• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uroczyste otwarcie nowego kierunku studiów na UW

  03.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prelekcja multimedialna kapitana Dona Walsha - prezesa honorowego The Explorers Club i wernisaż wystawy "Najgłębsze tajemnice planety. Polskie eksploracje podwodne" uświetnią 7 czerwca otwarcie nowego kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim - archeologii podwodnej.

  Don Walsh przedstawi wystąpienie (tłumaczone na język polski) pt. "Exploring inner space - a personal oddysey". Walsh jest jedną z dwóch osób, które dotarły dno Rowu Mariańskiego - w 1960 r. w batyskafie "Trieste" wspólnie z Jacquesem Piccardem.

  Don Walsh jest również profesorem inżynierii oceanicznej, specjalistą technologii podwodnych, oceanografem, emerytowanym dowódcą okrętów podwodnych US Navy, pilotem, polarnikiem uhonorowanym nazwą geograficzną Walsh Spur na Antarktydzie oraz członkiem wielu komitetów związanych z badaniami Ziemi.

  Prelekcja Dona Walsha rozpocznie się o godz. 18.00 w Pałacu Tyszkiewiczów Potockich na Uniwersytecie Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście 32).

  Wykład poprzedzi wernisaż wystawy o tematyce archeologii podwodnej "Najgłębsze tajemnice planety. Polskie eksploracje podwodne" (o godz. 13.00 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej). Ekspozycję, na którą składają się dziesiątki fotografii autorstwa polskich odkrywców, archeologów, geografów, otworzy sam Walsh. Ilustracje ukazują eksploracje wraków w Bałtyku, badania wód rejonów polarnych i archeologiczne podwodne wyprawy archeologów podwodnych z UW.

  Kuratorem wystawy jest Marcin Jamkowski - dziennikarz i nurek, członek Oddziału Polskiego The Explorers Club. Będzie można ją oglądać w hallu starej BUW do 26 czerwca.

  Wystawa i spotkanie z wybitnym nurkiem promuje otwarcie nowego kierunku studiów w Instytucie Archeologii UW - archeologii podwodnej, o czym serwis Nauka w Polsce informował w marcu.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać. Okręty podwodne typu Hayashio – cztery okręty podwodne morskich sił samoobrony Japonii. Jednostki te były niewielkimi okrętami hunter-killer (zwalczania okrętów podwodnych) o bardzo dużej manewrowości podwodnej oraz dobrych warunkach życiowych załogi, jednakże ich małe rozmiary nie odpowiadały wymaganiom warunków służby operacyjnej na Pacyfiku. Wszystkie okręty typu Hayashio zostały wyprowadzone ze służby w latach 1978-1979 Maria Karina Miśkiewicz, (ur. 1933 w Warszawie), prof. dr hab., archeolog. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim; pracowała w Państwowym Muzeum Archeologicznym, w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, a wreszcie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie reaktywowała zamierającą Sekcję Archeologii Chrześcijańskiej na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Specjalizuje się w archeologii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem Mazowsza i Podlasia.

  Okręty podwodne typu Gato to typ amerykańskich okrętów podwodnych używanych podczas II wojny światowej. Okręty typu Gato były rozwinięciem poprzedniej klasy okrętów - Tambor. Poprawiono znacznie zasięg i zdolności bojowe. Modyfikacja silnika diesla oraz baterii zwiększyły maksymalny czas patroli, wprowadzono również wiele wewnętrznych udogodnień dla załogi. Typ okrętów podwodnych został nazwany od pierwszego okrętu USS "Gato" (SS-212). Kilka okrętów podwodnych typu Gato obecnie można oglądać w muzeach na terenie Stanów Zjednoczonych. Andrzej Henryk Kola (ur. 17 stycznia 1940 w Toruniu) – polski historyk i archeolog, specjalizujący się w archeologii podwodnej, archeologii średniowiecza i nowożytności.

