• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Gliwicach odkryto średniowieczną drewnianą drogę

  30.09.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochodzące ze średniowiecza drewniane nawierzchnie drogi i biegnący wzdłuż niej rynsztok odkryto w Gliwicach. Znalezisko jest datowane na XIV wiek. W ocenie archeologów, jest dowodem na to, że miasto już setki lat temu było stosunkowo dobrze zorganizowane.

  Do odkrycia doszło w czasie modernizacji nawierzchni ulic dochodzących do gliwickiego rynku - poinformował PAP w czwartek dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Trzy drewniane nawierzchnie drogi odkryto pod warstwą ziemi wzdłuż ul. Plebańskiej. To główna trasa prowadząca z rynku w kierunku Bramy Raciborskiej.

  ,,To wyjątkowe znalezisko, dlatego że Gliwice od wielu lat są penetrowane przez badania archeologiczne, wszystkie inwestycje w rejonie starego miasta objęte są nadzorami archeologicznymi. Gliwicki rynek jest prawie w 100 proc. przebadany" - zaznaczył dr Pierzak.

  Droga została odkryta na razie na długości około 70 m. Jej szerokość na razie trudno precyzyjnie ocenić, bardzo blisko dochodzi do budynków i ten etap badań będzie prowadzony pod sam koniec. Na razie wiadomo, że miała co najmniej 1,5-2 m.

  Podczas badań okazało się, że wzdłuż drogi biegnie drewniany rynsztok. Został wykonany z desek od długości 2-3 metrów, tworzących dno, zaś jego brzegi stanowią pionowe deski, wzmocnione od wewnętrznej strony kołkami.

  Utwardzona nawierzchnia głównej arterii wylotowej w kierunku Raciborza i biegnące wzdłuż niej koryto, odprowadzające do miejskiej fosy wody deszczowe i ścieki - to pokazuje, że Gliwice były dość dobrze zorganizowane, miasto nie tonęło w błocie - mówią specjaliści.

  Okres, w którym powstała droga archeolodzy ocenili w oparciu o znalezione przy niej materiały ceramiczne. Są one datowane na XIV wiek. Dodatkowych informacji - dotyczących okresu, w którym zbudowano drogę, jak i rodzaju użytego drewna - dostarczą badania dendrochronologiczne.

  Kiedy na ul. Plebańskiej odkryto drogę i rynsztok, roboty przeniesiono na inne ulice. Miasto zabezpieczyło też środki na konserwację drewna. Według planów, kilkumetrowy wycinek drogi i koryta zostanie wycięty i po zabiegach konserwatorskich trafi do gliwickiego muzeum.

  Prace archeologiczne w tym rejonie potrwają jeszcze długo. Tuż za korytem natknięto się na dwie belki, które być może są pozostałością chat z przełomu XIII i XVI w.

  PAP - Nauka w Polsce

  kon/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tatrzańska Droga Młodości (słow. Tatranská cesta mládeže) – droga na Słowacji, na znacznej części swojej długości biegnąca południowymi podnóżami Tatr, pomiędzy miejscowościami Szczyrbskie Jezioro i Liptowski Mikułasz, w okolicach której łączy się z międzynarodową drogą E50. Została gruntownie przebudowana w latach 1957–66 przy udziale brygad studenckich i stąd pochodzi jej nazwa. Ma długość 49 km, różnica poziomów wynosi niemal 800 m. Droga ta stanowi przedłużenie Drogi Wolności w zachodnim kierunku. Główny jej odcinek do Liptowskiego Gródka jest w słowackiej sieci dróg oznaczony numerem 537, krótki odcinek do Liptowskiego Mikułasza numerem 18. Droga jest dobrze utrzymana i wyznaczone są przy niej miejsca parkingowe. W zimie warunki jazdy bywają czasami trudne. Przy niektórych przystankach wzdłuż tej drogi rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące w Tatry. Ulica Radzymińska - główna ulica warszawskiego Targówka, mająca swój początek na Pradze Północ. Na odcinku od Kawęczyńskiej do Al. "Solidarności" jest jednojezdniowa, od skrzyżowania z Al. "Solidarności" do końca przebiegu jest ulicą dwujezdniową, rozdzieloną pasem zieleni, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku i fragmentami bocznych jezdni umożliwiających dojazd do posesji. Ulica biegnie trasą drogi wojewódzkiej nr 634 (od Al. "Solidarności" do Łodygowej) i 629 (od Łodygowej do granicy miasta). Dalej, w Markach droga łączy się z drogą krajową nr 8. Obecnie (kwiecień 2011) wzdłuż ulicy trwa budowa ścieżki rowerowej. Według stołecznej policji, należy do pierwszej dziesiątki najbardziej niebezpiecznych ulic w Warszawie. W 2012 r. doszło na niej do 13 wypadków, jedna osoba zginęła. Droga krajowa B45 (Pulkautal Straße) - droga krajowa w północno-wschodniej Austrii. Droga łączy miasto Horn ze skrzyżowaniem z B6 w okolicach Laa an der Thaya. Arteria biegnie równolegle do granicy z Czechami. Wzdłuż trasy płynie rzeka Pulkau - od niej zaczerpnięto też nazwę dla drogi. Przez klika kilometrów - w ciągu obwodnicy miasta Pulkau biegnie wspólnym śladem z B35.

