• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unikalne freski z III wieku konserwowane w Syrii przez polskich ekspertów

  16.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Unikalne freski z III wieku odkryte w ruinach starożytnej Apamei w zachodniej Syrii zostały zdjęte wraz z podłożem i są naprawiane i konserwowane przez zespół polskich ekspertów - informuje serwis internetowy Global Arab Network.  Jak poinformował Abdelkader Ferzat, dyrektor Zarządu Archeologicznego Prowincji Hama, freski pochodzą ze świątyni Mitry - jednego z najważniejszych bóstw zaratusztrianizmu - której ruiny znajdują się na stanowisku Horta w Apamei.

  Malowidła naścienne z III wieku wraz z tynkami zostały przewiezione do laboratorium Muzeum w Hamie, stolicy prowincji.

  Według archeologa Nadima Khouriego, malowidła przedstawiają światy dobra i zła z postaciami Mitry - którego kult rozszerzał się wśród Rzymian w okresie I-IV w. n.e. i Heliosa - boga Słońca oraz pomniejszych bóstw, a także rozmaite pogańskie demony, zwierzęta i geometryczne kształty.

  Zespół polskich ekspertów pod kierunkiem Ewy Brandowskiej pracuje w laboratorium Muzeum w Hamie przy naprawie uszkodzonych części fresków oraz konserwacji malowideł, które zostaną umieszczone później w muzeum jako eksponat.

  Według E. Brandowskiej, naprawa fresków sprzed ponad 1700 lat jest bardzo złożonym procesem wymagającym niezwykłej precyzji i ostrożności, gdyż do ich powstania twórcy wykorzystali pięć nałożonych warstw barwników. JOT

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 16.11.2010. 00:04  


  Najnowsze