. Centrum ma prezentować georóżnorodność regionu świętokrzyskiego w sposób przystępny i ciekawy, ma przekazywać wiedzę geologiczną laikom i przyciągać turystów, nie tylko z Polski. Będzie to centrum informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

  Na terenie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego powstanie zespół wystawienniczo-konferencyjny połączony z istniejącą podziemną galerią.

  Podążając szlakiem można zwiedzać Jaskinię Raj - jedną z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną bogatą szatą naciekową.

  Do szlaku włączono także kamieniołom Zachełmie, w którym naukowcy znaleźli tropy tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego. Logotyp szlaku nawiazuje do wizerunku czworonoga.

  Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny powstanie do końca 2011 r. Projekt realizuje miasto Kielce w partnerstwie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gminą Chęciny i świętokrzyską ROT w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Przedsięwzięcie o wartości ponad 32 mln zł jest w 85 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

  Region świętokrzyski jest wyjątkowo bogaty pod względem geologicznym i paleontologicznym. W samych Kielcach znajdują się cztery rezerwaty geologiczne. W 2010 r. odkrywcy ujawnili, że ślady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o 9 mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt. Naukowcy podali też, że ślady najstarszych czworonogów odkryto w kamieniołomie w Zachełmiu koło Kielc.

  PAP - Nauka w Polsce

  ban/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Góra Chełm (Chełmowa) (399 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięte wzniesienie Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich. Wierzchołek porośnięty lasem. W znajdującym się na zachodnim zboczu góry nieczynnym kamieniołomie Zachełmie w 2010 r. odkryto najstarsze do tej pory ślady czworonogów. Na mapach: 50°51′09,00″N 20°38′58,38″E/50,852500 20,649550 Centrum Geoedukacji – placówka muzealno-wystawowa będąca częścią Geoparku Kielce i znajdująca się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Rezerwat przyrody Zachełmie – rezerwat wodny w miejscowości Zachełmie, w gminie Zagnańsk, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Zajmuje powierzchnię 7,95 ha. Został utworzony Zarządzeniem 5/2010 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 8 listopada 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Święt. z dn. 10.11.2010 r., Nr 298, poz. 3076. Według aktu powołującego, rezerwat utworzono celem zachowania ze względów społecznych, naukowych i dydaktycznych terenu kamieniołomu Zachełmie ze stanowiskiem paleontologicznym najstarszych na świecie tropów czworonogów wraz z formami tektonicznymi, skałami i minerałami.

  Świętokrzyska grupa IV ligi jest jedną z 20 grup IV ligi. Występuje w niej 16 drużyn z województwa świętokrzyskiego. Opiekunem rozgrywek jest Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Kielcach. Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu – muzeum, działające w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Siedziba muzeum znajduje się na Świętym Krzyżu (Łysa Góra) (594 m n.p.m.) w granicach administracyjnych Bielin.

  Tropy środkowodewońskich czworonogów z Zachełmia – ichnoskamieniałości odnalezione w latach 2002–2008 na terenie nieczynnego kamieniołomu w Zachełmiu, w północnej części Gór Świętokrzyskich, około 10 km na północ od Kielc. Ich wiek ocenia się na około 395 mln lat, co sugeruje, że pozostawiły je prawdopodobnie najstarsze znane czworonogi (tetrapody). Pierwsze tropy odnalazł w 2002 roku Grzegorz Niedźwiedzki. Do 2008 roku Niedźwiedzki wraz z Piotrem Szrekiem odkryli znacznie więcej śladów – w ich naukowym opisie uczestniczyli również Katarzyna i Marek Narkiewiczowie oraz Per Ahlberg. Odkrycie śladów wczesnych tetrapodów w Zachełmiu wpłynęło na zmianę hipotezy dotyczącej zarówno ewolucji tej grupy, jak i czasu pierwszego wyjścia jej przedstawicieli na ląd. Szlak konny (inaczej jeździecki) - ogólnodostępny i oznakowany rodzaj szlaku turystycznego (najczęściej droga leśna), udostępniony bezpłatnie do użytku wyłącznie przez turystów poruszających się konno. Podstawowym symbolem szlaku konnego jest pomarańczowe koło na białym tle umieszczane wzdłuż szlaku. Szlaki konne można podzielić na nizinne i górskie.

