• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Hrubieszowie odkryto XIX-wieczne podziemia

  02.04.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fragmenty podziemnych systemów tuneli pod wzgórzem staromiejskim w Hrubieszowie (woj. lubelskie), biegnących pod głównymi ulicami XIX-wiecznego miasta, odkryli badacze ze Stowarzyszenia Podziemny Hrubieszów - poinformował PAP Marek Poznański, doktorant Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

  Badacze dotarli do kilku korytarzy obmurowanych cegłami. Mają 5 i 10 m długości, 3 m szerokości i 2,5 m wysokości. Każdy z nich ma jeden lub dwa szyby wentylacyjne. Powstały na początku XIX wieku. Aż do ostatnich odkryć, pod koniec 2011 roku, w Hrubieszowie krążyły lokalne podania o podziemnych tunelach. Jednak dopiero teraz udowodniono te twierdzenia ponad wszelką wątpliwość.

  "Dzięki wykonanym badaniom za pomocą georadaru wiemy, że tuneli jest zdecydowanie więcej i że tworzą złożony system. Ustaliliśmy, iż dawniej łączyły ze sobą główne budynki miasta-ratusz, świątynie, klasztor i kamienice kupieckie" - wyjaśnia Marek Poznański.

  Obecnie badacze inwentaryzują tunele i pracują nad ich trójwymiarowymi wizualizacjami.

  Zdaniem naukowca, jednego z inicjatorów projektu, korytarze pełniły funkcje komunikacyjno -gospodarczo-magazynową. Według lokalnych podań wykorzystywano je również w celach militarnych. Tę ostatnią hipotezę badacze będą weryfikować.

  Teraz członkowie Stowarzyszenia Podziemny Hrubieszów zamierzają udrożnić i połączyć ze sobą częściowo zasypane tunele. To w ich wnętrzu planowana jest w październiku ekspozycja przedmiotów znalezionych w czasie badań tuneli. Członkowie stowarzyszenia planują również stworzenie w Hrubieszowie atrakcji turystycznej w postaci odrestaurowanego szlaku dawnych tuneli.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tunel Củ Chi (wiet. Địa đạo Củ Chi) – system tuneli, znajdujący się 70 km na północny zachód od Sajgonu w Wietnamie. Pierwotna długość tych tuneli sięgała ponad 200 km ale do dziś zachowało się tylko 120 km. Tunele zostały wybudowane przez Wietkong podczas wojny w Wietnamie. W tunelach znajdowały się szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. W 1968 roku Wietkong zaatakował Sajgon z tych właśnie tuneli. Dzisiaj tunele Củ Chi to miejsce wędrówek turystów. Praskie tunele wielozadaniowe (cz. Kolektorový systém v Praze) – sieć tuneli wielozadaniowych w stolicy Czech, Pradze. Tunele budowane są od 1969 roku i na chwilę obecną ich całkowita długość wynosi około 90 km, jednak system nastawiony jest na dalszą ekspansję. Parafia Ducha Świętego w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w Dekanatu Hrubieszów Południe. Została erygowana w 2001. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. Marek Giergiel. Mieści się przy ulicy Nowej. Parafia obejmuje ulice: Nowa, Gródecka, Wyzwolenia, Krasickiego, Ceglana, Łąkowa, Kolejowa, Dworcowa, Polna (część), Listopadowa (część), Piłsudskiego (część) oraz wsie: Czumów, Gródek, Kol. Gródek i Ślipcze.

  Parafia Świętego Mikołaja w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w dekanacie Hrubieszów Południe, została erygowana w 1400 i jest najstarszą w mieście. Most Einsteina-Rosena (ang. Einstein-Rosen-bridge) zwany również Tunelem Schwarzschilda to odmiana tunelu czasoprzestrzennego odkryta teoretycznie w 1935 roku przez Alberta Einsteina i Nathana Rosena w ramach badań teorii względności. Nazwą tą określano początkowo wszystkie modele tuneli czasoprzestrzennych, aż w miarę teoretycznego odkrywania tuneli o innych cechach w literaturze angielskojęzycznej przyjęła się nazwa wormhole. Dziś określenie mostu Einsteina-Rosena stosuje się tylko do pierwotnego modelu odkrytego w 1935 roku. Choć teoria względności dopuszcza tunele czasoprzestrzenne jak most Einsteina-Rosena, to nie ma pewności co do tego, czy rzeczywiście mogłyby one istnieć w realnych warunkach fizycznych.

