• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Warszawie I Festiwal Komisu Historycznego

  20.06.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Spotkania z twórcami komiksów, m.in. z Henrykiem Chmielewskim, autorem przygód "Tytusa, Romka i Atomka", warsztaty dla młodych plastyków, prelekcje na temat komiksu i kiermasz wydawniczy odbyły się w sobotę w Warszawie w ramach I Festiwalu Komisu Historycznego.


  Organizatorem festiwalu był IPN. W stołecznym Centrum Edukacyjnym Instytutu Przystanek Historia było tłoczno od samego rana. Przyszli nie tylko rodzice z dziećmi, fani "Papcia Chmiela", czyli Henryka Chmielewskiego, ale także sporo dorosłych miłośników komiksu historycznego.

  Najwięcej miłośników obrazkowych historyjek ściągnęła wystawa poświęcona przygodom Tytusa, Romka i Atomka. "Gdy skończyłem 80 lat spoważniałem i pomyślałem, że moi trzej bohaterowie powinni teraz przeżyć również coś poważnego" - żartował, otwierając ekspozycję 88-letni "Papcio Chmiel". Dodał, że w ten właśnie sposób narodził się pomysł na albumy o perypetiach Tytusa, Romka i Atomaka pod Grunwaldem, w Powstaniu Warszawskim i wojnie polsko-bolszewickiej.

  Nestor polskiego komiksu oprowadzał zwiedzających i opowiadał o pracy nad kolejnymi wydawnictwami. Ujawnił, że tworząc rysunki korzystał z autentycznych wydarzeń, w których uczestniczyli członkowie jego rodziny. Np. w albumie poświęconym wojnie 1920 r. wystąpił jego kuzyn Józef Kopeć z Łukowa, który jako młody chłopak wziął udział w walkach na przedpolach Warszawy. Poniósł śmierć pod Ossowem.

  Henryk Chmielewski przyznał, że najwięcej obaw miał, tworząc komiks o Powstaniu Warszawskim. "Bałem się opinii kombatantów, że powiedzą: +powstanie, to taka poważna sprawa, a tu jakiś Tytus, Romek i Atomek+. Ale w końcu uznałem, że sam jestem byłym powstańcem i wziąłem się do pracy. Udało się, środowisko dobrze przyjęło komiks" - wspominał.

  Młodzi twórcy komiksów historycznych nie mogą się odwoływać do swoich przeżyć. Zanim wezmą do ręki ołówek, muszą sięgać do poważnych opracowań naukowych. "Trzeba poznać nie tylko kontekst wydarzeń, w których biorą udział nasi bohaterowie. Ważne jest, by na rysunkach mieli odpowiednie do okresu mundury, uzbrojenie. Nie może być tak, że np., akcja dzieje się we wrześniu 1939 r., to w tle pojawia się czołg, który został wprowadzony do walki dopiero w 1944 r." - wyjaśnił PAP Krzysztof Wyrzykowski, autor rysunków do "Wilczych tropów" wydanych właśnie przez IPN.

  Przygotowanie tego komiksu, stworzenie scenariusza i rysunków zajęło Krzysztofowi Wyrzykowskiemu i Sławomirowi Zajączkowskiemu ponad pół roku.

  Na kiermaszu, który towarzyszył festiwalowi, można było kupić najnowsze komiksy historyczne. Nie zabrakło nowych wydań komiksów z czasów PRL.

  "Zwykle z peerelem kojarzą kapitan Kloss i kapitan Żbik. Ale jeszcze w latach 60. komiks praktycznie nie istniał. Podobnie jak coca-cola był +wytworem zgniłego kapitalizmu+ i jako taki nie miał racji bytu" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Jerzy Eisler, szef warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dodał, że to wcale nie przeszkadzało państwu, by z produkcji komiksów czerpać korzyści.

