• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trwa program konserwacji tkanin w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

  21.06.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trwa proces konserwacji zespołu unikalnych tkanin islamskich, ptolemejskich i koptyjskich, który znajduje się w kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach wieloletniego programu, finansowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

  Wśród tkanin dominują wyroby islamskie pozyskane przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczących w brytyjskich Siłach Zbrojnych podczas II wojny światowej w Egipcie, pod dowództwem generała Stanisława Kopańskiego. Zbiory w ramach Muzeum Polowego zainicjował Jarosław Sagan.

  "Zabytki kupowano na kairskim targu tzw. Muskach oraz wymieniano np. za przydziałowe papierosy. Nie brakuje też obiektów nabytych u renomowanych antykwariuszy egipskich" - wyjaśnia dr Krzysztof Babraj, kurator kolekcji.

  Po wojnie zbiory przekazano do Polskiej Akademii Umiejętności, a następnie do Muzeum Archeologicznemu w Krakowie.

  "Zwłaszcza zespół ubiorów islamskich jest unikalną kolekcją tkanin wschodnich w zbiorach polskich, szczególnie że obiektów z okresu islamskiego w polskich muzeach jest niewiele" - zaznacza dr Babraj.

  Licznie reprezentowane są również tkaniny z okresu ptolemejskiego (332 - 30 lat p.n.e.) i koptyjskiego (k. IV - VII wiek n.e.), które w większości już zostały zakonserwowane. Obecnie do konserwacji pozostało pięć tkanin używanych do bandażowania mumii.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

   

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – muzeum zlokalizowane na Pl. Matejki 13. Zbiory muzealne liczą ponad 2,5 tysiąca obiektów (malarstwo, rysunek, rzeźba, tkanina artystyczna, sztuka stosowana i projektowa), w tym część spuścizny po zlikwidowanym Muzeum Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Małgorzata Możdżyńska-Nawotka – historyk sztuki, kostiumolog i tłumacz. Kształciła się na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie Stanowym w Ohio (USA). Pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu, opiekun kolekcji tkanin i ubiorów; autorka książek Ubiory kobiece 1840-1939 oraz O modach i strojach (Wrocław 2002, 2005). Muzeum 2. Korpusu Zmechanizowanego – muzeum zlokalizowane w Krakowie przy ul. Rakowickiej 29, działające w ramach struktur wojskowych. Muzeum poświęcono historii dokonań żołnierzy związków operacyjnych noszących numer dwa oraz formacji wojskowych związanych z Garnizonem Kraków, w szczególności:

  Muzeum Diecezjalne (lub Muzeum Diecezji Rzeszowskiej) to instytucja kościelna założona w 1997 przez bp Kazimierza Górnego. Muzeum oficjalnie zostało otwarte 22 września 1998 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Rzeszowie. Zbiory to dzieła sztuki sakralnej, które wyszły z użycia, jednak ze względu na wiek diecezji (założona w latach 90.) większość eksponatów z jej terenu znajduje się w muzeach przemyskim i tarnowskim. Sterling and Francine Clark Art Institute (w skrócie The Clark) – muzeum sztuki oraz instytut naukowo-badawczy w Williamstown. Posiada w swych zbiorach wyjątkowe dzieła sztuki europejskiej i amerykańskiej (malarstwo i rzeźba), zbiory grafiki i rysunku, angielskich wyrobów ze srebra i porcelany, oraz wczesnych fotografii. Najbardziej znane jest z kolekcji obrazów francuskich impresjonistów. Przy muzeum działa też biblioteka specjalizująca się w historii sztuki i centrum konserwacji dzieł sztuki Williamstown Art Conservation Center.

  Tadeusz Wincenty Dobrowolski (ur. 17 sierpnia 1899 w Nowym Sączu, zm. 7 marca 1984 w Krakowie) – historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Narodowego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Adoracja Dzieciątka – obraz Lorenza Lotta, powstały około 1508 roku. Wykonany został na desce topolowej w technice tempery. Jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentowany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Jest to jeden z najcenniejszych obrazów renesansowych w zbiorach polskich.

