• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa gdańskiej sztuki pogrzebowej XVI-XX wieku

  26.10.2010. 20:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Różańce, medaliki, fragmenty szat, w jakich pochowano zmarłych - te i wiele innych przedmiotów, związanych z gdańską kulturą funeralną, zostanie zaprezentowanych na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (MAG), która będzie otwarta 27 października.

  Jak poinformowała archeolog Ewa Trawicka, kurator wystawy, ekspozycja obejmie ok. 120 eksponatów. "Będą to przedmioty znalezione w czasie prac archeologicznych, prowadzonych na terenie Gdańska w ciągu ostatnich kilkunastu lat" - powiedziała kurator.

  Trawicka wyjaśniła, że przedmioty pochodzą z odkryć dokonanych podczas prac prowadzonych we wnętrzach gdańskich kościołów: św. Jana, św. Trójcy, i Kaplicy Królewskiej, a także z placu Dominikańskiego oraz cmentarza przy ul.Strzeleckiej.

  Eksponowane będą m.in. fragmenty metalowych trumiennych okuć czy wykonanych z metalu nóżek, na których stawiano trumny. "Pokażemy też sporo znalezionych w miejscach pochówku dwocjonaliów, a w tym różaniec czy medaliki, będące pamiątkami z pielgrzymek, lub przedstawiające świętych - imienników zmarłych osób" - wyjaśniała Trawicka.

  Na wystawie będzie też można obejrzeć fragmenty szat, w tym m.in. znalezioną w Kaplicy Królewskiej jedwabną rękawiczkę z napisem IHS czy fragmenty dziecięcych ubranek, znalezione w kryptach kościoła św. Jana.

  Jak dodaje Trawicka, ciekawym eksponatem będzie - pochodzący z kościoła św. Trójcy - wianek znaleziony w dziecięcej trumnie. "Tego typu wianki z kwiatków, wykonanych z materiału bądź papieru, umieszczane były w trumnach dzieci, ale też niezamężnych dziewcząt czy chłopców - wyjaśniała kurator.

  Eksponaty tworzące wystawę pochodzą z bardzo różnych okresów, począwszy od końca XVI w. aż po początek XX wieku. "Dzięki temu można prześledzić, jak zmieniały się zwyczaje pogrzebowe dawnych mieszkańców Gdańska" - powiedziała Trawicka. AKS

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mikołaj Schwichtenberg - (ur. 1435, zm. 1518) gdańskim i pomorskim oficjał, bibliotekarz w Gdańsku i bibliofil. Opiekun gdańskiej biblioteki kościoła N.P. Maryi, wikariusz przy kaplicy WW. Świętych w tymże kościele, ponadto właściciel największej z dotychczas znanych w Gdańsku z tego okresu bibliotek prywatnych. Większą część swej prywatnej biblioteki ofiarował kościołowi św. Jana, gdzie był proboszczem. Jednak 10 dzieł przekazał bibliotece kościoła NP Maryi, której przez długie lata był pierwszym oficjalnym bibliotekarzem. Gdańska Scena Alternatywna – nazwa nadana zespołom muzycznym pochodzącym z Gdańska, działającym od początku lat 80. i do początku lat 90. XX w. Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r. Kościół św. Józefa w Gdańsku – kościół rektorski należący do parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. Do kościoła przylega kaplica, w której przez cały dzień odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można też skorzystać z sakramentu pojednania.

  Gdański Areopag – cykl dyskusji, konferencji, seminariów i koncertów, organizowanych w Gdańsku w latach od 2008 do 2012 przez Forum Dialogu Gdański Areopag, Duszpasterstwo Dziennikarzy oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, podczas których poruszane były tematy etyczne i religijne. Spotkaniom towarzyszyły wystawy, prezentacje oraz akcje charytatywne. Sparkasse der Hansestadt Danzig (Kasa Oszczędności Hanzeatyckiego Miasta Gdańska) – działający w Gdańsku w latach 1907-1945 bank o kapitale gdańskim, mieszkańców Gdańska.

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy. Piękna Madonna Gdańska – gotycka, pełnoplastyczna figura przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem Jezus. Dokładna data jej wykonania jest nieznana, w obecnym stanie wiedzy przypuszczalne datowania oscylują wokół pierwszej tercji XV stulecia. Nieznany jest też twórca dzieła, przypisuje się go artyście gdańskiemu lub toruńskiemu. Rzeźba znajduje się w gdańskim kościele Mariackim, w kaplicy Św. Anny, która przylega do północnej nawy bocznej.

  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego Średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu.

  Dekanat Gdańsk-Oliwa – jeden z 24 dekanatów katolickich archidiecezji gdańskiej, obejmujący obszar gdańskich dzielnic Brętowo, Matarnia, Oliwa, Osowa, Strzyża, VII Dwór. Dziekanem jest proboszcz parafii Trójcy Świętej w Gdańsku – ks. prałat Zbigniew Zieliński.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Gdańsk Śródmieście – nazwa planowanego przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdańsku, zlokalizowanego w dzielnicy Śródmieście, na południe od Dworca Głównego, na styku Starego Przedmieścia i Biskupiej Górki, między wiaduktem w ciągu al. Armii Krajowej a kościołem św. Trójcy. Przystanek zostanie uruchomiony w II-III kwartale 2014. Plany, aby przystanek obsługiwał turystów już w czasie Euro 2012, nie zostały zrealizowane.

  Polska Korporacja Akademicka Związek Akademików Gdańskich Wisła powstała w Gdańsku 24 maja 1913 r. przy Szkole Technicznej (późniejsza Politechnika Gdańska), jako Związek Akademików Gdańskich. Założycielami Związku Akademików Gdańskich byli: Jarosław Bauć (ur. 17 stycznia 1959 w Krakowie) – polski malarz, rysownik, pedagog, kurator sztuki, adiunkt z kwalifikacjami II stopnia w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zatrudniony na stanowisku profesora w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

  Dom Uphagena – gdańska kamienica, powstała w latach 70. i 80. XVIII wieku jako siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Zachowała swój pierwotny charakter. Stało się tak dzięki zapisowi Uphagena, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Dzięki temu można było w początkach XX w. utworzyć tu muzeum wnętrz. W 1944 jego wyposażenie zostało zdemontowane i ewakuowane, dzięki czemu znaczna jego część przetrwała wojnę i w latach 1993-98 została na powrót umieszczona w odbudowanej kamienicy. Gdańsk Stadion Expo – przystanek trójmieskiej SKM położony w Gdańsku na osiedlu Letnica, przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Został wybudowany w celu połączenia dworca Gdańsk Główny ze stadionem PGE Arena Gdańsk oraz nową siedzibą Międzynarodowych Targów Gdańskich.

  Dodano: 26.10.2010. 20:04  


  Najnowsze