  Ulica Wrocławska w Bytomiu − jedna z ulic w bytomskich dzielnicach Śródmieście i Karb, posiadająca równoleżnikowy przebieg i długość około trzech kilometrów. Łączy drogę krajową nr 11 i drogę krajową nr 94 (jest częścią DK 94). Wzdłuż drogi biegną tory tramwajowe. Droga krajowa nr 51 (słow. cesta I. triedy 51, I/51) – droga krajowa I kategorii na Słowacji biegnąca od przejścia granicznego z Czechami w mieście Holíč przez Trnawę i Nitrę do węzła z drogą ekspresową R1 we wsi Hronská Breznica. Jej długość wynosi 199,178 km. Przechodzi przez trzy kraje: trnawski, nitrzański i bańskobystrzycki. Od Trnawy do Nitry następuje przerwa w jej przebiegu gdyż miasta te łączy droga ekspresowa R1 biegnąca w większości wzdłuż starego śladu drogi krajowej nr 51. W miejscowości Hontianske Nemce na krótkim 200-metrowym odcinku jest fragmentem trasy europejskiej E77. Przed wybudowaniem drogi ekspresowej R1 biegły nią także trasy E58 i E571.

  Zachodnia obwodnica Kalisza – planowana obwodnica Kalisza omijająca miasto od zachodu, stanowiąca część drogi krajowej nr 25. Trasa będzie się zaczynać w Kokaninie, a kończyć na obwodnicy Nowych Skalmierzyc. Będzie miała około 10,2 km długości. Na ponad połowie długości obwodnica znajdzie się w granicach Kalisza. Nie wiadomo jeszcze jakie typy skrzyżowań będą na drugim odcinku tej trasy od Kokanina do ulicy Poznańskiej (w infoboksie na razie zwykłe skrzyżowania). Trasa na razie nie ma też oficjalnej nazwy lecz prawdopodobnie przejmie nazwę Zachodnia Obwodnica od obwodnicy Kalisza, która obecnie posiada tę nazwę (Trasa Stanczukowskiego). Będzie to droga jednojezdniowa z pozostawionym miejscem pod drugą jezdnię. Pierwszy etap budowy trasy zacznie się po 2012. Obwodnica Piły - planowana droga ekspresowa omijająca od strony wschodniej miasto Piła. Stanowi fragment planowanej drogi ekspresowej S11, a na odcinku północnym również S10. Obwodnica rozpoczynać się będzie węzłem Motylewo, od węzła Piła - Podlasie będzie przebiegać wspólnie z S10. Kończyć będzie się na węźle Piła - Koszyce, gdzie S10 i S11 rozjadą się w różnych kierunkach. Aktualnie istnieje jedna jezdnia drogi o długości 9 km, która prawdopodobnie nie zostanie włączona w ciąg przyszłej ekspresowej obwodnicy.

