• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unikatowe odkrycie polskich archeologów w Czarnogórze

  01.07.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu odnaleźli w Risan w Czarnogórze polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Odkrycia dokonano w starożytnej stolicy króla Ballaiosa i królowej Teuty - Rhizon. Poinformował o nim w komunikacie przekazanym PAP kierownik badań, prof. Piotr Dyczek.

  Pierścień leżał obok kilku monet, porzucony pośród pozostałości domostwa.

  Jak wynika z analizy stratygraficznej dokonanej przez archeologów, przedmioty zostały zgubione w czasie ucieczki mieszkańców z płonącego domu. Naukowcy przypuszczają, że związek z tym wydarzeniem może mieć atak Rzymian na Rhizon w czasie tzw. Pierwszej Wojny Iliryjskiej (III wiek p.n.e.).

  Złoty pierścień jest ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z sycylijskiego agatu o purpurowym odcieniu zwanym "gołębią krwią". W wyrafinowanym reliefie wyobrażono czczoną w Rhizon boginie Artemidę.

  "Obecnie bardzo sporadycznie odkrywa się dzieła antycznych złotników. Przeważnie znajduje się je w antycznych grobach. Zabytki pochodzące z dobrze datowanych warstw archeologicznych w antycznych miastach są nadzwyczaj rzadkie" - zaznaczył prof. Dyczek.

  Po zakończeniu kampanii wykopaliskowej naukowcy planują kompleksowe badania nad pierścieniem, które pozwolą uszczegółowić jego wiek i określić zastosowane do jego wyrobu techniki złotnicze.

  Zdaniem odkrywców, doskonała jakość reliefu gemmy sugeruje, że została wykonana przez specjalistę wysokiej klasy, być może w greckim warsztacie. Archeolodzy mają nadzieję, że na podstawie charakterystycznych cech stylistycznych reliefu zlokalizują precyzyjnie warsztat, w którym go wykonano.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pierścień nilpotentny – w algebrze pierścień o tej własności, że każdy jego element przemnożony przez siebie pewną skończoną liczbę razy daje zero pierścienia. Formalnie, pierścień P nazywany jest nilpotentnym, gdy dla każdego a∈P istnieje liczba naturalna n taka, że a=0. Pierścień wzorcowy (in. pierścień kalibracyjny, adiustacyjny, ustawczy, sprawdzian pierścieniowy gładki) - materialny wzorzec pomiarowy, przeznaczony do odtwarzania wartości średnicy wewnętrznej w tulei o przekroju koła. Pierścieniem uporządkowanym - pierścień przemienny R z z określonym porządkiem liniowym ≤ spełniającym dla dowolnych a, b, c ∈ R warunki

  Pierścień zerowy – pierścień, którego działanie multiplikatywne (mnożenie) daje zawsze w wyniku element neutralny działania addytywnego (zero). Pierścień endomorfizmów – w algebrze abstrakcyjnej pierścień skojarzony z pewnym rodzajem obiektów, który zawiera pewną informację o jego własnościach wewnętrznych.

  Wojna o Pierścień – fikcyjna wojna ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, zawarta w fabule powieści pt. Władca Pierścieni. Na podstawie tego motywu stworzono grę komputerową: Władca Pierścieni: Wojna o Pierścień oraz dwie gry planszowe noszące tytuł Wojna o Pierścień. Pierścień Schatzkiego – włóknisty pierścień w okolicy połączenia przełyku z żołądkiem, może powodować zaburzenia połykania - dysfagię; w czasie ezofagoskopii może uniemożliwiać wykonanie badania stwarzając wyczuwalną przeszkodę dla instrumentu, niewidoczną z powodu zbyt wąskiego pola widzenia. Zwężenie to może być spowodowane przez błonę śluzową (wysciełającą przełyk) lub przez mięśniówkę. U pacjentów z pierścieniem Schatzkiego może rozwinąć się dysfagia lub w poważniejszych przypadkach, całkowite zamknięcie przełyku. Nazwa pochodzi od niemiecko-amerykańskiego radiologa, Richarda Schatzkiego.