  Dom Słowa Polskiego drukował zeszyty pełne dzielnych policjantów i nieustraszonych kowboi, ale szły one nie do polskich kiosków, a do Holandii, Belgii, Danii, które u nas zamawiały druk. "To były pierwsze komiksy, jaki oglądałem, bo czytać ich nie mogłem - przyznał profesor, wspominając, że w Domu Słowa pracowała matka jego kolegi, która przynosiła uszkodzone egzemplarze.


  PAP - Nauka w Polsce

  wka/ ura/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  KOPS, również Komiks O Polskich Superbohaterach – polski komiks internetowy, tworzony przez Macieja i Bogusława Zarębów i opowiadający o losie grupy polskich superbohaterów. Na łamach komiksu pojawiają się żarty dotyczące obecnej sytuacji politycznej Polski, nawiązania do obecnych trendów w mediach a także liczne odwołania do amerykańskich wydawnictw komiksów np. DC Comics czy Marvel. Fani komiksu tworzą tzw. fanKOPS, gdzie mogą wymyślać własne przygody bohaterów. Autorzy komiksu są także jego bohaterami, sporadycznie występując jako Kapitan Kater i Człowiek-Arsen. W 2011 został wydany KOPS na papierze, zawierający zarówno odcinki dostępne w sieci, jak i zupełnie nową zawartość, rozwijającą wątki związane z powstaniem grupy bohaterów. Nagroda za najlepszy komiks – nagroda przyznawana autorom komiksów na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. Radosław Kleczyński (ur. 1966r.) – polski scenarzysta komiksów, pisarz. Twórca postaci i scenarzysta Kica Przystojniaka (seria komiksów, rysunki Sławomir Jezierski), Diezla (seria komiksów W rytmie Diezla, rysunki Olaf Ciszak) i Vandala. Jako scenarzysta współpracuje m.in. z Przemysławem Truścińskim. Publikował m.in. w Super Boom!, AQQ, Świecie Komiksu, Czasie komiksu, Arenie komiks, Antologii Komiksu Polskiego, Komiks Forum, Krakersie, Kelvinie i Celsjuszu, Dzienniku Bałtyckim, Fenixie i Nowej Fantastyce.

  Polski Dzień Darmowego Komiksu - wprowadzona w 2007 roku przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy inicjatywa wzorowana na amerykańskim Free Comic Book Day polegająca na publikowaniu darmowych komiksów. Ma ona na celu uatrakcyjniać ofertę czytelniczą oraz zachęcać potencjalnego nowego czytelnika do sięgnięcia po komiks. Od 2009 roku do inicjatywy PDDK włączyły się także inne wydawnictwa. Ma miejsce dorocznie w czasie trwania MFK - darmowe komiksy są zwykle dodawane do regularnych zakupów. Vincent Paronnaud (ur. 20 lutego 1970 w La Rochelle) - francuski reżyser i scenarzysta, rysownik komiksów tworzący pod pseudonimem Winshluss. Jego powieść graficzna Pinokio została uhonorowana Nagrodą za najlepszy komiks na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2009 r.

  Grzegorz Janusz (ur. 22 czerwca 1970r. w Łowiczu) – polski prozaik oraz scenarzysta, tłumacz z języka niemieckiego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2010 roku za komiks Ostra Biel (rysunki Jacek Frąś) oraz pierwszej nagrody w roku 2003 za komiks Sen życia (rysunki Krzysztof Gawronkiewicz). Zwycięzca (wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem) europejskiego konkursu na komiks ogłoszonego przez Glénat i telewizję Arte, za pracę pt. Esencja, opublikowaną później na rynku frankofońskim jako pierwszy tom serii Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona. Zwycięzca (wraz z Ernesto Gonzalesem) IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego przez Muzeum Powstania, za komiks pt. Traf (2010r.). Komiks internetowy (ang. webcomic), zwany też komiksem sieciowym jest odmianą tradycyjnego komiksu, który jest dostępny wyłącznie w Internecie lub który debiutował w sieci. Niektóre komiksy internetowe są później publikowane w formie papierowych zeszytów lub albumów.