  Dunajowa Polana – polana w słowackich Tatrach Zachodnich w Kotlinie Orawickiej. Jest to pierwsza (licząc od Orawic) z szeregu polan znajdujących się wzdłuż drogi prowadzącej od Orawic dnem Kotliny Orawickiej i jej przedłużenia – Doliny Cichej Orawskiej. Znajduje się na wysokości ok. 820 m n.p.m., po południowej stronie rzeki Orawica i biegnącej wzdłuż niej drogi. Od południowej strony za polaną ciągnie się wał Pieczyska. Powyżej Dunajowej Polany wzdłuż drogi biegnącej Kotliną Orawicką i Doliną Cichą znajduje się jeszcze kilka dalszych polan: Szatanowa Polana, Czymchowska Polana, Czaplówka i Cicha Polana – wszystkie po południowej jej stronie. Zarząd dróg wojewódzkich – jednostka organizacyjna powoływana przez sejmik województwa wykonująca obowiązki zarządcy drogi dróg wojewódzkich na swoim terenie. Na podstawie ustawy o drogach publicznych do zarządcy drogi należy m.in. utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Liczba zarządów jest równa liczbie województw.

  Obwodnica Kutna – droga omijająca od południa miasto Kutno, znajdująca się w ciągu drogi krajowej nr 92, oraz na krótkim odcinku drogi krajowej nr 60. Jest to droga jednojezdniowa. Prawie cały jej przebieg znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Stanowi dwie ulice - ul. Objazdową i ul. Sklęczkowską.

  Ulica Wojska Polskiego w Ełku – jedna z głównych ulic Ełku, część głównej arterii miasta, której przedłużeniem jest ulica Kilińskiego. Jest jedną z najstarszych i obok ulicy Armii Krajowej jedną z dwóch najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Piąta najdłuższa ulica miasta po ulicach Przemysłowej, Suwalskiej, Sikorskiego i Kilińskiego. Skupia wiele punktów usługowo-handlowych, mieszczących się wzdłuż całej długości ulicy. Przed oddaniem do użytku obwodnicy Ełku droga była częścią drogi krajowej nr 65.

  Droga wojewódzka nr 371 (DW371) – droga wojewódzka mająca swój początek i koniec w Świebodzicach. Łączy drogę krajową nr DK35 (obwodnica Świebodzic w kierunku Świdnica-Wałbrzych) z drogą krajową DK34 (Świebodzice-Dobromierz). Przebieg trasy poprowadzono ulicami Świdnicką, Wolności, Strzegomską i Wałbrzyską. Ma ona długość ok. 1,5 km. Równolegle do drogi 371 w przeciwnym kierunku (na wschód) biegnie krótka droga wojewódzka nr 373. Droga krajowa 3 (cz.Silnice I/3) - droga krajowa w Czechach łącząca Pragę(za pośrednictwem fragmentu autostrady D1) przez Tábor z Czeskimi Budziejowicami oraz granicą czesko-austriacką w Dolnym Dvoristovie. Pierwszy etap trasy jest obecnie częścią autostrady D1. w przyszłości droga będzie bezpłatną alternatywą dla powstającej (częściowo istniejącej) autostrady D3 oraz dla planowanej drogi ekspresowej R3. Po wybudowaniu w całości tych arterii droga krajowa 3 otrzyma numer 603 (odcinek z Pragi do Městečka jest już tak oznakowany, podobnie jak krótki fragment drogi pod Czeskimi Budziejowicami). Na całej długości droga numer 3 jest częścią drogi europejskiej E55.

  Rynek w Krościenku nad Dunajcem – centralny plac w Krościenku nad Dunajcem o wymiarach ok. 120 x 70 m (dla porównania: Rynek Starego Miasta w Warszawie ma wymiary 90 × 73 m), znajdujący się na południe od drogi wojewódzkiej nr 969, która w Krościenku biegnie ulicą Jagiellońską i dochodzi do ronda, na którym wpada do niej Kozłeczyzna, czyli droga ze Szczawnicy przez most na Dunajcu. Przy Rynku znajduje się szereg zabytków wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Droga krajowa nr 94 – droga krajowa będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 na odcinku ZgorzelecTarnów równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej, jednak według wykazu dróg krajowych opublikowanego na stronie GDDKiA przebieg drogi nr 94 wytyczony został aż do Tarnowa..

  Dodano: 30.09.2011. 00:19  


  Najnowsze