  Brytyjskie okręty podwodne typu T (lub Triton) – typ konwencjonalnych okrętów podwodnych. Zaprojektowany w latach 30. XX wieku, by zastąpić okręty podwodne typu O / Odin, P / Parthian i R / Rainbow. Składał się z 53 jednostek zbudowanych na krótko przed lub w czasie II wojny światowej. Okręty tego typu odegrały dużą rolę w operacjach podwodnych Royal Navy. Cztery jednostki służące w Marynarce Wojennej Holandii nosiły nazwę typu Zwaardfisch. Okręty podwodne typu K - seria 18 okrętów podwodnych Royal Navy o napędzie parowym, zbudowanych w latach 1916-23. Okręty te miały w założeniu współpracować z głównymi siłami floty, do czego potrzebowały dużej prędkości nawodnej, którą mógł ówcześnie zapewnić tylko napęd parowy. Pomimo że nie spełniły wszystkich nadziei, jakie z nimi wiązano, okazały się ważnym epizodem w historii okrętów podwodnych.

  Finisaż - to uroczyste zakończenie wystawy, któremu często (jak wernisażowi) towarzyszą okolicznościowe wydarzenia, jak np. przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki Celem finisażu jest podsumowanie odbytej już wystawy. Leszek (Lech) Jerzy Kajzer (ur. 11 sierpnia 1944 w Milanówku) – profesor archeologii, specjalista w dziedzinie budownictwa i architektury obronnej i rezydencjonalnej na ziemiach polskich w okresie średniowiecza i nowożytności. Przez wiele lat dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Kierownik Katedry Archeologii Historycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Autor wielu publikacji o polskich zamkach i dworach.

  Brytyjskie okręty podwodne typu R – seria 12 okrętów podwodnych zbudowanych na zamówienie Royal Navy w końcowym okresie I wojny światowej. Były to pierwsze okręty podwodne zaprojektowane specjalnie do polowania na okręty podwodne nieprzyjaciela, a także pierwsze okręty podwodne z hydrodynamicznie zoptymalizowanym kadłubem pozwalającym im na osiągnięcie większej szybkości pod wodą niż na powierzchni.

  Okręty podwodne typu Balao – obok jednostek typu Gato, podstawowe amerykańskie okręty podwodne drugiej wojny światowej. W trakcie zmagań wojennych 101 ze 122 wybudowanych okrętów Balao prowadziło operacje podwodne na Pacyfiku, biorąc udział w prowadzonej na tym obszarze wojnie podwodnej. W trakcie działań określanych mianem wojny na Pacyfiku, zatopionych zostało 10 okrętów typu Balao, co stanowiło 1/5 strat amerykańskiej floty podwodnej w tym konflikcie. Okręty te jednakże wniosły duży wkład do sukcesu jednostek podwodnych amerykańskiej floty, które zatapiając ponad 50% japońskich statków handlowych, odcięły Cesarstwo Japońskie od źródeł zaopatrzenia jego gospodarki wojennej. Po zakończeniu działań wojennych duża część okrętów tego typu przeszła proces modernizacji, a 56 względnie nowych jednostek zostało przetransferowanych do flot innych państw.

  W starej Arizonie (In Old Arizona) - film produkcji amerykańskiej z gatunku western w reżyserii Raoula Walsha i Irvinga Cummingsa z roku 1928. Okręty podwodne typu Trafalgar – typ brytyjskich okrętów podwodnych z napędem atomowym przeznaczonych do zwalczania żeglugi i innych okrętów podwodnych. Wprowadzanie okrętów do służby rozpoczęło się w 1983. Zbudowano 7 jednostek które pozostają w służbie. Okręty tego typu pozostaną najnowszymi podwodnymi okrętami uderzeniowymi Royal Navy do 2009, kiedy to planowane jest wprowadzenie do służby pierwszej jednostki nowej generacji typu Astute. Portem macierzystym okrętów jest baza Royal Navy HMNB Devonport koło Plymouth.

  Fran Walsh, właśc. Frances Walsh (ur. 10 stycznia 1959 w Wellington) – żona nowozelandzkiego reżysera filmowego Petera Jacksona (od 1987). Ma duży wkład do jego filmów: pisze scenariusze, reżyseruje, występuje jako aktorka i jest ich producentem. Szklana tarcza (The Glass Shield) - amerykański dramat z 1994 roku w reżyserii Charlesa Burnetta. W rolach głównych wystąpili Elliott Gould, M. Emmet Walsh czy Michael Ironside.

  Wojciech Daniel Cejrowski (ur. 27 czerwca 1964 w Elblągu) – polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.

  Dodano: 03.06.2011. 00:04  


  Najnowsze