• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XIX Targi Książki Historycznej

  23.11.2010. 18:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Blisko130 wydawnictw, 90 stoisk wystawienniczych i ok. 1,5 tys. nowości wydawniczych znajdzie się na rozpoczynających się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie XIX Targach Książki Historycznej.

  Targi Książki Historycznej są organizowane od 1992 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To cykl imprez, spotkań autorskich, promocji książek oraz pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych. Ich otwarcie jest połączone z wręczeniem Nagrody KLIO i nagrody im. prof. Jerzego Skowronka.

  "W tym roku nasza oferta zostanie poszerzona o Salon Książki Muzealnej, na którym swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt wydawnictw muzealnych. 17 z nich będzie miało indywidualne stoiska wystawiennicze, a 23 zaprezentują się w ramach jednego stoiska. Łącznie zaoferują zwiedzającym ok. 170 pozycji książkowych" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Waldemar Michalski, zajmujący się organizacją Targów z ramienia Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.

  "Na naszym stoisku, oprócz wydanych przez nas publikacji, będzie można również uzyskać informacje o naszej działalności. Zorganizujemy także w zamkowej sali kinowej pokazy filmów historycznych z różnych epok, powstałe w Muzeum w ciągu ostatnich dwóch lat. Będzie można m.in. obejrzeć obrazy poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz modzie czy sporcie w II Rzeczpospolitej" - opowiadał PAP Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, które jest partnerem Targów.

  Wśród atrakcji Targów znajdzie się m.in. Salon Dwudziestolecia Międzywojennego, przybliżający klimat międzywojennej Warszawy. W ramach Salonu pisarze i aktorzy opowiedzą o życiu artystycznym tamtych lat. Będzie można również obejrzeć fragmenty przedstawień teatralnych związanych z tamtym okresem.

  Odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony historii i dyskusji historycznej w internecie zorganizowany przez portal historyczny historia.org.pl wraz z forum historycy.org oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej i prezentacje historycznych gier planszowych. Odwiedzający Targi będą mogli wziąć udział w spacerach historycznych poprowadzonych przez Sylwię Chutnik, Sławomira Kopra i Tomasza Mościckiego, poświęconych baśniom i legendom Warszawy (dla dzieci 3-8 lat), nieistniejącym teatrom Warszawy oraz dawnym kawiarniom warszawskim.

  Dla najmłodszych czytelników zaplanowano również na niedzielne południe spacer historyczny śladami baśni i legend warszawskich, gry i zabawy zorganizowane przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Muzeum Historii Polski. Specjalnie dla dzieci muzealnicy zorganizują także lekcje, podczas których będzie można np. wytłoczyć druk na zabytkowej prasie.

  Przybywający na imprezę będą mogli przejechać się tramwajem historycznym dowożącym warszawiaków w weekend targowy (27-28 listopada) do Zamku Królewskiego. Podczas przejażdżki varsavianiści opowiadać będą o Zamku i mieście.

  Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące XVIII Targom Książki Historycznej jest wolny.

  Szczegółowy program XIX Targów Książki Historycznej jest dostępny pod adresem www.pwkh.pl AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polska Izba Książki (PIK) – ogólnokrajowa organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca zarówno wydawców, jak i księgarnie,hurtownie książek, drukarnie, a także wszelkie przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki. Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów, które odbywają się cyklicznie w maju każdego roku. Metryka książki – informacje dotyczące wydawniczych i technicznych aspektów wydania książki, leżące na czwartej stronie (czyli na kolumnie redakcyjnej) tzw. czwórki tytułowej czyli pierwszych czterech stron książki. Strona ta składa się z dwóch części: na górze jest metryka wydawnicza, a na dole metryka drukarska. W wydawnictwach bibliofilskich, oraz o najwyższym poziomie edytorskim, spotykana jest również metryka typograficzna.

  Nagroda KLIO (zwana Noblem dla historyków) – nagroda przyznawana od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne przez jury w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący, od 1996), prof. Barbara Grochulska (1998-2006), prof. Tomasz Kizwalter (od 2007), prof. Jan Kieniewicz (od 1996), prof. Andrzej Paczkowski (1995), prof. Henryk Samsonowicz (od 1995), prof. Jerzy Skowronek (1995), prof. Janusz Tazbir oraz red. Tomasz Łubieński (od 2005), red. Marian Turski (od 1995) i red. Tadeusz J. Żółciński (1995-2004). Sekretarzem jest od 1995 r. Zbigniew Czerwiński (Warszawa). Inicjatorem fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Nagroda wręczana jest w ramach Targów Książki Historycznej. Muzeum Historii Katowic jest instytucją muzealną zajmującą się sztuką, historią i rozwojem Katowic, w ramach których gromadzone są zbiory historyczne: pocztówki, fotografie, dokumenty oraz sztuka mniej i bardziej znanych artystów, których twórczość przeplata się z historią Katowic. Placówka oprócz zadań wystawienniczych realizuje również program naukowo-badawczy. W ramach muzeum działa również wydawnictwo, publikujące albumy i książki poświęcone najciekawszym wystawom i wydarzeniom a także rocznik Kronika Katowic. W zbiorach muzeum znajduje się w sumie blisko 100 000 eksponatów, w tym cykl 27 pasteli Stanisława Ignacego Witkiewicza, będących portretami Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, mieszkającej po wojnie w Katowicach.