  Stara Synagoga w Hrubieszowie – pierwsza, nieistniejąca obecnie, drewniana synagoga znajdująca się w Hrubieszowie, przy dawnej ulicy Bożniczej. Nowa Synagoga w Hrubieszowie – nieistniejąca obecnie synagoga znajdująca się w Hrubieszowie, przy ulicy Pogodnej, dawnej pułkownika Samary, dawnej Bużnicznej.

  Odeskie katakumby - sieć podziemnych tuneli, korytarzy i wyrobisk, powstałych głównie wskutek eksploatacji wapienia, rozciągająca się pod Odessą. Obecnie długość zbadanej części przekracza 2500 km. Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – zespół szkół ogólnokształcących w Hrubieszowie. Jego siedziba mieści się w budynku przy ulicy 3 maja 1.

  Parafia Świętego Stanisława Kostki w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w Dekanatu Hrubieszów Południe. Została erygowana w 2001. Jest najmłodszą w mieście. Jest prowadzona przez ojców Bernardynów. Jej proboszczem jest o. Wenancjusz Stasiuk OFM. Mieści się przy Placu Staszica. Parafia obejmuje ulice: 27. Dywizji Piechoty AK, Gęsia, Górna, Kilińskiego (od nr 16 B), Kręta, Krucza, Ludna, Partyzantów, Pl. Staszica, Pogodna, Szeroka, Szewska, Targowa, Wodna, Żeromskiego (do mostu).

  Kościół Świętego Mikołaja w Hrubieszowie - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Hrubieszowie, przy ulicy 3 Maja.

  Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie - zespół szkół ogólnokształcących w Hrubieszowie, mieszczący się przy ul. 3 Maja 1. Gwiezdne wrota – fikcyjne urządzenia będące centralnym punktem historii mających miejsce w Świecie Stargate. Budowniczymi wrót byli Pradawni, jedna z najstarszych i najbardziej zaawansowanych ras w serialowym świecie. Wrota przedstawiane są jako duże, zwykle ustawione pionowo, metalowe pierścienie. Służą one do transportu ludzi i przedmiotów nieożywionych na duże (międzyplanetarne lub międzygalaktyczne) odległości. Ich działanie jest oparte na tworzeniu stabilnych tuneli czasoprzestrzennych (z ang. wormhole, dosł. robacza dziura), tunele nie są jednak dwukierunkowe, a transport odbywa się z Wrót, które adres wybrały, do Wrót które je przyjęły. Wrota znajdują się na wielu planetach w galaktykach Drogi Mlecznej oraz Pegaza, jak i innych lokalizacjach w całym wszechświecie, gdzie dotarli ich budowniczy.

  Wolni Badacze Pisma Świętego – międzynarodowy ruch religijny działający również w Polsce pod nazwą Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego w Polsce. Ruch wywodzi się od Badaczy Pisma Świętego. Kościół rzymskokatolicki pw. MB Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie – kościół znajdujący się w Hrubieszowie przy ulicy Dwernickiego. Zbudowany jako cerkiew prawosławna w latach 1903-1905.

  Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w Dekanacie Hrubieszów Północ. Została erygowana w 1982. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. Andrzej Puzon. Mieści się przy ulicy Dwernickiego. Parafia obejmuje ulice: Bartłomieja, Batalionów Chłopskich, Chełmska, Chmielna, Cicha, Ciesielczuka strona zach., Dwernickiego, Grabowiecka, Grotthusów, Grunwaldzka, Jagiełły, Komandora Krawczyka, Konopnickiej, Kopernika, Kościuszki, Królowej Jadwigi, Litewska, Matejki, Nowe Osiedle przy Piekarni, Osiedle Lipice (nie ma jeszcze nazw ulic), Przemysłowa, Reja, Rubinowa, Słowackiego, Uchańska, Unii Horodelskiej, Wesoła, Zygmunta Augusta, Żeromskiego. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Hrubieszowie Sp.z o.o. - firma w tej formie powstała 20 lutego 2012 roku po odłączeniu się od PKS Wschód. Przedsiębiorstwo posiada około 50 pojazdów. Siedziba mieści się w Hrubieszowie przy ulicy Nowej 14.

  Mosty i wiadukty Poznania - artykuł dotyczy mostów (budowli inżynierskich pozwalających na ruch drogowy ponad przeszkodą wodną lub inną przeszkodą wynikającą z rzeźby terenu) oraz wiaduktów (przepraw pozwalających na poruszanie się ponad każdego rodzaju inną drogą), a także estakad zlokalizowanych na terenie miasta Poznania. W artykule uwzględniono również informacje na temat kładek przeznaczonych dla ruchu pieszego i rowerów, przejść podziemnych (tuneli) oraz przepustów.

  Dodano: 02.04.2012. 07:04  


  Najnowsze