• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Kaliszu wystawa skarbów wydobytych z sekretnych miejsc

  04.05.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Skarby odnalezione przez archeologów w ustronnych miejscach można oglądać w Kaliszu na wystawie "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach". Pokazano różne przedmioty od końca XV do XIX wieku, które wyrzucano lub gubiono w trakcie korzystania z toalet.  Wszystkie prezentowane zabytki pochodzą z Pracowni Zbiorów Gdańskich i Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wydobyto je na parcelach położonych w obrębie Starego i Głównego Gdańska, gdzie prowadzono ratownicze badania inwestycyjne.

  Odkryto tam kilka latryn. Wydobyto z nich przeszło 400 całych naczyń ceramicznych, chińskiej porcelany, monet, instrumentów muzycznych, holenderskich fajansów, szklanych ampułek i buteleczek z wyposażenia apteki, elementów cynowej i szklanej zastawy stołowej, różnego rodzaju fajek, przyborów toaletowych, elementów strojów oraz bogatą kolekcję zabawek, w tym XVII-wieczną marcepanową figurkę Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej, a nawet fragment ciastka.

  "Motywem przewodnim wystawy jest przestrzeń prywatna mieszczan. Artefakty wydobyte z latryn, pokazano w kontekście życia rodzinnego, ilustrując takie zagadnienia jak dieta, zdrowie, moda, czy dzieciństwo" - twierdzą komisarze ekspozycji, Ewa Trawicka i Agnieszka Ruta.

  Na ekspozycji można obejrzeć m.in. naczynia i sprzęty kuchenne, dziecinne zabawki oraz przedmioty używane dla zachowania zdrowia i urody, a nawet ziarna, na podstawie których zrekonstruowano dietę dawnych mieszkańców Gdańska. "Jedne z przedmiotów, mimo kilkusetletniego wieku wydają się znajome, a inne zupełnie zapomniane" - mówią komisarze.

  Według archeologa z kaliskiego muzeum Leszka Ziąbki, gdańskie toalety budowano kiedyś na zapleczach posesji, często w ich narożnikach lub przy oficynach oraz w pobliżu zabudowań gospodarczych, a niekiedy przy kuchniach. "Stąd bogactwo przedmiotów, które tam się znalazły" - powiedział.

  Ekspozycję można oglądać do końca maja. ZAK

  PAP - Nauka w Polsce

  zak/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy.

  Galeria Starych Zabawek w Gdańsku – prywatne muzeum położone w Gdańsku, będące przedsięwzięciem Bernadety i Wojciecha Szymańskich.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum. Na przestrzeni lat wzbogaciła się ona o kolejne dary osób prywatnych i zakupy państwowe. Zaowocowało to stworzeniem cennych galerii. Obecnie w Oddziale można zwiedzać ekspozycje stałe:

  Gdański Areopag – cykl dyskusji, konferencji, seminariów i koncertów, organizowanych w Gdańsku w latach od 2008 do 2012 przez Forum Dialogu Gdański Areopag, Duszpasterstwo Dziennikarzy oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, podczas których poruszane były tematy etyczne i religijne. Spotkaniom towarzyszyły wystawy, prezentacje oraz akcje charytatywne.

  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r.

  Dodano: 04.05.2011. 00:04  


  Najnowsze