• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XII-wieczny relikwiarz przekazany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  22.12.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  XII-wieczną staurotekę - relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego - podarował 20 grudnia Zamkowi Królewskiemu na Wawelu książę Adam Karol Czartoryski. Relikwiarz ma ogromną wartość historyczną, gdyż jest jednym z kilkunastu przedmiotów ocalałych ze Skarbca Koronnego.


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Stauroteka - (od gr.stauros - pierwotnie: pal, belka, obecnie również: krzyż; theka - opakowanie, obudowanie) - specjalny rodzaj relikwiarza, zazwyczaj w formie krzyża lub ikony (tzw. stauroteka ikonowa), przeznaczony do przechowywania partykuł Drzewa Krzyża Świętego. Najczęściej zdobiony emalią komórkową, wysadzany drogimi kamieniami i obłożony złotą blachą.

  Relikwiarz świętego Andrzeja w Trewirze, Relikwiarz Egberta (niem. Andreas-Tragaltar lub Egbert-Schrein) – relikwiarz przechowywany w skarbcu katedry w Trewirze; dzieło złotnictwa z epoki ottońskiej.

  Relikwiarz z Mężem Boleści i aniołami - gotycki relikwiarz wykonany przez czeski warsztat złotniczy w latach 1347-49. Zlecenie tego dzieła złotnictwa jest kojarzone z Janem Volkiem, biskupem Ołomuńca (Morawy), który sprawował tę funkcję w latach 1334–51 oraz królem Czech i margrabią Moraw a od 1356 roku cesarzem rzymskim Karolem IV Luksemburgiem. Pierwotnie relikwiarz znajdował się w katedrze Świętego Wita na Hradczany w Pradze. W 1903 roku relikwiarz nabył znany amerykański kolekcjoner dzieł sztuki Henry Walters, zaś w 1931 roku został przekazany do Walters Art Museum w Baltimore, gdzie znajduje się do dziś.

  Relikwiarz Świętego Grobu lub Relikwiarz z Trzema Mariami u grobu Chrystusa - gotyckie naczynie na relikwie wykonane po roku 1255 przez warsztat złotniczy działający w Paryżu. Relikwiarz ma formę cyborium w którym mieści się pełnoplastyczne przedstawienie Trzech Marii u grobu Chrystusa. Przechowywany jest w Muzeum Diecezjalnym (Museo Diocesano) przy katedrze w Pampelunie (Nawarra, Hiszpania).

  Herma św. Zygmunta – relikwiarz zawierający fragment czaszki świętego, wykonany z w latach 1351–1356, ofiarowana płockiej katedrze przez króla Kazimierza Wielkiego.

  Relikwiarz świętej Barbary – gotycki relikwiarz w kształcie pełnoplastycznej figury przedstawiającej świętą Barbarę wykonany w roku 1514, najprawdopodobniej w Gdańsku, przez miejscowy warsztat złotników. Pierwotnym miejscem, gdzie wystawiano relikwiarz, była najprawdopodobniej kaplica Świętego Rajnolda w gdańskim kościele Mariackim. Obecnie prezentowany jest w galerii złotnictwa Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Relikwiarz jest cennym przykładem złotnictwa pomorskiego doby Jagiellonów; charakteryzuje się syntezą późnogotyckiej mikroarchitektury (zastosowaniem motywów architektonicznych w mniejszej skali), rzeźby i złotnictwa.

  Pacyfikał - relikwiarz w kształcie krzyża lub monstrancji, podawany wiernym do ucałowania. W dawniejszych czasach noszony przez biskupów. Podczas sakry biskupiej nakładany na przyszłego biskupa, podczas wizytacji parafialnej podawany biskupowi do ucałowania przy wejściu do świątyni.

  Dodano: 22.12.2010. 00:25  


  Najnowsze