• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ,,Telefon z przeszłości - atrakcja dla najmłodszych w Karpackiej Troi

  10.08.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od września Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy (woj. podkarpackie) proponuje nową atrakcję dla dzieci - w Salce Małego Odkrywcy wysłuchają specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinieckiego grodu.

  ,,Pomysł nagrania i udostępnienia bajek, które opowiadałyby o historii Karpackiej Troi narodził się na początku roku. Zakładał on nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań, których język i fabuła dostosowane byłyby do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie ,,bajkowych telefonów", czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści" - wyjaśnia kierownik Skansenu Dawid Iwaniec.

  Kolekcja bajek liczy 8 krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera - chłopca o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Ich autorem jest Michał Malinowski - założyciel Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań mieszczącego się w podwarszawskim Konstancinie.

  Od września na najmłodszych czekać będą cztery aparaty telefoniczne specjalnie przystosowane do tego celu przez firmę Delta Tech Electronics z Jasła. Urządzenia zainstalowane będą w Salce Małego Odkrywcy. Zdaniem muzealników jest to pierwsza na Podkarpaciu sala edukacyjna dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym. Powstała dzięki wsparciu Fundacji Orange i Jasielskiego Oddziału Karpackiej Spółki Gazownictwa. Oprócz bajkowych telefonów znajdować się w niej będą m.in. repliki dawnych zabawek znanych z różnych okresów historycznych i z różnych kręgów kulturowych. W planach na najbliższą przyszłość znajduje się także wzbogacenie jej o dziecięce manekiny ubrane w stroje charakterystyczne dla epoki brązu i wczesnego średniowiecza. W dni powszednie Salka dostępna będzie przede wszystkim dla grup zorganizowanych, zaś w weekendy dla turystów indywidualnych.

  Według Jana Gancarskiego - dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie - realizacja projektu stanowić będzie kolejny ważny krok w ,,wychodzeniu" archeologii do szerokiego grona odbiorców, w tym przypadku do dzieci w wieku przedszkolnym, które dotychczas pozbawione były tak atrakcyjnego z ich punktu widzenia narzędzia edukacyjnego.   

  Fragmentu jednej z bajek można wysłuchać za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Karpackiej Troi. Znajduje się on pod tym adresem: http://www.youtube.com/watch?v=A4Wk6MCTfF4

  Więcej informacji o projekcie ,,Mały Odkrywca" znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale ,,Działalność".  

  Projekt powstał w ramach programu ,,Telefon z przeszłości" dofinansowanego przez Fundację BRE Banku.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  "Sto bajek" – zbiór bajek napisany przez Jana Brzechwę. Skierowany głównie do młodszych czytelników, choć nie tylko. W skład "stu bajek" wchodzi m.in. "Żuraw i czapla". Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu – prywatne muzeum położone w Toruniu. Powstało na bazie prywatnej kolekcji Katarzyny Wesołowskiej - Karasiewicz i jej męża, a podmiotem prowadzącym je jest Europejska Fundacja "Pamięć i Dziedzictwo".

  Bajka terapeutyczna – krótkie opowiadanie z morałem tworzone dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W opowiadaniach tych świat jest widziany z dziecięcej perspektywy. Ich głównym zadaniem jest przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci. Cechą bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa stany lękowe. Wprowadzone do bajki postaci pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Dziecko ma możliwość przebycia z bohaterem całej drogi wyjścia z lęku. Zazwyczaj bohaterami bajek terapeutycznych są małe zwierzątka, dzieci lub zabawki, z którymi czytelnik (słuchacz), może się identyfikować. Bajki z krainy pieców – film poświęcony historii powstawania "wydawanych" po kryjomu z narażeniem życia przez więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau bajek przeznaczonych dla ich dzieci. Więźniowie tworzyli ilustrowane bajki, a następnie – dzięki pomocy ludzi przebywających na wolności – przekazywali swoim bliskim. Bajki miały być pamiątką po autorach, którzy nie wiedzieli, czy uda im się odzyskać wolność i spotkać z dziećmi. Historię bajek opowiadają w filmie osoby nimi obdarowane oraz biorące udział w ich przekazywaniu.

  Bajki nie tylko dla dzieci głuchych: Cykl bajek (6 odcinków) zrealizowanych w 1994 r. dla redakcji „W świecie ciszy” TVP 2. Bajki powstały dla dzieci niesłyszących, w całości przedstawiane w języku migowym, tekst był podany w formie napisów. Aktorami bajek były dzieci i młodzież niesłysząca ze Szczecina. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Ogród Bajek w Międzygórzu – rodzaj skansenu - niezwykłej, wieloletniej kolekcji drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości ok. 780 m n.p.m. i zajmuje 0,23 hektara. Bracia Serafiońscy – nazwany przez E.T.A. Hoffmanna zbiór nowel, opowiadań i bajek powstałych między 1819-1821 rokiem. W fikcyjnej konwencji opisuje on spotkanie grupy przyjaciół w dniu świętego Serapiona. Podczas tego spotkania przyjaciele, którzy wykazują zainteresowanie sztuką, opowiadają sobie wzajemnie różne historie (nowele Hoffmana) i wspólnie je oceniają.

  Bajkoterapia to metoda, którą wykorzystuje się do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Źródeł bajkoterapii można doszukiwać się w teoriach Bruno Bettelheima. Dokonując analizy psychologicznej licznych baśni wysunął on teorie mówiące, że jeśli opowieść ma zainteresować dziecko, musi obudzić w nim ciekawość i uruchomić jego wyobraźnię. Ponadto, jeśli ma ona wpłynąć na jego życie, musi pomóc dziecku w rozwijaniu jego inteligencji, porządkowaniu uczuć oraz dotyczyć jego problemów i trudności, z jakimi się boryka. Bajkoterapię stosuje się w psychoterapii, terapii pedagogicznej i arteterapii. Bajkoterapia jest wykorzystywana w pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia ze strony osób trzecich. Realizuje się ją poprzez czytanie dzieciom, bądź ich samodzielną lekturę właściwej dla danego problemu opowieści terapeutycznej. Wśród bajek terapeutycznych można wyszczególnić takie grupy jak bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne. Każda z nich dedykowana jest dzieciom z innymi problemami.

  Stefán Jónsson (ur. 22 grudnia 1905, zm. 12 maja 1966) - islandzki pisarz i pedagog. Twórca bajek i opowiadań dla dzieci. Tematem większości z nich są niezwykłe przygody islandzkiego chłopca o imieniu Hjalt.

  Gawroniec - pow. 23,7 ha, położony w północnej części Żywieckiego Parku Krajobrazowego (gmina Świnna). Celem utworzenia była ochrona naturalnego las liściastego – buczyny karpackiej z płatami olszyny karpackiej. Został utworzony w 1995 roku. Wały Królewskie - utrwalona w miejscowej tradycji nazwa grodziska położonego w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, na którym dokonano rewelacyjnych odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Stanowisko to bywa także nazywane Karpacką Troją, przede wszystkim dzięki skansenowi archeologicznemu noszącemu tą nazwę wybudowanemu tu w latach 2007-2009.

  Beata Krupska – polska pisarka współczesna dla dzieci i młodzieży, a także scenarzystka i autorka dialogów do seriali animowanych (Podróże do bajek, Sceny z życia smoków).

  Dodano: 10.08.2011. 00:33  


  Najnowsze