• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Zachodniopomorskiem znaleziono łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat

  31.08.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na terenie rezerwatu przyrody "Świdwie" (Zachodniopomorskie) znaleziono łuk sprzed 9,5 tysiąca lat - poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Agata Suchta.  Jak wyjaśniła, o doniosłości tego odkrycia naukowego świadczy fakt, że jest to pierwsze znalezisko tego typu na terenie Polski i jedno z kilku w Europie.

  Łuk znaleziono podczas badań wykopaliskowych nad jeziorem Świdwie. Wydobyty fragment drzewca łuku ma długość 60 cm i szerokość od 4 do 1,2 cm.

  Pierwotnie łuk miał długość ponad 140 cm. Wykonany został najprawdopodobniej z cisu. Zachował się dzięki temu, że spoczywał w wilgotnym piasku pod grubą warstwą torfu.

  Złamany mniej więcej w połowie łuk porzucony został w obrębie obozowiska, gdzie występowały też liczne narzędzia kamienne, w tym charakterystyczne krzemienne groty strzał łuku, tzw. zbrojniki.

  Obozowisko datowane na pierwszą połowę okresu preborealnego (około 9700-9400 lat p.n.e.) związane jest z najstarszym na Niżu Europejskim osadnictwem łowców mezolitycznych.

  Badania wykopaliskowe realizowane były przez Zachodniopomorską Fundację Archeologiczną "Grodzisko" przy współpracy z Ośrodkiem Muzealno-Dydaktycznym "Świdwie". EPR

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ mow/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Narzędzia wnękowe - są to narzędzia kamienne formowane retuszem wnękowym. Narzędzia tego typu mogą posiadać od jednej do kilku wnęk co jest podstawą dla typologii tych narzędzi. Historia Śląska: Pierwsze ślady pobytu człowieka na Śląsku zostały odkryte w Trzebnicy i Rusku koło Strzegomia. Znaleziono tam kamienne narzędzia datowane odpowiednio na ok. 500 tys. lat temu i ok. 440–370 tys. lat temu. Osadnictwo w okolicach Ostrawy jest datowane na ten sam okres co w Rusku. Obszar Śląska pomiędzy górną Wisłą i górną Odrą był północną granicą penetracji człowieka w czasach ostatniego zlodowacenia. Anatomicznie-współczesny człowiek przybył prawdopodobnie na Śląsk około 35 000 lat temu. Rezerwaty przyrody w województwie zachodniopomorskim: Oficjalny rejestr rezerwatów przyrody województwa zachodniopomorskiego w trakcie prac Biura Konserwacji Przyrody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie

  Narzędzia kamienne – narzędzia używane przez praludzi, wykonane z kamienia. Najstarsze znane narzędzia kamienne pochodzą sprzed 3,39 mln lat, odkryto je w pobliżu osady Dikika w Etiopii. Są one o około 800 tys. lat starsze od najstarszych znanych wcześniej kamiennych narzędzi i dowodzą, że posługiwał się nimi już Australopithecus afarensis. Wykonywane były w od paleolitu do neolitu . Były to kolejno: Jerzy Giergielewicz h. Topór (ur. 11 stycznia 1925 w Sadlnie, zm. 29 stycznia 2012) – polski pisarz, więzień obozów koncentracyjnych, z zawodu lekarz specjalista neurolog, pracownik PAM i Szpitala Kolejowego w Szczecinie, z zamiłowania fotograf krajoznawca, przyrodnik i archeolog, prelegent ds. dydaktyki Rezerwatu Ornitologicznego Świdwie, autor ok. 30 publikacji związanych z ochroną środowiska i Rezerwatu Świdwie, od 20 lat zajmuje się astrofotografią. Laureat wielu nagród za fotografikę artystyczną. Otrzymał m.in.: za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne w popularyzacji fotografii – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal "Gloria Medicinae", "Leonardo Da Vinci" 21-go wieku, medal XXX-lecia-Szczecińskiego Tow. Fotograficznego, medal 150-lecia Fotografii, Tytuł Honorowego Fotografa Krajoznawcy Polski, Nagrodę Honorową im. F. Kremsera, Tytuł Członka Honorowego Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych.

