• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielki dar dla UJ

  20.05.2010. 03:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  1350 woluminów, w tym kilka starodruków pochodzących m.in. z XVIII w., 70 tytułów czasopism muzycznych z wielu krajów, blisko 300 płyt - tak wygląda kolekcja Holendra, prof. Alberta Dunninga, podarowana Uniwersytetowi Jagiellońskiemu - informuje "Dziennik Polski".

  18 maja w Instytucie Muzykologii UJ, Jeanine Dunning, wdowa po profesorze, uroczyście otwarła część muzykologicznej biblioteki, w której znajduje się podarowana kolekcja. Z tej okazji niektóre eksponaty zostały zaprezentowane na małej wystawie.

  Darczyńcą jest zmarły pięć lat temu prof. Albert Dunning, muzykolog, badacz przede wszystkim muzyki dawnej, wykładowca uniwersytetów m.in. Wiednia, Monachium, Rzymu, Amsterdamu. O tym pisze dziś więcej "Dziennik Polski". SAW

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach). Arnold Lebeuf - prof. dr hab., antropolog kulturowy. Zajmuje się w szczególności znaczeniem astronomii w kulturze. Wykładowca w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Heca albo polowanie na zająca (opera) – anonim polski, jednoaktowa polska barokowa opera komiczna w 3 odsłonach, zachowana bez tytułu, datowana na podstawie zapisu nutowego na przełom XVII/XVIII w., o tematyce łowieckiej, uznawana jest dzisiaj za najstarszą zachowaną polską operę. Rękopis opery bez strony tytułowej i zakończenia, odkryty przez muzykologa, prof. Uniwersytetu Jana Kazimierza, Adolfa Chybińskiego, działającego do 1939 na terenie województwa lwowskiego i ówczesnej Polski południowo-wschodniej, pochodzi z nieustalonego dziś archiwum dworskiego, miejskiego lub kościelnego. Utwór przypuszczalnie mający charakter okazjonalny, prawdopodobnie dedykowany nieznanemu dziś łowczemu z jednej z ordynacji I Rzeczypospolitej z okazji jego imienin lub urodzin, po śmierci prof. Adolfa Chybińskiego został przekazany wraz z archiwum profesora do biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam został skatalogowany jako kantata myśliwska. Utwór został zbadany i opracowany przez prof. Jerzego Gołosa, który nadał mu tytuł Heca albo polowanie na zająca: krotochwila myśliwska w jednym akcie i opracował zakończenie. Według opinii prof. Jerzego Gołosa pewne słowa użyte w libretcie opery np. wszytek czy ÿ - y jotowane po raz ostatni w pisowni staropolskiej notowano ok. 1680 r., później wyszło to z użycia. Prapremiera opery w opracowaniu prof. Jerzego Gołosa i aranżacji wokalno - instrumentalnej Piotra Orlińskiego miała miejsce w Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach 17 października 2008. Kierownictwo prawykonania - Radosław Jastak. Wykonawcy - zespół Nemrod oraz artyści scen poznańskich.

  Cezary Wodziński (ur. 27 maja 1959 w Lęborku), polski filozof, historyk filozofii, tłumacz i eseista, prof. dr hab., wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wojciech Franciszek Rojek (ur. 1954) – polski historyk, prof. dr hab. nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Janusz Gruchała (ur. 1949, zm. 21 listopada 2011) – polski historyk, prof. dr hab., wieloletni wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kierownik Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Marian Nowy - ur. 5 lutego 1944 w Pawęzowie k. Tarnowa. Polski dziennikarz. Absolwent I Gimnazjum w Tarnowie oraz socjologii w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wieloletni redaktor i publicysta krakowskiego Dziennika Polskiego, w którym m.in. założył i redagował Dziennik Akademicki. Twórca i redaktor naczelny tygodnika internetowego Polskiej Akademii Umiejętności: "PAUza Akademicka". Publikował w wielu pismach dotyczących rozwoju nauki i kultury. Autor rozmów telewizyjnych z naukowcami w TVP Kraków. Założyciel Kawiarni Naukowej w PAU. Wykładowca dziennikarstwa w UJ, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