  Dziedzina całkowitości – niezerowy pierścień przemienny z jedynką bez (właściwych) dzielników zera. Pierścienie te są uogólnieniem pierścienia liczb całkowitych i stanowią one naturalny kontekst do badania podzielności ze względu na dość regularne reguły przeprowadzania rachunków; najistotniejszą ich własnością jest tzw. prawo skracania. Dziedzina Euklidesa (albo pierścień Euklidesa, pierścień euklidesowy) – w teorii pierścieni najbardziej ogólny typ pierścieni, w którym możliwe jest wyznaczenie największego wspólnego dzielnika za pomocą algorytmu Euklidesa.

  Pierścień z jednoznacznością rozkładu (pierścień Gaussa, UFD, od ang. unique factorization domain) – pierścień przemienny, którego każdy element nieodwracalny może być przedstawiony jako iloczyn elementów pierwszych w jednoznaczny sposób, tzn. jednoznaczny co do permutacji czynników. Pierścienie te uogólniają pierścień liczb całkowitych w ten sposób, że spełniają one także tezę podstawowego twierdzenia arytmetyki.

  Pierścień przemienny – w teorii pierścieni, dziedzinie algebry abstrakcyjnej, pierścień w którym działanie mnożenia jest przemienne. Badaniem pierścieni przemiennych zajmuje się algebra przemienna. Często zakłada się dodatkowo istnienie w takim pierścieniu jedynki (elementu neutralnego mnożenia).

  Pierścień wiodący – pierścień z materiału plastycznego obciśnięty w rowku na obwodzie części cylindrycznej pocisku. Suwak (pierścień) na chustę - element munduru harcerskiego spinający chustę harcerską pod szyją. Jest to najczęściej pleciony ze skóry pierścień. W zależności od zwyczaju panującego w drużynie harcerskiej, może zastąpić go kora, albo suwak może zostać ozdobiony szyszką lub symbolem drużyny. W niektórych drużynach nie nosi się suwaków, lecz wiąże chustę na węzeł.

  Neptun ma słabo widoczny układ pierścieni planetarnych, na który składa się pięć lub sześć odrębnych pierścieni. Jego szczególną cechą jest pozornie niekompletny zewnętrzny pierścień, w którym widoczne są wyraźne jasne łuki. Cząstki tworzące pierścienie są przeważnie ciemne i zawierają w dużej części pył o mikroskopijnych rozmiarach. Pierścień – u grzybów kapeluszowych część osłony całkowitej znajdująca się na trzonie. Podczas wzrostu owocnika osłona ulega rozerwaniu, a jej resztki pozostają na różnych częściach owocnika (w zależności od gatunku), jako łatki, strzępki czy brodawki na kapeluszu, pierścień na trzonie lub pochwa w nasadzie trzonu. Pierścień może być zwisający, wzniesiony, podwójny lub krynolinowy, może być silnie związany z trzonem, może też mieć postać obrączki łatwo dającej się po trzonie przesuwać. U niektórych gatunków pierścień jest trwały, u niektórych jest nietrwały, tzn. wstępuje tylko na młodych owocnikach, później zanika, u niektórych brak go zupełnie.Występowanie pierścienia, jego morfologia i trwałość mają duże znaczenie przy oznaczaniu wielu gatunków.

  Pierścień Bishopa - zjawisko w atmosferze z grupy fotometeorów, w postaci białawego pierścienia naokoło Słońca lub Księżyca, ze słaboniebieskawym zabarwieniem od strony wewnętrznej i czerwonawobrązowym ze strony zewnętrznej. Kolory, zwłaszcza gdy pierścień występuje przy Księżycu, nie są zbyt wyraźne.

  Dodano: 01.07.2011. 00:19  


  Najnowsze