• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uruchomiono Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

  15.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Po rozbudowie i modernizacji 12 listopada uruchomiono Rezerwat Archeologiczny w Gieczu (Wielkopolskie). Miejsce to zostało przystosowane do nowoczesnej nauki najdawniejszej historii.  W Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu przebudowano działający na grodzisku obiekt muzealny, który wzbogacił się m.in. o mogącą pomieścić ok. 60 gości salę konferencyjną. Ponadto wybudowano osadę edukacyjną, w której znalazły się przede wszystkim rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych domostw, wyposażone w sprzęty wykorzystywane w życiu codziennym przez dawnych mieszkańców Wielkopolski, między innymi koło garncarskie i warsztat tkacki.

  Na terenie osady prowadzone będą lekcje muzealne oraz zajęcia interaktywne, pozwalające młodym ludziom poznać warsztat pracy archeologów, a także życie zwykłych ludzi w okresie wczesnośredniowiecznym.

  Rozbudowa została zrealizowana dzięki środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Wartość dofinansowania wyniosła ok. 3,7 mln zł.

  Dzięki unijnemu dofinansowaniu w rezerwacie w Gieczu wzniesiono także nowy budynek muzealny z salą ekspozycyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, wyposażony w nowoczesny sprzęt umożliwiający prezentacje multimedialne.

  "Uruchomienie Giecza jest częścią projektu dotyczącego trzech rezerwatów archeologicznych: Giecz, Grzybowo, Ostrów Lednicki. Prace związane są z przystosowaniem tej przestrzeni historycznej do nowoczesnych warunków ekspozycji. Wartość prac to ok. 12 mln zł" - powiedział w piątek PAP marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

  Istniejący od 1963 roku Rezerwat Archeologiczny w Gieczu jest jedną z najstarszych placówek muzealnych tego typu w Polsce, integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

  Szczególną opieką otoczono w nim relikty wczesnopiastowskiego pałacu książęcego, który przez wielu badaczy uważany jest za gniazdo rodowe dynastii piastowskiej. Przestrzeń rezerwatu w Gieczu przez kilkadziesiąt lat ograniczona była do grodziska i niewielkiego pawilonu muzealnego.

  W 2005 roku narodził się projekt nowego zagospodarowania przestrzennego placówki. Urzeczywistnienie tych planów było możliwe dzięki wpisaniu ich w szerszy projekt pn. "Rezerwaty Archeologiczne dotyczące Początków Państwa Polskiego - Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo", będący projektem kluczowym Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 - 2013.  RPO

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Gieczu – rzymskokatolicka parafia w Gieczu, należy do dekanatu kostrzyńskiego archidiecezji poznańskiej. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gieczu – rzymskokatolicka parafia w Gieczu, należy do dekanatu kostrzyńskiego archidiecezji poznańskiej. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

  Kościół świętego Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich we wsi Giecz, w powiecie średzkim. Należy do dekanatu kostrzyńskiego. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich we wsi Giecz, w powiecie średzkim. Należy do dekanatu kostrzyńskiego.

  Grzybowo – wczesnośredniowieczne grodzisko w Grzybowie (województwo wielkopolskie, powiat wrzesiński, gmina Września), 7 km na północny wschód od miasta Wrześni, zlokalizowane w południowej części wsi zwanej Rabieżyce. Od 1997 wchodzi w skład Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jako Oddział Rezerwat Archeologiczny – Gród w Grzybowie. Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – rezerwat archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; dokumentuje historię badań archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu oraz na Starym Mieście; obok rezerwatu znajduje się skansen.

  Rezerwat Archeologiczny w Będkowicachrezerwat obejmujący wczesnośredniowieczny zespół osadniczy, składający się z cmentarzyska kurhanowego (VIII-IX w.) i grodziska (VIII-XI w.). Znajdują się w nim również ślady osady (VIII-XIII w.) wraz z dwiema zrekonstruowanymi chatami. Bogdan Kostrzewski (ur. 2 sierpnia 1915 w Poznaniu, zm. 12 kwietnia 1971 w Poznaniu) - docent, doktor, polski archeolog, muzeolog, długoletni dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prowadził wykopaliska w Gieczu. Prywatnie był synem prof drJózefa Kostrzewskiego.

  Szlak Piastowski – trasa turystyczna w Polsce, przebiegająca przez województwo wielkopolskie i województwo kujawsko-pomorskie. W roku 2012 Szlak Piastowski otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny - jako unikatowy i wyjątkowo ważny dla naszego dziedzictwa. Prowadzi z Poznania przez Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek oraz trasą północ-południe: Wągrowiec, Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo, Giecz, Ląd nad Wartą, Konin do Kalisza. Wędrówka po szlaku odtwarza cykliczne przemieszczanie się władców piastowskich i ich dworów pomiędzy czterema grodami, które pełniły funkcje stołeczne.

  Projekt Proteus – projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych realizowany przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Polsce. Działania służb mają wspomagać m.in. trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2009 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2013.

  Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii. Dąbrowa koło Biadek Krotoszyńskich - leśny rezerwat przyrody położony w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim, ok. 15 km na zachód od Ostrowa Wielkopolskiego.

  Jama zasobowa - prosty obiekt archeologiczny, zagłębienie w terenie służące do przechwywania żywności, ziarna itp., rodzaj prymitywnej spiżarni. Lokalizację jam zasobowych, jak i innych obiektów archeologicznych, znacząco ułatwia archeologiczne rozpoznanie zdjęć lotniczych. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni - placówka muzealna we Wrześni. Poświęcone jest upamiętnieniu Wiosny Ludów (1848), strajku dzieci wrzesińskich (1901) oraz powstania wielkopolskiego (1918/1919). Położone jest przy ul. Dzieci Wrzesińskich 13, w zabytkowym budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej wybudowanej w 1790. W 1966 zostało założone w tym miejscu obecne muzeum. Muzeum eksponuje także zabytki archeologiczne dotyczące historii Wrześni i okolicy w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Pokazane są również eksponaty z grodziska w pobliskim Grzybowie.

  Małopolski Ogród Sztuki (MOS) – jeden z projektów współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego - nagroda honorowa przyznawana przez marszałka województwa wielkopolskiego, ustanowiona przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego z inicjatywy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

  Arena Lublin – miejski stadion piłkarski przy ul. Krochmalnej w Lublinie, którego budowa rozpoczęła się w grudniu 2012, a zakończyć ma się latem 2014 roku. Stadion został wybudowany na osiedlu Za Cukrownią, na terenach po zlikwidowanej Cukrowni Lublin, w odległości 50-100 m od Bystrzycy. Przestrzeń tę mają wypełnić drzewa oraz nadrzeczna zieleń. Obiekt przeznaczony jest na mecze piłki nożnej, mogą się także odbywać na nim koncerty. Budowa stadionu wraz z zagospodarowaniem przylegającego terenu została wpisana na listę podstawową projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2007 – 2013. Szacuje się, że roczne koszty utrzymania stadionu w wysokości 24 mln złotych zostaną pokryte z przychodu z biletów, reklam i obiektów komercyjnych, a 5 mln zł zostanie dołożone z miejskiej kasy. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego ( RPO WP ) - regionalny program operacyjny dla województwa pomorskiego na lata 2007-2013, został przyjęty przez Zarząd Województwa Pomorskiego dnia 2 października 2007 r. w związku z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 4 września 2007 r. w sprawie przyjęcia w ramach pomocy wspólnotowej programu operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest jednym z programów operacyjnych składających się na system wdrażania Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO).

  Dodano: 15.11.2010. 00:19  


  Najnowsze