• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W lesie niedaleko Prabut znaleziono srebrny skarb z XI wieku

  14.07.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochodzące z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pierścienie i monety, a także szklane i bursztynowe paciorki znalazł przypadkowo w lesie mieszkaniec okolic Prabut. Skarb trafił do gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

  Jak powiedziała PAP Danuta Król z Muzeum Archeologicznego, skarb został znaleziony w poniedziałek i tego dnia trafił do placówki. "W tej chwili rozpoczynamy wstępną selekcję i konserwację przedmiotów, które się na niego składają" - wyjaśniła Król.

  Dodała, że wśród przedmiotów znalezionych w lesie jest m.in. srebrna kaptorga - noszone przez dawnych Słowian na szyi pudełko przeznaczone na zioła, pachnidła czy amulety. "Mamy pięć zachowanych w bardzo dobrym stanie i wykonanych z wysokiej próby srebra, pierścionków. Są zawieszki - niektóre w kształcie konika czy bransolety z zakończeniami w kształcie głowy węża" - powiedziała Król.

  Jak dodała, wśród monet składających się na skarb są - pochodzące z XI wieku monety niemieckie, ale też arabskie monety z tego czasu. W miejscu znalezienia skarbu natrafiono też na fragmenty tkaniny oraz glinianego garnka, w którym najprawdopodobniej skarb został ukryty.

  "Więcej na temat znalezionych przedmiotów będziemy mogli powiedzieć, gdy obejrzą je specjaliści od garncarstwa, biżuterii czy monet" - wyjaśniła dodając, że srebrne przedmioty składające się na znalezisko ważą w sumie ok. pół kilograma.

  Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Henryk Paner powiedział PAP, że chciałby, aby znaleziony skarb, po przejściu konserwacji, wzbogacił wystawę stałą gdańskiej placówki. Zapytany o wartość znaleziska wyjaśnił, że w Polsce na tego typu skarby trafia się co kilka lat. "Jednak w naszych okolicach od dawna nie było tego typu przypadków" - powiedział dyrektor.

  Skarb znalazł mężczyzna, który przejeżdżał przez las rozciągający się między miejscowością Susz (woj. warmińsko-mazurskie) i Prabuty (woj. pomorskie). W lesie wykonywano ostatnio jakieś prace, które najprawdopodobniej wzruszyły ziemię i przypadkiem wydobyły skarb na powierzchnię.

  Mężczyzna, który znalazł skarb, zgłosił ten fakt do wiceburmistrza Prabut, a ten - do pomorskiego konserwatora zabytków. "My z kolei poinformowaliśmy o sprawie Muzeum Archeologiczne i w poniedziałek przywieźliśmy skarb do Gdańska" - powiedział PAP rzecznik konserwatora zabytków, Marcin Tymiński.

  Jak dodał Tymiński, jest duże prawdopodobieństwo, że znalazca skarbu otrzyma nagrodę z ministerstwa kultury. "Maksymalnie może ona wynieść 25-krotność średniego wynagrodzenia, zwykle jednak jest niższa. Najwyższa nagroda, o jakiej słyszałem, wynosiła 30 tysięcy złotych" - powiedział Tymiński.

  PAP - Nauka w Polsce

  aks/ abe/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Skarb ze Staffordshire – skarb złotych przedmiotów z VII-VIII wieku odnaleziony 5 lipca 2009 roku na polu w hrabstwie Staffordshire. Jest to największe dotąd znalezisko archeologiczne tego typu z okresu anglosaskiego. Skarb z Zagórzyna – skarb odnaleziony w 1927 w Zagórzynie koło Kalisza. Zawierał bezcenne przedmioty: m.in. sześć złotych medalionów oraz zbiór monet (3 tysiące denarów - około 20 kg srebrnych monet), a także złote monety rzymskie z V w. (solidy Teodozjusza, Walentyniana i Gracjana). Przedmioty ze skarbu zostały rozsprzedane, lub prawdopodobnie nawet przetopione. Jeden z medalionów znajduje się w Berlinie, jeden w Nowym Jorku. Srebrna sprzączka znajduje się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Ukrycie skarbu datowane jest na okres wędrówek ludów ( V-VI w. n.e.). Skarb ze Słuszkowa – skarb zdeponowany ok. 1100 w Słuszkowie, odnaleziony w 1935, zawiera najliczniejszy skarb monet w Polsce i najliczniejszy skarb denarów krzyżowych na świecie; od 1958 znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

  Skarb rawski, skarb kwarciany – utworzony na zamku w Rawie Mazowieckiej odrębny skarb dla utrzymania wojsk kwarcianych. Skarb - jedna z podstawowych kategorii stanowisk archeologicznych: globalne znalezisko, zespół cennych w danym okresie przedmiotów (np. monet, ozdób), fragmentów surowca (bryłek minerałów, metali) czy narzędzi (broń) ukryty w ziemi lub zdeponowany w wodzie w celach kultowych (jako ofiara) lub jako forma przechowywania majątku, zwykle w czasach zagrożenia najazdami.

