• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Warszawie wystawa nestora śródziemnomorskiej fotografii archeologicznej

  16.05.2011. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Z 65 starannie wyselekcjonowanych fotogramów ilustrujących realia pracy polskich archeologów w strefie śródziemnomorskiej składa się wystawa "Mój Bliski Wschód" autorstwa Waldemara Jerkego. Uroczyste otwarcie wystawi odbędzie się 17 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  "Kiedy miał po raz pierwszy wyjechać do Egiptu, nasz wspólny mistrz Kazimierz Michałowski (założyciel polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej - przyp. PAP) kazał mu na próbę sfotografować błoto na warszawskiej ulicy. Próba wypadła pozytywnie. Od tego czasu tysiące fotografii Jerkego pokazują równie wyraziście niepozorne czasem detale archeologicznej codzienności, jak dzieła sztuki wydobyte z ziemi i wielkie budowle starożytności" - wspomina fotografa prof. Michał Gawlikowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

  Waldemar Jerke rozpoczął pracę fotografa w Katedrze Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w 1961 roku, jako świeżo upieczony absolwent technikum Fototechnicznego w Warszawie. Kontynuował ją przez blisko pół wieku. Towarzyszył licznym polskim misjom wykopaliskowym pracującym głównie w Egipcie (gdzie spędził wiele lat), Syrii (w Palmyrze), Sudanie, Iraku i na Cyprze. Fotografował także zabytki misji zagranicznych, wśród których najmilej wspomina współpracę z Niemcami, Egipcjanami Belgami.

  W prywatnych zbiorach zebrał 5000 slajdów i negatywów. Zanim prof. Kazimierz Michałowski zaprosił go do pracy w Stacji Badawczej w Kairze przez wiele lat zajmował się, jak wspomina, niezbyt pasjonującym przygotowywaniem pomocy dydaktycznych.

  Otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 18.30 (XII piętro PKiN).

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Polish Archaeology in the Mediterranean (PAM) – rocznik naukowy wydawany od 1988 roku w Warszawie przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowane są w nim wyniki prac polskich archeologów w rejonie Morza Śródziemnego (min. Egipt, Syria, Cypr). Zamieszczane studia i artykuły publikowane są w językach kongresowych. Pismo cieszy się uznaniem międzynarodowym i jest podstawowym periodykiem informującym o sukcesach polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

  Polish Archaeology in the Mediterranean (PAM) – rocznik naukowy wydawany od 1988 roku w Warszawie przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowane są w nim wyniki prac polskich archeologów w rejonie Morza Śródziemnego (min. Egipt, Syria, Cypr). Zamieszczane studia i artykuły publikowane są w językach kongresowych. Pismo cieszy się uznaniem międzynarodowym i jest podstawowym periodykiem informującym o sukcesach polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

  Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze.

  Studia Palmyreńskie – rocznik prezentujący wyniki badań archeologicznych w Palmyrze w Syrii. Periodyk wydaje od 1966 roku Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (PCMA). Inicjatorem powołania pisma był Kazimierz Michałowski.

  Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego (ang. Polish Centre of Mediterranean Archaeology, w skrócie PCMA) - samodzielna placówka badawcza Uniwersytetu Warszawskiego. Pod obecną nazwą istnieje od 1990 roku. Do głównych celów Centrum należy organizacja oraz koordynacja badań archeologicznych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz na Cyprze. Prace Centrum są prowadzone na stanowiskach obejmujących szeroki horyzont czasowy, od czasów prehistorycznych, poprzez wszystkie okresy historyczne starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich, aż po późny antyk i arabskie wczesne średniowiecze. Oprócz prowadzenia badań terenowych do zadań Centrum należy kompleksowa dokumentacja znalezisk, publikacja wyników badań. Centrum zarządza Stacją Badawczą w Kairze.

  Kazimierz Józef Marian Michałowski (ur. 14 grudnia 1901 w Tarnopolu, zm. 1 stycznia 1981 w Warszawie) – polski archeolog, egiptolog, historyk sztuki, członek PAN, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej.

  Elżbieta Jastrzębowska - prof. dr hab., historyk sztuki wczesnochrześcijańskiej. Studiowała archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem Kazimierza Michałowskiego i Anny Sadurskiej oraz archeologię chrześcijańską w Rzymie i Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie się doktoryzowała pod kierunkiem profesora Waltera N. Schumachera. Habilitowała się w roku 1993, tytuł profesora uzyskała w roku 2001. Od 1990 r. wykłada sztukę rzymską, wczesnochrześcijańską i wczesnobizantyjską na UW. W latach 2005-2009 kierowała Stacją Naukową PAN w Rzymie. Kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 16.05.2011. 12:04  


  Najnowsze