• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UE dba o to, by Holocaust już nigdy się nie powtórzył

  18.11.2010. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Holocaust - eksterminacja około 11 milionów Europejczyków, w tym Żydów, Romów i homoseksualistów w czasie II wojny światowej - na zawsze pozostanie w naszej pamięci i książkach historycznych jako jeden z najbardziej przerażających wydarzeń naszych dziejów. Zgromadzenie razem rozproszonych informacjach dostępnych na temat badań naukowych nad Holocaustem w Europie i poza jej granicami stanowi główny cel europejskich naukowców. W tym miejscu do akcji wkracza projekt Europejska Infrastruktura Badawcza ds. Holocaustu (EHRI), którego partnerzy połączą istniejące archiwa Holocaustu w jedną, internetową bazę danych. To najnowsze przedsięwzięcie umożliwi historiograficzny postęp i współpracę naukową w jednym z najważniejszych obszarów historii.

  W ramach projektu EHRI, dofinansowanego na kwotę 7 mln EUR przez UE i 20 organizacji partnerskich z 11 państw członkowskich UE oraz z Izraela i Norwegii, zbudowana zostanie baza danych na potrzeby naukowców, nauczycieli i studentów, którzy chcą zrozumieć historię współczesnej Europy. Po raz pierwszy unijny Program Ramowy na rzecz badań naukowych oferuje wsparcie finansowe zakrojonej na wielką skalę inicjatywie europejskiej infrastruktury badawczej dot. archiwów Holocaustu.

  Rozmaite materiały nt. Holocaustu, takie jak dokumenty, przedmioty, zdjęcia, filmy i dzieła sztuki, staną się ogólnodostępne. "To wspólne przedsięwzięcie wysoko cenionych instytutów z całego świata ma na celu udostępnienie archiwów i połączenie zbiorów" - wyjaśnia dr Conny Kristel, Dyrektorka EHRI. "W ten sposób znacznie więcej naukowców oraz szeroka opinia publiczna odniesie korzyści, jak również wniesie swój wkład w podniesienie poziomu wiedzy i świadomości nt. Holocaustu.

  Jednym z kluczowych celów projektu jest stymulowanie i ułatwianie badań naukowych na tymi elementami Holocaustu, które nie są jeszcze znane, ze szczególnym naciskiem na Europę Wschodnią. Projekt wspomoże również wysiłki krewnych ofiar Holocaustu, którzy starają się odnaleźć informacje na ich temat.

  W wypowiedzi z 16 listopada na temat uruchomienia projektu EHRI w Brukseli, Belgia, Europejska Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn stwierdziła: "Rok 2010 to bardzo odpowiedni moment na podjęcie inicjatywy EHRI, bowiem to czas, w którym świat upamiętnia 65. rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęcimiu, potężnego symbolu Holocaustu. Nieco ponad 20 lat temu byliśmy świadkami ponownego zjednoczenia Europy, a wraz z nim otwarcia wielu archiwów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej."

  To ważne, aby projekt EHRI zapewnił dotarcie dowodów o Holocauście do jaźni każdego człowieka, młodego i starego, z Europy i spoza jej granic. "Nadal niestety są ludzie, którzy pod pozorem promowania badań naukowych i debaty, poddają w wątpliwość skalę, a nawet sam fakt Holocaustu" - podkreśliła Komisarz. "Nasza determinacja, aby już nigdy więcej nie doświadczyć takich okropności, jak Holocaust jest kamieniem węgielnym UE."

  Komisarz Geoghegan-Quinn przypomniała również o podpisaniu "Deklaracji z Terezina o powołaniu Europejskiego Instytutu Spuścizny Zagłady" przez Komisję Europejską i 46 państw w 2009 r. w Pradze, Czechy. Deklaracja zawiera niewiążący zestaw wytycznych mających na celu szybszą i bardziej przejrzystą restytucję dzieł sztuki oraz własności prywatnej i wspólnej, które odebrano siłą lub pod przymusem w czasie Holocaustu. Kładzie również nacisk na potencjał archiwów dotyczących Holocaustu jako siły napędowej badań naukowych i edukacji na temat Holocaustu i innych zbrodni nazistowskich.

  Projekt EHRI jest koordynowany przez NIOD, Holenderski Instytut Dokumentacji Wojny w Amsterdamie, Holandia.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 18.11.2010. 16:26  


  Najnowsze