  Bursztynowa Komnata – kompletny bursztynowy wystrój komnaty zamówiony przez Fryderyka I u gdańskich mistrzów. W ciągu kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od jego zaginięcia bądź zniszczenia, stał się symbolem zaginionego skarbu. Skarbowy papier wartościowy – (SPW) dokument, w którym Skarb Państwa stwierdza, iż jest dłużnikiem właściciela takiego papieru i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego. Skarb Państwa odpowiada za zobowiązania wynikające z wyemitowanych SPW całym swoim majątkiem.

  Skarb średzki – jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie, kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, znalezionych w 1985 i 1988 r. w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych przy ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Skarb w większości rozkradziony przez przypadkowych znalazców i odkrywców-amatorów był pod koniec lat 80. XX wieku powodem milicyjnej akcji na terenie Polski o kryptonimie Korona oraz kilku procesów karnych. Skarb Narodów: Księga Tajemnic (ang. National Treasure: Book of Secrets) – amerykański film przygodowy z 2007 roku w reżyserii Jona Turteltauba. Jest to kontynuacja filmu Skarb narodów z 2004 roku.

  Winnetou: Skarb w Srebrnym Jeziorze (niem. Der Schatz im Silbersee) - film przygodowy (western), którego alternatywny polski tytuł tytuł brzmi: Skarb w Srebrnym Jeziorze. Film został zainspirowany powieścią Karola Maya o tym samym tytule.

  Król Rybak, również Ranny Król – w legendzie arturiańskiej ostatni członek rodu mającego czuwać nad Świętym Graalem. W starofrancuskich tekstach z późnego średniowiecza określany był jako Bogaty Król Rybak (Riche Roi Pescheur), ze względu na bezcenny skarb, nad którym sprawował pieczę (postrzegany raczej jako duchowy niż materialny skarb).

  Przepadek – środek karny o charakterze represyjno-prewencyjnym polegający na przejściu własności określonych przedmiotów powiązanych w pewien sposób z popełnionym przestępstwem na Skarb Państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku. KOW – wydawnictwo, powstałe w 1992 pod nazwą Kolejowa Oficyna Wydawnicza, dzięki formalnemu wydzieleniu przez komercjalizację z grupy spółek Polskich Kolei Państwowych, którego właścicielem pozostaje de facto w ok. 84 % Skarb Państwa.

  Obligacja skarbowa – dłużny papier wartościowy emitowany przez Skarb Państwa. Skarb Państwa – emitent obligacji – pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić (wykupić obligacje) – w określonym czasie wraz z należnymi odsetkami. Parafia św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie - parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w latach 1322 - 1332. W XIX wieku zniesiono parafię w Kmiecinie, podporządkowując ją parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Po II wojnie światowej kościół w Kmiecinie przejął Skarb Państwa. Dzięki wydarzeniom w sierpniu 1980 roku przekazano go Kościołowi. Parafia została reerygowana 1 lipca 1981 roku przez biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka.

  Obligacja zerokuponowa (ang. zero-coupon bond nazywana również discount bond) – rodzaj obligacji, z którą nie jest związany obowiązek płatności odsetek. Obligacje te są emitowane z dyskontem od ich wartości nominalnej, co oznacza, że cena emisyjna jest niższa od ceny nominalnej. Zarobek inwestora pochodzi w całości z zysku na umorzeniu (ang. gain to redemption). Obligacje zerokuponowe nie są zbyt popularne, na rynku długu korporacyjnego praktycznie nie występują. Jednak Skarb Państwa regularnie emituje obligacje tego typu. Przykładem mogą być obligacje zerokuponowe o okresie do wykupu 2 lata. Obligacje te emitowane są z dyskontem, a rentowność ich obliczana jest w oparciu o konwencję ACT/ACT. Uroczysko (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i święty relikwiarz) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1957. Wraz z powieściami Skarb Atanaryka i Pozwolenie na przywóz lwa została przez autora zaliczona jako prequel do cyklu Pan Samochodzik opisującego przygody Tomasza, detektywa-amatora noszącego to przezwisko. Na podstawie informacji zawartych w późniejszych tomach, można przypuszczać że akcja książki rozgrywa się w roku 1956. Tomasz jest po 3. roku studiów, które kończy w roku 1958 ("Skarb Atanaryka").

  Dodano: 14.07.2011. 00:19  


  Najnowsze