  Muzeum Historii Katowic jest instytucją muzealną zajmującą się sztuką, historią i rozwojem Katowic, w ramach których gromadzone są zbiory historyczne: pocztówki, fotografie, dokumenty oraz sztuka mniej i bardziej znanych artystów, których twórczość przeplata się z historią Katowic. Placówka oprócz zadań wystawienniczych realizuje również program naukowo-badawczy. W ramach muzeum działa również wydawnictwo, publikujące albumy i książki poświęcone najciekawszym wystawom i wydarzeniom a także rocznik Kronika Katowic. W zbiorach muzeum znajduje się w sumie blisko 100 000 eksponatów, w tym cykl 27 pasteli Stanisława Ignacego Witkiewicza, będących portretami Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, mieszkającej po wojnie w Katowicach. Muzeum Antropologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Instytut Zoologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Zbiory gromadzone są od drugiej połowy XIX wieku. Eksponowane są tutaj:

  Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - muzeum kościelne w Warszawie prezentujące zbiory sztuki sakralnej. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 20 tysięcy eksponatów w tym: malarstwo, grafiki, rzeźby, tkaniny, numizmaty, medalierstwo, złotnictwo.

  Portret Feliksa Jasieńskiego – obraz autorstwa Jacka Malczewskiego, namalowany w roku 1903. Obecnie dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

  Muzeum Lenina w Krakowie – muzeum istniejące w latach 1954-1989. Główna siedziba mieściła się w Pałacu Mańkowskich przy ul. Topolowej 5. Posiadało również oddziały "Dom Lenina" w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi 41 (obecnie "Dom Zwierzyniecki") i Muzeum Lenina w Poroninie. Muzeum i jego oddziały zostały zlikwidowane na fali przemian ustrojowych w 1989 roku. Budynek jest obecnie zajmowany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Leszek Zarzycki (ur. 1954) – krakowski szopkarz, z zawodu mechanik precyzyjny. W konkursie szopek krakowskich uczestniczy (z przerwami) od 1982 roku. Jest 12-krotnym laureatem pierwszej nagrody. W roku 2012 otrzymał specjalną nagrodę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizuje się w szopkach dużych i średnich. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

  Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie jest jedynym na świecie muzeum ubezpieczeń. Znajduje się przy ulicy J. Dunajewskiego 3. Przedstawia ponad dwustuletnią historię istnienia i działalności polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Muzeum Regionalne w Kraśniku – oddział Muzeum Lubelskiego. Powstało w 1976 r. w związku z obchodami 600-lecia Kraśnika. Posiada zbiory regionalne historyczne i etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne. Zbiory etnograficzne prezentują zabytki związane z kulturą i sztuką ludową regionu: kolekcję ceramiki urzędowskiej od XVIII w. po czasy współczesne, duży zbiór eksponatów dotyczących kultury materialnej wsi i plastyki obrzędowej. Najciekawsze zbiory historyczne to księgi z biblioteki klasztoru Kanoników Regularnych, fotografie dawnego Kraśnika i jego mieszkańców, dokumenty z okresu okupacji. Ciekawe są zbiory militariów z I i II wojny światowej oraz oporządzenia wojskowego. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z licznych badań własnych muzeum, m.in. cmentarzyskach ciałopalnych z epoki brązu w Świeciechowie, cmentarzysku z późnego okresu lateńskiego w Pikulach i cmentarzysku z okresu wpływów rzymskich w Kraśniku-Piaskach, a także na Zamczysku - siedzibie dawnych właścicieli Kraśnika.

  Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie – muzeum w Krakowie mieszczące się w kamienicach 19-21 przy ulicy Kanoniczej. Kamienica pod numerem 19 nosi nazwę Domu św. Stanisława, a pod 21 nazywana jest Domem Dziekańskim. Szał uniesień lub Szał – obraz olejny Władysława Podkowińskiego z 1894 roku. Jest jednym z najbardziej znanych polskich obrazów, uważanym przez znawców sztuki za pierwsze znaczące dzieło nurtu symbolizmu w polskim malarstwie. Podczas pierwszej publicznej wystawy wzbudził rozgłos i kontrowersje. Zniszczony przez autora, został odnowiony po jego śmierci, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

  Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Muzeum im. Rumiancewa (Румянцевский музей) - rosyjskie muzeum działające w okresie 1831 - 1924, najpierw w Petersburgu, od roku 1861 w Moskwie. Utworzone zostało na bazie kolekcji stworzonej przez Nikołaja Rumiancewa, obejmującej głównie księgi, starodruki, rękopisy i monety. Od 1921 r. zbiory nie będące księgozbiorem (numizmaty, obrazy, eksponaty etnograficzne itp.) przekazywano innym rosyjskim muzeom, a w 1925 r. pozostałą, główną część muzeum (zbiory biblioteczne) przekształcono w Bibliotekę Państwową ZSRR im. Lenina.

  Dodano: 21.06.2010. 01:17  


  Najnowsze