  Śródmieście – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego. Obejmuje historyczne centrum miasta z Rynkiem i przylegającymi ulicami. Festiwal Bluesowo – Rockowy im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" - polski festiwal muzyczny odbywający się od 2007 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim na terenie Parku Miejskiego im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą imprezy, organizowanej przez ostrowieckie MCK, jest Piotr Bogusław Jędrzejczak. Patronat nad imprezą sprawują Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

  Małopolski Szlak Owocowy – szlak turystyczny utworzony w 2003 r. przez Małopolską Organizację Turystyczną. Przebiega przez 23 gminy województwa małopolskiego. Na szlaku znajduje się prawie 300 obiektów, głównie gospodarstwa sadownicze. Szlak przebiega oznakowanymi odcinkami dróg i wskazuje gospodarstwa, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców, a także bliżej poznać technologię ich produkcji. Wszystkie obiekty oznakowano tabliczkami Małopolskiego Szlaku Owocowego.

  Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim – szlak turystyczny w Polsce, powstały w 2005 na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. Liczy 45,8 km długości i znakowany jest na czarno. W kilku miejscach do szlaku głównego doprowadzone są krótkie szlaki dojściowe, prowadzące do atrakcji zlokalizowanych nieco w bok od szlaku głównego. Przy szlaku postawiono 17 tablic edukacyjnych informujących o walorach mijanych obiektów (przyroda, zabytki, historia).

  Kamienna – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego położone w centrum miasta, nad rzeką Kamienną, od której wzięło swą nazwę. Łysa Góra (pot. albo daw. Łysiec; Święty Krzyż) – szczyt o wysokości 594,3 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drugi szczyt (po Łysicy) pod względem wysokości w tych górach. Zbudowany z piaskowców kwarcytowych zwanych niezbyt precyzyjnie "kwarcytami" i łupków kambryjskich.

  Trójkąt – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego położone w centrum miasta, na północny zachód od Śródmieścia. Osiedle Złotej Jesieni – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego położone w centum miasta, na północny wschód od Śródmieścia. Znajduje się tu siedziba Urzędu Skarbowego w Ostrowcu oraz kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego.

  Psałterz Wrześniowy – oratorium z 2006 roku ze słowami Zbigniewa Książka i muzyką skomponowaną przez Piotra Rubika, które jest trzecią i ostatnią częścią, powstałego z inicjatywy prezydenta miasta Kielc (wcześniej wojewody świętokrzyskiego) Wojciecha Lubawskiego, Tryptyku Świętokrzyskiego (zwanego też Tryptykiem Kieleckim). Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim - spółka miejska zajmująca się obsługą transportu zbiorowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz jego okolicach.

  Wielki Szlak Bajkalski (ros. Большая Байкальская тропа - Bolszaja Bajkalskaja tropa) - projekt stworzenia szlaku turystycznego wokół Bajkału na Syberii w Rosji o całkowitej długości około 1800 km. Chociaż idea takiego szlaku powstała w latach 70., prace zaczęły się dopiero w 2003 z pomocą ochotników z całego świata. Celem jest rozwój ekoturystyki w regionie, jako alternatywy do rozwoju przemysłowego najstarszego i najgłębszego jeziora świata. Wielki Szlak Bajkalski nie jest jeszcze ukończony, ale pierwsze odcinki można już bezpiecznie przechodzić, jak na przykład nadbrzeżny szlak wzdłuż jeziora Frolicha. Po skończeniu będzie łączyć trzy parki narodowe i trzy rezerwaty. Każdego roku organizuje się aż do 25 obozów ochotniczych, podczas których międzynarodowi uczestnicy pracują razem z miejscowymi (oficjalnymi językami w obozach są rosyjski i angielski), by przyczynić się do skończenia szlaku. Kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu – kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła ulokowany w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Podniesiony do godności kolegiaty 12 czerwca 2000.

  Dodano: 08.08.2011. 12:19  


  Najnowsze