  Saša Rakezić (ur. 1963), znany jako Aleksander Zograf, serbski rysownik, twórca komiksów. Organizator życia podziemnego komiksu w swoim rodzimym Pančevie oraz ważna postać komiksu niezależnego na świecie. Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.

  Kaczogród – wydawana nieregularnie od 2004 do 2009 roku kolekcja komiksów Disneya tworzonych przez znanych rysowników i scenarzystów komiksowych. W każdym tomie można znaleźć komiksy oraz artykuły o każdym z twórców i o jego dziełach. Serię cechuje niespotykane dotychczas na polskim rynku komiksów Disneya wydanie – twarda okładka i papier kredowy. W 2010 roku podjęto decyzję o zawieszeniu serii, jednak zagraniczne odpowiedniki "Kaczogrodu" ukazywać się będą w piśmie Komiksy z Kaczogrodu.

  Fumetti Neri (Lit. czarny komiks) jest to podgatunek włoskiego komiksu, który narodził się we Włoszech wraz z powołaniem do życia postaci Diabolika.

  Diodak Newtoniusz – bohater komiksów oraz filmów animowanych produkowanych przez studio Walta Disneya. Mało wiadomo o rodzinie Diodaka, z imienia znamy tylko jego ojca-Fultona, zaś o dziadku Diodaka wiemy tylko tyle, że był mechanikiem (dowiadujemy się o tym z komiksu Dona Rosy Pierwszy wynalazek). Tomb Raider (komiks) - w grudniu 1997 roku wydawnictwo Top Cow wydało pierwszy komiks z Larą, Tomb Raider/Witchblade. Jego scenarzystą i rysownikiem był Michael Turner, zaś komiks przedstawiał przygody Lary i Sary Pezzini. Zdobył sporą popularność, więc rok później pojawiła się jego kontynuacja, Witchblade/Tomb Raider. Gdy i on dobrze się sprzedał, wydawnictwo postanowiło co miesiąc wydawać komiks poświęcony przygodom samej Lary. Scenarzystą serii był Dan Jurgens, zaś rysownikiem Andy Park. Stworzyli kilkanaście komiksów, jednak później pałeczkę przejęli inni autorzy. Do 2005 wydano około pięćdziesięciu komiksów z serii Tomb Raider, dwanaście z serii Tomb Raider: Journeys oraz około dwudziestu wydań specjalnych.

  Witold Tkaczyk (ur. 1 lipca 1962 w Poznaniu) – polski wydawca, krytyk oraz scenarzysta i rysownik komiksowy, juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki. Od 2007 r. pracuje w Domu Wydawniczym "Kruszona". Mieszka w Poznaniu. Lista laureatów konkursu komiksowego na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi: Lista laureatów dorocznego konkursu na krótką formę komiksową, który odbywał się podczas Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu, Międzynarodowego Festiwalu Komiksu oraz Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w latach 19912012.

  The Movie (ang. "Film") - polski komiks internetowy autorstwa Roberta Sienickiego. Pierwszy pasek (komiks przybiera formę kilku obrazków, trzech-czterech, ułożonych poziomo) został opublikowanyny w czerwcu 2006 roku. Kolejne paski dodawane są 2 razy w tygodniu. "The Movie" to nazwa magazynu filmowego, w redakcji którego pracują bohaterowie komiksu. Obecnie robiona jest także pełnometrażowa wersja komiksu, o podtytule "Festiwal filmowy". User Friendly to nazwa internetowego, codziennie uaktualnianego komiksu, opowiadającego historię grupy przyjaciół pracujących w małej firmie oferującej usługi internetowe. Specyficzny humor komiksu oparty jest na technologicznych żartach, przeplatanych komentarzami nt. aktualnych wydarzeń w branży internetowej.

  Dodano: 20.06.2011. 00:33  


  Najnowsze