• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XIX Targi Książki Historycznej

  23.11.2010. 18:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Blisko130 wydawnictw, 90 stoisk wystawienniczych i ok. 1,5 tys. nowości wydawniczych znajdzie się na rozpoczynających się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie XIX Targach Książki Historycznej.

  Targi Książki Historycznej są organizowane od 1992 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To cykl imprez, spotkań autorskich, promocji książek oraz pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych. Ich otwarcie jest połączone z wręczeniem Nagrody KLIO i nagrody im. prof. Jerzego Skowronka.

  "W tym roku nasza oferta zostanie poszerzona o Salon Książki Muzealnej, na którym swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt wydawnictw muzealnych. 17 z nich będzie miało indywidualne stoiska wystawiennicze, a 23 zaprezentują się w ramach jednego stoiska. Łącznie zaoferują zwiedzającym ok. 170 pozycji książkowych" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Waldemar Michalski, zajmujący się organizacją Targów z ramienia Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.

  "Na naszym stoisku, oprócz wydanych przez nas publikacji, będzie można również uzyskać informacje o naszej działalności. Zorganizujemy także w zamkowej sali kinowej pokazy filmów historycznych z różnych epok, powstałe w Muzeum w ciągu ostatnich dwóch lat. Będzie można m.in. obejrzeć obrazy poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz modzie czy sporcie w II Rzeczpospolitej" - opowiadał PAP Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, które jest partnerem Targów.

  Wśród atrakcji Targów znajdzie się m.in. Salon Dwudziestolecia Międzywojennego, przybliżający klimat międzywojennej Warszawy. W ramach Salonu pisarze i aktorzy opowiedzą o życiu artystycznym tamtych lat. Będzie można również obejrzeć fragmenty przedstawień teatralnych związanych z tamtym okresem.

  Odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony historii i dyskusji historycznej w internecie zorganizowany przez portal historyczny historia.org.pl wraz z forum historycy.org oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej i prezentacje historycznych gier planszowych. Odwiedzający Targi będą mogli wziąć udział w spacerach historycznych poprowadzonych przez Sylwię Chutnik, Sławomira Kopra i Tomasza Mościckiego, poświęconych baśniom i legendom Warszawy (dla dzieci 3-8 lat), nieistniejącym teatrom Warszawy oraz dawnym kawiarniom warszawskim.

  Dla najmłodszych czytelników zaplanowano również na niedzielne południe spacer historyczny śladami baśni i legend warszawskich, gry i zabawy zorganizowane przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Muzeum Historii Polski. Specjalnie dla dzieci muzealnicy zorganizują także lekcje, podczas których będzie można np. wytłoczyć druk na zabytkowej prasie.

  Przybywający na imprezę będą mogli przejechać się tramwajem historycznym dowożącym warszawiaków w weekend targowy (27-28 listopada) do Zamku Królewskiego. Podczas przejażdżki varsavianiści opowiadać będą o Zamku i mieście.

  Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące XVIII Targom Książki Historycznej jest wolny.

  Szczegółowy program XIX Targów Książki Historycznej jest dostępny pod adresem www.pwkh.pl AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 23.11.2010. 18:04  


  Najnowsze