• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Poznaniu zainaugurowano projekt promujący Ostrów Tumski

  15.01.2012. 11:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Terra Incognita - Odkryj Ostrów Tumski w Poznaniu" to tytuł akcji mającej na celu spopularyzowanie burzliwych dziejów tego miejsca. W programie na 2012 rok przygotowanym przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT znalazł się cykl prelekcji, wycieczek, reportaży i artykułów.

  "Co miesiąc prezentowane będą kolejne zagadkowe, nurtujące, czasami kontrowersyjne tematy, które pozwolą odpowiedzieć na pytania: Ile lat ma miecz św. Piotra? Jaką rewolucję w Poznaniu wprowadziła Akademia Lubrańskiego? Ile złota jest w Złotej Kaplicy? Jak wyglądały magnackie pogrzeby rodziny Górków? Jak zmieniała się katedra przez 1000 lat istnienia?" - zapowiadają organizatorzy.

  "Ostrów Tumski kojarzony jest niemal wyłącznie z Wrocławiem. Chcemy uświadomić Polaków, że Poznań też ma swój Ostrów Tumski. Na ogół na pytanie: gdzie pochowani są pierwsi władcy Polski?, padają odpowiedzi: Kraków lub Gniezno. Tymczasem Poznań nie jest z tym faktem utożsamiany" - wyjaśniał Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w czasie wstępu do pierwszej prelekcji, która odbyła się 11 stycznia w Cafe Misja.

  Małolepszy wyliczał, że Ostrów Tumski w Poznaniu odegrał kluczowe znaczenie w tworzeniu państwowości polskiej. To tam wzniesiono pierwszą katedrę i stworzono pierwsze polskie biskupstwo. Dodał, że w bogatym programie akcji miejsce ukazane będzie z perspektywy ludzi i ich doświadczeń, a nie stereotypowych, nudnych zabytków.

  Daina Kolbuszewska, dziennikarka, która wygłosiła pierwszą prelekcję o Ostrowie Tumskim skupiła się na roli chrztu Mieszka I i omówieniu ówczesnej sytuacji politycznej powstającego państwa polskiego na arenie europejskiej.

  W akcję zaangażowani są również naukowcy. Już teraz ze strony internetowej projektu pobrać można plik z zapisem rozmowy przeprowadzonej w radiu Emaus z prof. Hanną Kóčką-Krenz na temat chrztu Mieszka I.

  Na potrzeby akcji w serwisie internetowym Traktu Królewsko-Cesarskiego (www.poznan.pl/trakt ) stworzono specjalną podstronę, gdzie sukcesywnie publikowane będą artykuły, reportaże radiowe, foldery turystyczne. Materiały będzie można kolekcjonować pobierając je ze strony, tworząc własny przewodnik po Ostrowie Tumskim. Dodatkowo na stronie uruchomiona zostanie fototeka, w której gromadzone będą ryciny, wizualizacje, zdjęcia przedstawiające dawny Ostrów Tumski.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  ICHOT Brama Poznania, wcześniej ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) - placówka w Poznaniu (w budowie), mająca zajmować się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana, jest połączona z Ostrowem Tumski kładką przebiegającą na rzeką Cybiną do zachodniego zachowanego przyczółku Śluzy Katedralnej. Z założenia oprócz funkcji edukacyjnych miał (w ramach rewitalizacji) przyciągnąć turystów w tą część Poznania. Jest elementem Traktu Królewsko-Cesarskiego. Zwiedzanie centrum ma być z założenia wstępem do pobytu na Ostrowie Tumskim. Brama Poznania ICHOT, wcześniej ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) - placówka w Poznaniu (w budowie), mająca zajmować się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana, jest połączona z Ostrowem Tumski kładką przebiegającą na rzeką Cybiną do zachodniego zachowanego przyczółku Śluzy Katedralnej. Z założenia oprócz funkcji edukacyjnych miał (w ramach rewitalizacji) przyciągnąć turystów w tą część Poznania. Jest elementem Traktu Królewsko-Cesarskiego. Zwiedzanie centrum ma być z założenia wstępem do pobytu na Ostrowie Tumskim. Ulica Ostrów Tumski - ulica w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim. Rozpoczyna się przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a na wysokości kościoła NMP rozwidla się. Północna odnoga otacza plac i archikatedrę, południowa biegnie obok pałacu arcybiskupiego. Obydwie łączą się za katedrą i ulica kończy się na moście Biskupa Jordana. Na całej długości jest wyłożona brukiem.

  Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIVXV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej.

  Tama Berdychowska Grobla Berdychowska - element systemu wodnego Twierdzy Poznań. Łączyła prawobrzeżne Berdychowo i Miasteczko z Chwaliszewem przez Ostrów Tumski. Przebiegał po niej trakt kaliski. Prowadziła do Bramy Kaliskiej. W 1889 roku została obniżona by wody Warty przy stanach średnich mogły przez nią się przedostawać. Została zniesiona pod koniec XIX wieku. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

  Pomnik Augusta Hlonda – pomnik kardynała Augusta Hlonda, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim, bezpośrednio przed gmachem Seminarium dla Polonii Zagranicznej przy ul. Lubrańskiego. Nowe Miasto – dawna dzielnica administracyjna Poznania od 1954 do 1990 roku. Była największą z pięciu dawnych dzielnic. Obejmowała cały obszar miasta na wschód od Warty (prawy brzeg) oraz Ostrów Tumski.

  Kościół Najświętszej Marii Panny (in summo) w Poznaniugotycki kościół na Ostrowie Tumskim wraz z resztkami wczesnopiastowskiego palatium.

  Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Otaczają ją dwa ramiona rzeki: szersze, zachodnie, które obecnie stanowi główny nurt Warty, oraz węższe, wschodnie, nazywane Cybiną, podobnie jak rzeczka, przepływająca przez Jezioro Maltańskie i do tego ramienia uchodząca, pełniąca też rolę wschodniego kanału ulgi. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka I (z prawym brzegiem). Dnia 7 grudnia 2007 roku został otwarty most biskupa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Ostrowa Tumskiego i Śródki od 6 października 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków pod numerem A-239.

  Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu – monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowiu Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.

  Dodano: 15.01.2012. 11:04  


  Najnowsze