• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ,,Wielki Teatr Historii - rekonstrukcje historyczne w nowej formie

  20.04.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Masowe rekonstrukcje wydarzeń historycznych, z udziałem popularnych aktorów oraz wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych, zaplanowano od czerwca do września w ramach projektu "Wielki Teatr Historii". Patronuje mu minister kultury Bogdan Zdrojewski.

  "Tego typu projekty, ilustracje wydarzeń historycznych cieszą się ogromnym zainteresowaniem" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej minister kultury.

  Pomysłodawca i koordynator projektu Bogusław Wołoszański podkreślił, że w ramach projektu ,,Wielki Teatr Historii" rekonstrukcje historyczne mają zyskać nowy wymiar.

  Wołoszański zwrócił uwagę, że w widowiskach mają brać udział popularni aktorzy, żołnierze - rekonstruktorzy, historyczne pojazdy, czołgi, samochody pancerne, samoloty. Innowacją ma być także wykorzystanie na szeroką skalę technik multimedialnych, kamer, ekranów LED, efektów pirotechnicznych.

  Pierwsze wydarzenie zaplanowano w dniach 24-26 czerwca w Wieluniu, miejscu, które - jak mówił Wołoszański - "powinno stać się symbolem barbarzyństwa, które miało zostać zniszczone, a tak pięknie się odrodziło".

  W Wieluniu odbędzie się rekonstrukcja pt. "Zwyczajny bohater", przypominająca okres bombardowania miasta 1 września 1939 r. i bohaterskiej postawy mieszkańców na podstawie wspomnień dyrektora miejscowego szpitala dr. Zygmunta Patryna. Odbędzie się też "Zapora" - rekonstrukcja bitew toczonych w rejonie Walimia.

  W Malborku (21-24 lipca) zaplanowano inscenizację oblężenia twierdzy malborskiej. W widowisku mają zostać wykorzystane filmy przedstawiające m.in. marsz wojsk polsko-litewskich spod Grunwaldu do Malborka. Inscenizacja będzie częścią wielkiego pikniku historycznego, w którym corocznie udział bierze ok. 100 tys. widzów.

  Inscenizacja w Gniewie pt. "Vivat Rzeczpospolita" odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia. "Pokażemy czas najpiękniejszy dla Polski, czas potęgi Rzeczpospolitej, kiedy na początku XVII w. nasza husaria wjechała na Kreml" - mówił Wołoszański. W widowisku "Kłuszyn 1610" udział weźmie 50 husarzy i ok. 150 żołnierzy.

  1 września na Westerplatte odbędzie się rekonstrukcja "Honor żołnierza" - w kilku miejscach Westerplatte walk toczonych tam we wrześniu 1939 roku z udziałem aktorów, prezentacją fragmentów widowisk tv i filmów archiwalnych. Wydarzenie organizowane będzie wspólnie z prezydentem Gdańska i dowódcą Marynarki Wojennej RP. Tradycyjnie w rocznicowych obchodach uczestniczą prezydent oraz przedstawiciele rządu.

  Zaplanowano też "Czas pamięci" - widowisko, podczas którego muzyka grana na żywo będzie łączona z wizualizacjami, animacjami komputerowymi i filmami archiwalnymi.

  Od 1 do 3 września na placu Zebrań Ludowych w Gdańsku odtworzony zostanie obóz wojsk z września 1939 r., wokół którego powstanie muzeum polowe - ekspozycja ok. 40 pojazdów wojskowych z tego okresu. 3 września odbędzie się widowisko pt. "Spadkobiercy" - rekonstrukcja desantu z II wojny światowej oraz działań nowoczesnych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej.

  Od 17 do 18 września w Sochaczewie - "Wielka bitwa września", czyli rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą. Zaplanowano też wieczorną rekonstrukcję zrzutu skoczków i zaopatrzenia dla oddziału Armii Krajowej pt. "Oni nie skapitulowali".

  Projekt ,,Wielki Teatr Historii" współfinansowany jest ze środków MKiDN. AGZ

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Rekonstrukcja – szereg działań związanych z odtwarzaniem wydarzeń historycznych. W Polsce jeszcze nie ma jednej, przypisanej mu nazwy. Określana jest nazwami: rekonstrukcja militarna, inscenizacja bitwy, festyn historyczny, widowisko historyczne itp.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  XII Sopot TOPtrendy Festiwal odbędzie się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu jest telewizja Polsat, która będzie też transmitowała wydarzenie na swojej antenie.

  Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim – w istocie dwie bitwy. Pierwsza miała miejsce w dniach 17-20 września 1939 roku, druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku. Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej. W pierwszej bitwie udział brały zjednoczone Armie "Kraków" i "Lublin" pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora. W drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii "Modlin" generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego. W pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim brało udział największe polskie zgrupowanie pancerne ok. 80 wozów bojowych, w tym 22 czołgi typu 7TP.

  Oblężenie Westerplatte – obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte w czasie kampanii wrześniowej w dniach 1–7 września 1939 roku. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej.

  European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie.

  Dodano: 20.04.2011. 00:25  


  Najnowsze