• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wehikuł czasu w tczewskiej Fabryce Sztuk

  04.10.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kapsułą do przeniesienia w pradzieje Tczewa określają organizatorzy wystawę prezentowaną w Fabryce Sztuk. Ekspozycja obrazuje dzieje miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Ta niezwykła podróż przez tysiące lat prahistorii i historii tych ziem możliwa jest dzięki szerokiemu zastosowaniu multimediów.

  Na wystawie możemy zapoznać się ze sposobem życia naszych przodków - zobaczyć jak polowali, m.in. na żyjące wówczas na tych terenach renifery, jak uprawiali ziemię, wyrabiali narzędzia, w co się ubierali.

  Zwiedzający mogą zajrzeć do neolitycznej chaty, ujrzeć jak ówcześni ludzie przygotowywali posiłki i szyli odzież.

  ,,Możemy podejrzeć odlewników z epoki brązu podczas ich pracy przy wytapianiu stopu w specjalnym piecu - dymarce. Towarzyszymy rybakom z epoki żelaza poławiającym - obficie niegdyś występujące w Wiśle - jesiotry i szczupaki. Razem z rzymskimi kupcami podążamy Bursztynowym Szlakiem. Zaglądamy również za palisadę średniowiecznego Tczewa" - zachęcają organizatorzy.

  Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym - wzbogacającym wystawę -usłyszymy odgłosy codziennego życia przodków. Odwzorowano także stanowiska archeologiczne z terenów Tczewa.

  Ukazano prace prowadzone przez Zbigniewa Żurawskiego w latach 2000-2004 na terenie firmy Flextronics International Poland Sp. z o.o. oraz odkrycia dokonane przez Mieczysława Haftkę podczas wykopalisk prowadzonych w latach 80-tych XX w. obrębie dawnego klasztoru dominikańskiego w Tczewie. Pozyskane podczas wykopalisk zbiory są prezentowane na wystawie.

  Kopie niektórych eksponatów można nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i nauczyć się nimi posługiwać. Wystawę uzupełniają wielkoformatowe plansze opisowe, wyjątkowe zdjęcia i filmy oraz mapa plastyczna Tczewa z okresu średniowiecza. Zwiedzający mają możliwość wybicia pamiątkowego denara Sambora II oraz zrobienia fotografii na tle dioramy w stroju człowieka z epoki kamienia.

  Dla najmłodszych przygotowano specjalne stanowisko łączące zabawę z nauką - dostępne na nim puzzle, kolorowani i zakładki to doskonała okazja do zainteresowania ich prehistorią, historią i archeologią.

  Wystawie towarzyszy publikacja ,,Tajemnice tczewskiej ziemi. Rozmowy z archeologami" autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego - komisarza wystawy. Ekspozycja wyposażona jest w system automatycznego przewodnictwa.

  Wystawę zorganizowano dla uczczenia Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa przy współpracy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ekspozycja czynna będzie do końca 2011r.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb. „Błękitna róża” (Голубая роза) – stowarzyszenie artystyczne działające w Moskwie w latach 1907–1910. Wystawa „Błękitna róża” została otwarta w Moskwie 18 marca 1907 w domu właściciela fabryki porcelany M. Kuzniecowa przy ulicy Miasnickiej. Wystawę sfinansowano z dotacji wydawcy miesięcznika „Złote runo”, artysty-amatora N. Riabuszyńskiego. Większość eksponatów była wystawiona wcześniej na wystawie „Jasnoczerwona róża” w Saratowie w roku 1904. Liczba zwiedzających wystawę przekroczyła 5.000. Flaga Tczewa − symbol miasta Tczewa. Stanowi ją biały prostokątny płat z czerwonym gryfem w środku, zaczerpniętym z herbu miasta.

  Katalog wystawowy – wydawany przed każdą Wystawą Psów Rasowych w formie książki spis wystawców oraz psów biorących udział w wystawie psów. W katalogu zapisany jest również program sędziowania a także układ ringów. W katalogu podane jest imię każdego psa, jego przydomek hodowlany, data urodzenia, maść, numer rejestracyjny i rodowodu, informacja o rodzicach, nazwisko hodowcy a także dane właściciela psa. Na wystawie każdy pies ma swój numer katalogowy, który również jest uwzględniony w katalogu. Wystawa interaktywna – rodzaj wystawy, najczęściej muzealnej, na której ekspozycja budowana jest na zasadzie interakcji z widzem. Widz ma możliwość w sposób bezpośredni obcować z eksponatem poprzez dotyk, wzrok, słuch zapach. Pierwsze tego typu wystawy były związane z naukami przyrodniczymi. Kolejnym etapem rozwoju wystaw interaktywnych jest tworzenie centrów nauki.

  Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać. Ekspozycja „Dawne Narzędzia Tortur” – stała ekspozycja zorganizowana w piwnicach jednej z kamienic przy ul. Floriańskiej w Krakowie o charakterze prywatnej placówki muzealnej. Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście średniowiecznych narzędzi tortur, między innymi:

  Dinopark w Krasiejowie – muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki umieszczone na ciągle aktywnym terenie wykopalisk archeologicznych w Krasiejowie. Zwiedzający oprócz zwiedzenia muzeum i spędzenia czasu w parku rozrywki mogą udać się w na spacer po terenie wykopalisk, gdzie mogą zobaczyć repliki zwierząt prehistorycznych. Muzeum Regionalne w Lubartowie – oddział Muzeum Lubelskiego, mieści się w XIX-wiecznym dworku. Statut otrzymało w 1966 r., a w 1970 zostało udostępnione społeczeństwu. W 1990 r. po remoncie budynku zainaugurowało ponownie działalność wystawienniczą. Od tego czasu zorganizowano tu wiele wystaw czasowych prezentujących zbiory własne, a także wypożyczone z innych muzeów, również prace młodych lubartowskich twórców: malarzy, rzeźbiarzy, fotografów itp. Terenem działania muzeum jest powiat lubartowski. Placówka ma ponad 2500 eksponatów z takich dziedzin, jak: etnografia, historia, numizmatyka, archeologia. Wystawa stała "Z dziejów Lubartowa" prezentuje m.in. kopie dokumentów dotyczące najstarszych dziejów miasta (m.in. przywileju lokacyjnego). Ciekawostką wystawy jest zbiór zdjęć dawnego Lubartowa oraz wyroby lubartowskiej fajansarni z lat 1840-1850.

  Expo 2005 – wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Tematem przewodnim tej wystawy było hasło Mądrość natury. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe.

  Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako E³ albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych. Linia 1 paryskiego metra jako pierwsza została oddana do użytku 19 lipca 1900 roku. O powstaniu linii przesądziła podjęta w 1892 roku decyzja o organizacji w Paryżu wystawy światowej w 1900 roku oraz potrzeba zapewnienia sprawnego dojazdu zwiedzającym wystawę. Ostatecznie pierwszy odcinek linii 1 został otwarty w dwa miesiące po inauguracji wystawy, ostatni odcinek zaś w miesiąc po zamknięciu wystawy.

  Zwycięzca Młodzieży to tytuł który sędzia może nadać podczas Wystawy Psów Rasowych jednemu psu i jednej suce wystawianym w klasie młodzieży w danej rasie, pod warunkiem, że otrzymają ocenę doskonałą z lokatą pierwszą. Zwycięzcy Młodzieży mogą brać udział w porównaniu o tytuł Najlepszy Junior w Rasie. Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga.

  Nowa mikroekonomia bezrobocia - powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku teoria wyjaśniająca funkcjonowanie rynku pracy. Swą analizą obejmuje ona zespół instrumentów, które mają zapewnić lepsze funkcjonowanie tego rynku oraz redukcję bezrobocia w poszczególnych grupach siły roboczej. Dzięki selektywnemu charakterowi występujących tu narzędzi ( adresowane są do konkretnych grup siły roboczej ) możliwe jest skuteczne zwalczanie bezrobocia strukturalnego i frykcyjnego. Istotne jest tu także zastosowanie tych instrumentów w redukcji bezrobocia występującego w warunkach nierównowagi na rynku pracy. Kamil Smala (ur. 7 września 1984 w Bielsku-Białej) – polski grafik, malarz, rysownik, a także były gitarzysta zespołu Myopia. Odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na Wydziale Grafiki Warsztatowej. W 2009 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem ASP w Katowicach, któremu towarzyszyła indywidualna wystawa grafik w galerii sztuki Fra Angelico w Katowicach. Uczestniczył także w wielu wystawach zbiorowych m.in. w wystawie 21 w salonie Toyoty, w Chorzowie, w 2005 r., wystawie poświęconej sztuce figuratywnej Figurama 2009 w Pradze i wystawie pt. Reaktywacja Matrycy w galerii Art Nova 2. Laureat nagrody Rektora ASP we Wrocławiu na VI Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, w 2009 roku. Artysta odbywał także staż w Pracowni Druku Wypukłego prof. Mariusza Pałki na ASP w Katowicach.

  Dodano: 04.10.2010. 00:33  


  Najnowsze