  Maria Ewa Letki (ur. 2 listopada 1948) – polska pisarka, autorka opowiadań, bajek i powieści dla dzieci i młodzieży. Jej utwory tłumaczone są na język francuski, chiński i koreański. Jej książki zdobyły wiele nagród, w tym tytuł Książki Roku 2010 przyznawany przez Polską Sekcję IBBY (za Zaczarowane historie), Pióro Fredry 2010 (Zaczarowane historie), wyróżnienie Jury Profesjonalnego (dorosłe) w konkursie Nagroda Donga 2010 i nominację do Małego Donga Jury Dziecięcego oraz nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2011 (Diabełek), Diabełek i Czarusia zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2009 Maria Ewa Letki otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Google Książki (Google Book Search) – wyszukiwarka książek wykorzystująca technologię OCR. Wyszukiwanie obejmuje książki znajdujące się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki znajdujące się w serwisie można przeczytać w całości, do większości jednak jest dostępny jedynie podgląd strony tytułowej i spisu treści bądź wglądu w ogóle nie ma. Pierwotnie usługa została nazwana Google Print, lecz 17 listopada 2005 zmieniła nazwę.

  Sztuka książki – określenie dziedzin sztuki i rzemiosła artystycznego związanych z tworzeniem zewnętrznego kształtu książki. Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej (chiń. trad. 台北國際書展, ang. Taipei International Book Exhibition TIBE) – istnieją od 1987 roku. Odbywają się w lutym w "Taipei World Trade Center" (TWTC). Podczas targów prezentowane są najnowsze trendy wydawnicze, organizowane seminaria, spotkania z wydawcami i autorami. Ze względu na swoje położenie geograficzne, targi w Tajpej stały się międzynarodowym forum dyskursu kulturalnego oraz wymiany doświadczeń pomiędzy europejskim rynkiem wydawniczym a rynkiem książki azjatyckiej.

  Targi w Krakowie – polska firma z siedzibą w Krakowie. Specjalizuje się w organizacji targów, konferencji i kongresów, jest organizatorem m.in. Targów Książki w Krakowie. Jest także inicjatorem Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Jest właścicielem i operatorem Międzynarodowego Centrum Targowo–Kongresowego EXPO Kraków.

  Wydawnictwo DiG zostało założone w Warszawie w 1991 r. przez Sławomira Górzyńskiego i Krzysztofa J. Dąbrowskiego. Obecnie właścicielami są dr S. Górzyński i dr Iwona M. Dacka-Górzyńska. Do chwili obecnej zostało opublikowanych przez Wydawnictwo DiG ok. 800 tytułów książkowych oraz przeszło sto numerów różnych czasopism naukowych. Książki i czasopisma obejmują szeroko rozumiane nauki społeczne, głównie jednak historię, historię sztuki, historię literatury, przez kilka lat publikowane były także książki z zakresu nauk ekonomicznych. Wydawnictwo DiG oznaczało swoje publikacje książkowe numerami ISBN 83-85490- (pula wykorzystana), a obecnie jest to numer 973-83-7181-.

  Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe. Wklejka – (potocznie zwana przez drukarzy również forzacem), dwukartkowa składka przyklejona lub przyszywana do pierwszego i ostatniego arkusza książki w twardej oprawie. Zadaniem wyklejki jest ochrona przed zniszczeniem zewnętrznych arkuszy książki i związanie bloku książkowego z okładką.

  Nagroda Pokojowa Księgarzy Niemieckich (niem. Friedenspreis des Deutschen Buchhandels) jest odznaczeniem przyznawanym corocznie z okazji Targów Książki we Frankfurcie nad Menem (w kościele św. Pawła) osobistościom, „które poprzez literacką, naukową bądź artystyczną działalność w znaczącym stopniu zasłużyły się dla urzeczywistnienia myśli pokojowej.” Oporkowanie grzbietu bloku książki wykonuje się przez odgięcie zewnętrznych grzbietów składek bloku książki. Oporkowanie zwiększa wytrzymałość połączenia bloku z okładką, gdyż oporek utworzony na krawędzi grzbietu bloku książki opiera się o krawędź grzbietową okładzinówki. Oporkowanie można stosować do grzbietów wieloskładkowych zaokrąglonych i prostych. Wysokość oporka powinna być równa grubości okładzinówki.

  Festiwal Komiksowa Warszawa - coroczny konwent komiksowy, odbywający się w maju (z wyjątkiem pierwszej edycji) w Warszawie pd 2010 roku. Organizowany jest przez . Organizatorami Festiwalu są Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Stowarzyszenie Twórców Contur (od 2011) oraz stołeczny Dom Kultury Śródmieście (od 2012). Od 2011 roku FKW odbywa się w ramach Warszawskich Targów Książki. W naturalny sposób stał się sukcesorem nie kontynuowanych Warszawskich Spotkań Komiksowych. Kacper Śledziński - polski historyk i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, publikował na łamach „Dziennika Polskiego” i miesięcznika „Spotkania z Zabytkami”. Autor popularnonaukowych książek poświęconych między innymi dokonaniom polskich oddziałów i żołnierzy podczas II wojny światowej. W 2011 roku opublikował nakładem wydawnictwa ZNAK książkę "Czarna Kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka" nominowaną między innymi do tytułu Książki Historycznej Roku, natomiast w roku 2012 "Cichociemnych. Elitę polskiej dywersji". W przeszłości pisał także książki poświęcone wojskowości polskiej i słowiańskiej wcześniejszych epok.

  Dodano: 23.11.2010. 18:04  


  Najnowsze