  Dziennik Trybuna – polski dziennik (gazeta codzienna) o profilu lewicowym wydawany od 22 maja 2013 roku w nakładzie 60-70 tysięcy egzemplarzy. Jego redaktorem naczelnym jest Agnieszka Wołk-Łaniewska. Gazeta jest kontynuacją zawieszonej w grudniu 2009 roku Trybuny. Maria Ewa Sołtys (ur. we Lwowie) – polska muzykolog, córka Adama Sołtysa. Studia w Akademii Muzycznej we Lwowie (praca dyplomowa Twórczość Mieczysława Sołtysa) uzupełnione pod kierunkiem prof. Ireny Poniatowskiej w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Waszawskiego (jako stypendystka Fundacji im. Batorego).

  Hanna Kowalska-Stus (ur. 1952) - polski kulturoznawca i literaturoznawca, prof. dr hab., wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i PWSZ w Oświęcimiu.

  Gazeta Ostrowska - lokalny dziennik wydawany w Ostrowie Wielkopolskim (ukazuje się dwa razy w tygodniu). Tytuł istnieje od 1896 roku i w swej historii wydawany był w różnych cyklach wydawniczych:

  Włodzimierz Maria Leon Poźniak (ur. 28 czerwca 1904 w Krakowie, zm. 29 stycznia 1967) – muzykolog polski. W 1927 roku podjął studia muzykologiczne u Zdzisława Jachimeckiego, w latach 1930-1937 wykładał przedmioty teoretyczne w Krakowskim Konserwatorium Muzycznym. Od 1956 wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1963 kierownik katedry muzykologii. Gwiazdy polskiej muzyki lat 80. – kolekcja książek opisujących polską muzykę rockową lat 80. XX wieku, należąca do serii wydawniczej "Przebojowa kolekcja Dziennika". Początkowo seria miała składać się z dwudziestu tomów, została jednak rozszerzona do trzydziestu numerów (uzupełnione tomy obejmują numery od 19 do 28). Każde wydawnictwo zawiera krótką historię opisywanego zespołu jak również płytę CD ilustrującą materiał muzyczny z tego okresu. W kilku wypadkach (Lady Pank, Maanam, oraz w uzupełnieniach Dżem i TSA) historia i muzyka opisywanego zespołu została ujęta w dwóch tomach. Każdy tomik jest ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, zawiera wywiady i kalendarium zespołów. Kolekcja była dodatkiem do Dziennika. Została wydana przez TMM Polska/Planeta Marketing. Pierwszy tom ukazał się 19 czerwca 2007 roku.

  Złota kolekcja – seria albumów muzycznych Pomaton EMI, obejmująca utwory najbardziej znanych polskich artystów. Serię stanowią albumy kompilacyjne ze specjalnie wyselekcjonowaną polską muzyką, największe przeboje i najlepsze piosenki, tylko oryginalne wykonania, jakość nagrań poprawiona dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik cyfrowych. Pierwsze płyty ukazały się w 1998 roku. Serię piosenkarzy uzupełnia seria Złota kolekcja: Portrety muzyczne oraz Złota kolekcja polskiego jazzu. W 2008 roku na rynku ukazała się Jubileuszowa Edycja Specjalna Złota kolekcja 10 lat. Andrzej Otton Szefer (właśc. Otton Andrzej Schäffer, ur. 1 listopada 1930 w Bitkowie w powiecie nadwórniańskim, zm. 3 października 1990 w Katowicach) – historyk, prof. dr hab., absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz historii Śląska okresu II wojny światowej. Dyrektor Biblioteki Śląskiej w latach 1972–1982, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w latach 1968–1981. Członek Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Katowicach Instytutu Pamięci Narodowej, pracownik Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach. Autor wielu książek i opracowań historycznych.

  Dodano: 20.05.2010. 03:18  


  Najnowsze