• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Poznaniu otwarto stałą Galerię Sztuki Starożytnej

  19.12.2011. 11:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od 18 grudnia w poznańskim Muzeum Narodowym można zwiedzać nowo otwartą Galerię Sztuki Starożytnej. Na ekspozycję składa się około tysiąc zabytków. "Kompletujemy dzisiaj zestaw stałych galerii. To chwila, na którą Muzeum Narodowe w Poznaniu czekało od dawna" - podkreślił dyrektor instytucji Wojciech Suchocki w czasie sobotniego wernisażu.

  Autor koncepcji merytorycznych wystawy, Jan Szymkiewicz, w czasie otwarcia ekspozycji wymienił wydarzenia w historii Muzeum zmierzające do otwarcia galerii starożytności. W 1945 roku placówka wysunęła postulat utworzenia Galerii Sztuki Starożytnej możliwie najprędzej, ale dopiero w 1983 roku w poznańskim Muzeum Narodowym udostępniono wystawę czasową prezentującą całościowo zbiory starożytności. Kolejnym krokiem była zorganizowana w 2003 roku wystawa, ukazująca wyniki badań wykopaliskowych w Novae w Bułgarii.

   

  Jan Szymkiewicz podkreślił, że zbiory działu powstawały długo na przestrzeni XIX i XX wieku. "Są to zabytki nieliczne, ale różnorodne, związane z obszarami kultur cywilizacji starożytnych" - mówił. Muzealnicy przyjęci nietypową formułę prezentacji zbiorów - artystyczną, w przeciwieństwie do dość powszechnej, historycznej.

  "Stworzyliśmy małą panoramę kultur antycznych, począwszy od Bliskiego Wschodu z Egiptem, poprzez Grecję, Rzym i Etrurię aż po Amerykę Prekolumbijską" - mówił Szymkiewicz.

  W pierwszej części wystawy znajdują się nowożytne kopie rzeźb antycznych. W zamyśle pomysłodawców w ten sposób chciano pokazać recepcję sztuki starożytnej w ostatnich wiekach. "To swoisty prolog, przedsionek do właściwej ekspozycji" - wyjaśniał Szymkiewicz.

  Dalej zobaczymy oryginalne zabytki z obszaru Bliskiego Wschodu, starożytnego Egiptu - są to obiekty związane z obrzędowością pogrzebową i bóstwami, wystrojem architektonicznym. Uwieńczeniem zbioru znad Nilu są zabytki z okresu koptyjskiego. Zwiedzający zapoznają się kolejno z artefaktami starożytnej Grecji, również terenów skolonizowanych - Cypru, Azji Mniejszej, Italii Południowej, następnie Rzymu, Bizancjum aż po sztukę prekolumbijską z obszaru Ameryki Środkowej i Wyżu Andyjskiego.

  Szymkiewicz zwrócił szczególną uwagę na bogatą i atrakcyjna ekspozycję zdobionych waz greckich pozwalającą prześledzić podstawowe techniki dekoracji i przemian stylowych.

  Wiele z prezentowanych obecnie zabytków nie było do tej pory udostępnianych publicznie, ze względu na wieloletnie skomplikowane i czasochłonne procedury konserwacyjne. Na kolekcję składają się również obiekty pożyczone z innych muzeów i kolekcji uniwersyteckich. Uwagę zwraca nowoczesna aranżacja plastyczna wykonana przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Matejki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współautorką merytorycznej koncepcji wystawy jest Anna Dyszkant.

  Po raz pierwszy Jan Szymkiewicz oprowadzi publiczność po galerii w cyklu planowanych spotkań w ramach programu edukacyjnego 8 stycznia o godzinie 12.00.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum. Na przestrzeni lat wzbogaciła się ona o kolejne dary osób prywatnych i zakupy państwowe. Zaowocowało to stworzeniem cennych galerii. Obecnie w Oddziale można zwiedzać ekspozycje stałe: Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk. Galerie sztuki współczesnej (ang. contemporary art gallery), również Galeria współczesna - instytucja o komercyjnym charakterze, gdzie sztuka współczesna wystawiana jest z przeznaczeniem na sprzedaż. Określenie galeria sztuki jest powszechnie używane w znaczeniu muzeum sztuki, natomiast "galeria sztuki współczesnej" uzywana jest w znaczeniu komercyjna galeria sztuki. Typowym przykładem takiej galerii jest Gallery Row w Los Angeles, a w Polsce dla przykładu można wymienić Galeria 2 Światy w Krakowie. Szczególnym przypadkiem galerii współczesnej jest vanity gallery, gdzie pobiera są opłaty od artystów za wystawiania ich pracy.

  Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM, niem. Kunsthistorisches Museum Wien) – jedna z największych na świecie galerii, posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet. National Museum Cardiff (pol. Muzeum Narodowe w Cardiff) – muzeum i galeria sztuki poświęcone historii Walii. Jest położone w centrum Cardiff w Cathays Park. Budynek, w którym mieszczą się zbiory muzealne, został oficjalnie otwarty w 1927 roku. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z dziedziny archeologii, geologii i historii naturalnej Walii oraz kolekcja dzieł sztuki.

  Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie – budynek przy alei 3 Maja 1, wzniesiony w latach 1934-1989. Mieści trzy wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie: Broń i Barwa w Polsce, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Ponadto w Gmachu Głównym organizowane są wystawy czasowe. Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen, ang. Museums at Night) – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

  Galeria Ego – galeria sztuki założona przez Joannę Madelską w 1998 w Poznaniu, prezentująca takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba oraz nowe media.
  W 2002 r. Galeria zainicjowała jubileusz Stanisława Fijałkowskiego, a w następnym roku współtworzyła jego wielką retrospektywną wystawę w poznańskim Muzeum Narodowym.
  W 2003 roku była pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia Tarasewicz dla Poznania, w ramach którego artysta zrealizował malarski projekt przestrzenny na kolumnadzie Teatru Wielkiego. Germanisches Nationalmuseum (pol. Germańskie Muzeum Narodowe) to największe muzeum sztuki na niemieckim obszarze językowym i jedno z czołowych muzeów świata. Jest poświęcone historii kultury i sztuki germańskiej oraz niemieckiej. Zbiory muzeum obejmują przedział czasowy od protohistorii do czasów współczesnych. W kolekcji muzeum znajduje się ponad 1 300 000 eksponatów (wliczając w to zasoby biblioteki oraz zbiory grafiki) ale tylko 25 000 jest wystawianych. Jedną z głównych atrakcji zbiorów muzeum jest imponująca kolekcja niemieckiego malarstwa renesansowego (Dürer, Cranach, Altdorfer). Na uwagę zasługują też eksponaty średniowiecznej sztuki religijnej: manuskrypty, ołtarze, witraże, rzeźby i relikwiarze.

  Freer and Sackler Galleries – to galeria sztuki w Waszyngtonie, składająca się z dwóch galerii: Freer Gallery of Art, założonej w 1923 roku przez Charlesa Langa Freera i Arthur M. Sackler Gallery, otwartej w 1987 roku. Obie galerie są połączone podziemnym korytarzem-galerią i stanowią wspólnie muzeum sztuki azjatyckiej w ramach Smithsonian Institution. Ich kolekcja liczy ponad 27 000 eksponatów obejmujących m. in. sztukę Indii, Chin, Persji i Japonii i jest jedną z najznakomitszych tego typu kolekcji na świecie. Freer Gallery of Art posiada ponadto znaczącą kolekcję XIX-wiecznego malarstwa amerykańskiego, w tym największą na świecie kolekcję obrazów Jamesa Whistlera. Wybrane eksponaty dostępne są w wersji online w ramach projektu Google Art Project. W ramach galerii działa największa w Stanach Zjednoczonych biblioteka naukowa poświęcona sztuce azjatyckiej.

  Moderna Museet (pol. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej) – państwowa galeria sztuki znajdująca się w Sztokholmie przy Exercisplan. Posiada znaczącą kolekcję dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej, zarówno szwedzkiej, jak i międzynarodowej powstałych od roku 1900 do dziś (zbiory fotografii od 1840 do dziś). Zadaniem Moderna Museet jest gromadzenie, przechowywanie, ekspozycja i przekaz sztuki XIX i XX w. we wszystkich jej formach.

  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji. Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery (pol. Muzeum Sztuki Amerykańskiej im. Smithsona i Galeria Renwicka) – galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w roku 1829 przez Johna Vardena. Smithsonian American Art Museum jest jednym z najstarszych amerykańskich muzeów sztuki. Jego zbiory wzięły swój początek z darów pochodzących z kolekcji prywatnych i od organizacji artystycznych istniejących w stolicy kraju przed założeniem Smithsonian Institution w 1846 roku. Muzeum z biegiem lat powiększało swe zbiory stając się ośrodkiem naukowym i miejscem zachowania dziedzictwa kulturowego Ameryki. Obecnie jego kolekcja składa się z prac reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, powstałych w okresie ponad 300 lat. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie (ponad 41 000 dzieł). Obecnie Smithsonian American Art Museum tworzy jeden kompleks muzealny razem z założoną w 1972 Renwick Gallery. W historycznym budynku muzeum mieści się ponadto National Portrait Gallery.

  Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu – galeria sztuki w Poznaniu, samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.

  Dodano: 19.12.2011. 11:19  


  Najnowsze