  Bluff – meteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych typu L5, znajdowany na terenie stanu Teksas w USA. Pierwszy okaz znaleziono w 1878 roku i ważył 145 kg. W 1896 roku znaleziono fragment o masie 7,7 kg. Trzeci fragment o masie 13,5 kg znaleziono w 1917 roku, a w 1995 uznano, że należy on do odrębnego spadku i zakwalifikowany został do typu L4. Wprowadzono więc dodatkowe oznaczenia w celu identyfikacji meteorytów z różnych spadków. Do nazwy meteorytów z lat 1886 i 1896 dodano literę (a), a z 1917 literę (b). Żdżary (niem. Eichberg) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi nr 3 i 6 (obwodnica miasta Goleniowa), na skraju Puszczy Goleniowskiej. Na terenie miejscowości znajdują się bardzo liczne stanowiska archeologiczne. Ze znalezisk wynika, że tereny te były zamieszkane już 8 tys. lat temu przez kultury mezolityczne, następnie przez stosunkowo rzadką na tym terenie kulturę ceramiki dołkowo-grzebykowej i kolejno przez kulturę pucharów lejkowatych, amfor kulistych, ceramiki sznurowej,najliczniejszą na tym terenie kulturę łużycką i wreszcie na północno-wschodnim krańcu wsi znajdują się pozostałości osady wczesno-słowianskiej z VIII w. Wśród przedmiotów znaleziono m.in. mezolityczny kościany harpun, topory kamienne-glównie kultury ceramiki sznurowej, gliniane naczynia, haki, sita i liczne narzędzia z kości i kamienia..W 1314 tereny te stały się własnością miasta Goleniowa. Sama wieś została założona w XIX wieku, kiedy miasto wydzieliło z tego terenu kilkanaście działek kolonizacyjnych. W II połowie XIX stulecia Żdżary były wsią o zabudowie nieregularnej, złożoną z kilku mniejszych osad. Przed wojną znajdowała się tutaj szkoła w której istniało muzeum zabytków archeologicznych ówcześnie znane niemal w całej europie oraz poczta.

  Zalesie (do 1945 niem. Sonnenwald) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police na obszarze Puszczy Wkrzańskiej na północny wschód od jeziora Świdwie. Bolków (do 1945 niem. Schlangenhorst, wcześniej Luchsloch) – osada na północy gminy Dobra Szczecińska w powiecie polickim województwa zachodniopomorskiego położona w Puszczy Wkrzańskiej na południowym brzegu jeziora Świdwie.

  Homo floresiensis (człowiek z Flores) – wymarły gatunek hominida, wyróżniający się drobną budową ciała i niewielkim mózgiem, odkryty w 2003 w Liang Bua – wapiennej jaskini na indonezyjskiej wyspie Flores. Jego przedstawiciele żyli jeszcze co najmniej 12 000 lat temu, zatem Homo floresiensis przez jakiś czas mógł żyć obok Homo sapiens, będąc drugim gatunkiem ludzkim zamieszkującym Ziemię. W jaskini wapiennej Liang Bua na indonezyjskiej wyspie Flores znaleziono prawie kompletny szkielet samicy gatunku Homo floresiensis datowany na 18 000 lat. W pobliżu odkryto też szczątki ośmiu innych przedstawicieli tego gatunku oraz kamienne narzędzia datowane na okres od 94 000 do 13 000 lat temu.

  Ostrze liściowate – narzędzie wykonywane na odłupku, wiórze bądź płytce kamiennej. Narzędzia te formowane były za pomocą płaskiego retuszu powierzchniowego. Skutkiem stosowanie tego typu retuszu narzędzia te przybierały formy przypominające liść laurowy bądź wierzbowy. Narzędzia te mogły pełnić funkcje noży jak i groty oszczepów.

  Tylczak łukowy - małe narzędzie krzemienne, którego ostra krawędź jest przeciwległą do krawędzi zatępionej retuszem, zw. tylcem. Ma ono przynajmniej jeden koniec zaostrzony. Narzędzia takie występowały w Europie Zachodniej w górnej fazie paleolitu. Są typowe dla kultury azylskiej. Woomera – aborygeńskie narzędzie służące do miotania oszczepów. Nazwa wywodzi się z języka Eora i współcześnie używane jest do określenia tego typu narzędzi z całej Australii. Narzędzie zostało najprawdopodobniej wymyślone około czterech do pięciu tysięcy lat temu.

  Vértesszölös - stanowisko archeologiczne położone na pn. zachód od Budapesztu datowane na ok. 350 tys lat temu. Na stanowisku tym poświadczona jest obecność narzędzi odłupkowych z małymi otoczakami. Na stanowisku tym znaleziono także szczątki homo erectus oraz dobrze zachowane ślady ognisk.

  Dodano: 31.08.2010. 00:19  


  Najnowsze