• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wolne wędzenie pstrągów i prasłowiański napój w Grodzie Piastów

  04.04.2011. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Pokaz wolnego wędzenia pstrągów mogli obejrzeć w niedzielę zwiedzający średniowieczny Gród Piastów w Rezerwacie Archeologicznym na osiedlu Zawodzie w Kaliszu. Wiele osób spróbowało przygotowywanej przez dwa dni uwędzonej ryby oraz prasłowiańskiego napoju oskoły.


  Oskoła była tradycyjnym napitkiem pijanym o tej porze roku przez wszystkich Słowian. ,,Jest to nic innego jak sok brzozowy, zbierany jest z drzew brzóz" - powiedział PAP Robert Kotschmatov z Towarzystwa Żywej Archeologii, organizator imprezy.

  Według niego, oskoła ma działanie lecznicze i oczyszczające: odtruwa i wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii, wypłukuje złogi skrystalizowanych minerałów i ich soli. Stosowany zewnętrznie odżywia włosy i wybiela piegi.

  Sok z brzozy pozyskiwany był przez Słowian od zarania dziejów i jeszcze przed II wojną światową nie było zacnej restauracji, w której nie podawano by oskoły. Była ceniona za swoje walory smakowe i gościła w Polsce na większości stołów. Radiesteci twierdzą, że brzoza ma pozytywną energię, a dotykanie jej oraz przebywanie w bliskim jej sąsiedztwie jest bardzo korzystne.

  Według Kotschmatova, w dawnych czasach brzozę czcili Celtowie, Słowianie i inne ludy. Była poświęcona władczyni płodności, deszczu i wody - Mokoszy. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzać siły witalne, stąd obyczaj Śmigusa u początku wiosny i przy Wielkanocy. Zasadzona przy grobie brzoza miała chronić przed duchami, według chrześcijan podobny cel miał spełniać krzyż brzozowy.

  Brzozie przypisywano również magiczne działanie - z jej pomocą można było pozbyć się wycieńczenia i dreszczy. Gałązek używano na wianki i do zdobienia domów w czasie Zielonych Świątek oraz na palmy w czasie Niedzieli Palmowej. ,,Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów i wieszano je na brzózkach" - twierdzi Kotschmatov.

  Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE, zrekonstruowano tutaj za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty z około 1155 r., drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

  Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie ,,księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

  Niedzielę na Zawodziu zakończyły barwne opowieści odzianych w średniowieczne stroje pasjonatów Towarzystwa Żywej Archeologii. ZAK

  PAP - Nauka w Polsce

  mlu/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Oskoła – staropolska nazwa soku brzozowego (Succus Betulae) o słodkawym smaku. Był to napój chłodzący i leczniczy stosowany na całej Słowiańszczyźnie.

  Olejek brzozowy – olejek eteryczny pozyskiwany z kory brzozy cukrowej (Betula lenta) lub z pączków liściowych brzozy brodawkowatej (Betula pendula) lub brzozy omszonej (Betula pubescens). Brzoza brodawkowata jest też nazywana brzozą zwisłą, brzeziną lub brzozą białą. W Polsce jest pospolita. Występuje i jest uprawiana w wielu krajach świata.

  Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – rezerwat archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; dokumentuje historię badań archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu oraz na Starym Mieście; obok rezerwatu znajduje się skansen.

  Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – rezerwat archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; dokumentuje historię badań archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu oraz na Starym Mieście; obok rezerwatu znajduje się skansen.

  Pismo słowiańskie, pismo prasłowiańskie – hipotetyczne pismo, które miało być używane przez Słowian przed opracowaniem i wprowadzeniem głagolicy oraz przyjęciem (przez Słowian zachodnich) alfabetu łacińskiego.

  Blatnohrad (późniejszy Mosaburg, Moosburg, dziś węgierska wieś Zalavár) – słowiański gród warowny założony przez księcia Pribinę w latach 839-847 jako stolica Księstwa Błatneńskiego. W 850 roku został w nim zbudowany i poświęcony pierwszy kościół św. Marii. Poświęcił go salzburski arcybiskup Liutprand. W 867 roku w Blatnohradzie zatrzymali się św. Cyryl i św. Metody. Misjonarze założyli w grodzie przykościelną szkołę, w której wykształcili pierwszych pięćdziesięciu słowiańskich uczniów. W 901 roku Blatnohrad został zdobyty przez Węgrów. W krótkim czasie już pod zmienioną nazwą Zalavár stał się centrum dawnego komitatu Zala. Był strategicznie ważną twierdzą. W 1702 roku twierdza Zalavár została zburzona z obawy przed jej zdobyciem przez Kuruców. Współcześnie wieś Zalavár liczy około 900 mieszkańców.

  Łoskoń Stary, zwany także Stary Łoskoń – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina. Znajduje się na północnym krańcu wsi Długa Goślina, przy Jeziorze Łoskoń.

  Dodano: 04.04.2011. 12:04  


  Najnowsze