• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XVI Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie

  04.08.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Warzenie soli, lepienie garnków, bitwa Słowian i Wikingów, targ niewolników, konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej - to tylko mała część atrakcji, które czekają na turystów, którzy odwiedzą Wolin między 6 a 8 sierpnia. W tych dniach będzie się tam odbywał XVI Festiwal Słowian i Wikingów.

  Na Wolinie staną repliki dawnych namiotów, zaś po Dziwnie będą żeglować repliki słowiańskich i wikińskich okrętów.

  Festiwal rozpocznie się jak co roku korowodem wszystkich uczestników. Wyruszy on z placu przed kościołem Św. Mikołaja i przez Rynek Wolina poprowadzi na wyspę. Przemarszowi będą towarzyszyć grupy muzyczno-taneczne z różnych krajów Europy. W czasie ceremonii powitania zostanie wręczona nagroda dla zwycięskiej załogi regat replik dawnych łodzi organizowanych na trasie Wolin - Kamień Pomorski - Wolin.

  Co roku do Wolina przybywa około 1 500 uczestników z 25 krajów, którzy prezentują tradycje wczesnego średniowiecza. Pokazy historyczne są organizowane na wyspie Ostrów koło Wolina. Znajduje się tu skansen wczesnośredniowieczny Centrum Słowian i Wikingów będący rekonstrukcją zabudowy Wolina sprzed 1000 lat.

  Idea tegorocznego festiwalu nawiązuje do tekstów tzw. Jomsvikingasagi, spisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii historii bractwa wojowników zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu - informują organizatorzy.

  Założycielem grodu miał być duński możnowładca Palnatoki. Chociaż islandzka saga to tylko barwny literacki epos to nie wykluczone, że nawiązywała ona do dziejów grupy Skandynawów, którzy wówczas zamieszkiwali wśród Słowian w Wolinie. Wydają się to potwierdzać liczne znaleziska skandynawskie odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w Wolinie. W programie festiwalu znajdą się inscenizacje wydarzeń opisanych w Jomsvikingasadze.

  Goście Festiwalu będą mogli zobaczyć pokazy bicia monet, wytopu żelaza, szycia książek. Odbędzie się również konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską, słowiański obrzęd zaślubin - Swaćba, turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga oraz obrzęd ofiarowania - o pomyślne żniwa i obfity plon.

  Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie: www.jomsborg-vineta.com ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Skansen na Wolinie – średniowieczny skansen położony na wyspie Ostrów Recławski w granicach administracyjnych Wolina. Został otwarty 7 kwietnia 2008 roku przez Tomasza Wojtczaka prezesa stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta". Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta" - stowarzyszenie zarejestrowane w Szczecinie 3 czerwca 2003 r., które działa na rzecz rozwoju i promocji Wolina - w szczególności poprzez budowę i promocję skansenu archeologicznego - rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej zabudowy - na wyspie Ostrów Recławski. Festiwal Słowian i Wikingów – cykliczna impreza plenerowa w formie archeologii eksperymentalnej. Odbywa się corocznie w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Ostrów Recławski w Wolinie.

  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Trzygłów, Trygław, łac. Triglav – bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan, czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (ob. Brandenburgu). Jego kult został potwierdzony m.in. w żywotach św. Ottona z Bambergu, spisanych przez Herborda i Ebbo.

  Most w Wolinie – most drogowy nad cieśniną Dziwną w obwodnicy miasta Wolina w ciągu budowanej drogi ekspresowej S3 łączy wyspę Wolin ze stałym lądem. Most o długości 664,45 metra (165 metrów między podporami) był w chwili wybudowania największym mostem łukowym w Polsce. Obiekt oddano do użytku 2 grudnia 2003 roku. Budowę zrealizowało konsorcjum firm Nesco Entrecanales Cubiertas S.A.oraz Mostostal S.A. Dwór w Wolinie – barokowy, zabytkowy, dwór w Wolinie. Budynek znajduje się na tyłach urzędu miejskiego przy ulicy Zamkowej 23. Obecnie znajduje się tu Kulturalne Centrum Współpracy Międzynarodowej.

  Srebrna Góra (Srebrne Wzgórze) – pagórek na wyspie Wolin, położony ok. 0,5 km na północ od centrum miasta Wolina, na trasie żółtego szlaku turystycznego. Wolinianie – plemię zachodniosłowiańskie zamieszkujące wyspę Wolin nad Zatoką Pomorską i ziemie przyległe, z głównym ośrodkiem w Wolinie.

  Słownik starożytności słowiańskich: encyklopedyczny zarys kultury Słowian od czasów najdawniejszych – kilkutomowy słownik, dotyczący dziejów szeroko pojętej Słowiańszczyzny do końca XII wieku.

  Barwy pansłowiańskie. Kolorami panslawizmu są czerwień, błękit i biel. Barwy te widnieją na flagach większości krajów słowiańskich oraz tych krajów, w których narody słowiańskie lub słowiańskojęzyczne stanowią większość. Mają one symbolizować postulowaną przez panslawizm koncepcję wspólnych korzeni Słowian. Barwy te zostały przyjęte podczas I zjazdu wszechsłowiańskiego w Pradze w 1848.

  Dodano: 04.08.2010. 00:17  


  Najnowsze