• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XVI Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie

  08.08.2010. 08:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 1600 uczestników z 24 krajów świata, prezentacje wczesnośredniowiecznego rzemiosła i kuchni, bitwy, wyścigi słowiańskich i wikińskich okrętów - to atrakcje rozpoczętego w piątek w Wolinie (Zachodniopomorskie) Festiwalu Słowian i Wikingów. Festiwal zainaugurował korowód uczestników zmierzających ulicami miasta na wyspę, na której zaprezentowały się poszczególne grupy wojów i rzemieślników. Pochodowi towarzyszyły występy grup muzycznych i tanecznych z różnych stron Europy. W osadzie wolińskiej, za pomocą świdra ogniowego, rozpalono ogień, który rozniesiono do wszystkich chat na terenie obozowiska.

  Przez trzy dni prawie 2 tys. wojowników, rzemieślników, artystów zaprezentuje życie codzienne, kulturalne i sztukę wojenną ludzi wczesnego średniowiecza.

  "W tym roku położyliśmy nacisk na sztukę wojenną Wolina i ludów związanych z okresem Średniowiecza, dlatego dużą część całego programu zajmują pojedynki, bitwy" - powiedział PAP organizator części historycznej festiwalu, Wojciech Celiński.

  Festiwal w Wolinie ma uczyć poprzez zabawę, dlatego uczestnicy mogą nie tylko oglądać prezentacje rzemieślników przedstawiających wczesnośredniowieczne zawody, ale także osobiście wziąć udział w pokazach. Zasiadając za kołem garncarskim można samodzielnie wykonać replikę naczynia. Planowane prezentacje to m.in. nauka garncarstwa, tkactwa, bursztynnictwa, bicia monet.

  Bieg wojownika, czyli cykl konkurencji sprawnościowych, to wyzwanie rzucone nie tylko wojom, ale wszystkim uczestnikom imprezy. Nie zabraknie też stałego punktu w programie festiwalu - wyścigów słowiańskich i wikińskich okrętów. Ponad 400 uczestników zgłosiło swój udział w wielkiej Bitwie Słowian i Wikingów. Jej rezultat nie będzie znany, dopóki nie zostanie pokonany ostatni wojownik.

  Przez cały festiwal odbywać się będą gry i zabawy wczesnośredniowieczne. Zaplanowano m.in. konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej - mit można zaprezentować w wybrany przez siebie sposób. Może być wierszem, prozą lub np. w formie pantomimy. Organizatorzy przygotowali inscenizacje na różne tematy m.in. dotyczące braterstwa krwi czy praw regulujących życie w osadzie. Zaplanowano też występy grup muzyki dawnej.

  Słowianie i Wikingowie będą rywalizować nie tylko na lądzie. Na wodach Zalewu Pomorskiego rozegra się bitwa morska oraz pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów.

  Zarówno turyści, jak i uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w konkursie na najdostojniejszą brodę wikińską. Ocenie będą podlegać: długość, kolor, uczesanie oraz dodatkowe ozdoby.

  Festiwal potrwa do niedzieli. SZT

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ mag/ bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”). Festiwal Piosenki Radzieckiej – festiwal muzyczny, organizowany od 1965 do końca lat 80. w Zielonej Górze przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poprzedzały go ogólnopolskie eliminacje piosenkarzy amatorów. Głównymi nagrodami były Złote, Srebrne i Brązowe Samowary. Odpowiednikiem festiwalu zielonogórskiego w ZSRR był Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. Od 1992 zmienił on nazwę na festiwal "Słowiański Bazar" i został zorientowany głównie na wykonawców wykonujących utwory we wszystkich językach słowiańskich. Ogólozwiązkowy Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku (ros. Всесоюзный фестиваль польской песни в Витебске) - festiwal muzyczny organizowany w latach 1988 i 1990 w Witebsku. Impreza gromadziła młodych wykonawców muzyki polskiej ze wszystkich republik radzieckich oraz gości z Polski. Został on pomyślany jako odpowiednik odbywającego się w Polsce dorocznie w Zielonej Górze Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Lokalizacja Festiwalu Piosenki Polskiej związana była z umową o partnerstwie pomiędzy Witebskiem a Zieloną Górą. Na potrzeby Festiwalu Piosenki Polskiej zbudowano w mieście w 1988 amfiteatr na ok. 5 tys widzów, w którym odbywa się od 1992 Festiwal "Słowiański Bazar". Festiwal Piosenki Polskiej miał tylko dwie edycje: w 1988 i 1990. Po pierwszym festiwalu, odbywającym się w dniach 17-22 lipca 1988, radziecka firma "Melodia" wydała album z wyborem piosenek z konkursu (Всесоюзный фестиваль польской песни — "Мелодия", 1989). Jednym z bardziej znanych jego uczestników ze strony polskiej była Maryla Rodowicz.

  Festiwal Birofilia – największy w Polsce, międzynarodowy festiwal poświęcony tematyce piwnej i piwowarskiej. Odbywa się w czerwcu na terenie Browaru Żywiec i Piwiarni Żywieckiej. Składa się z Międzynarodowej Giełdy Birofiliów oraz Festiwalu Piwowarów, który obejmuje Konkurs Piw Domowych, Konkurs Piw Rzemieślniczych, Konkurs Etykiet Piw Domowych oraz Konkurs Dziennikarzy "Pszeniczna Bomba". Na terenie festiwalu organizowana jest tzw. Aleja Piw Świata prezentująca najciekawsze piwa zagraniczne. Swoje stoiska mają również polskie rzemieślnicze browary restauracyjne, piwowarzy domowi, sklepy specjalistyczne i organizacje piwowarskie. Coroczną atrakcją festiwalu jest wizyta księżnej Marii Krystyny Altenburg, córki arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga - właściciela żywieckiego browaru do 1945 r. W trakcie festiwalu organizowany jest pokaz warzenia piwa, palenia słodu, zwiedzanie browaru i przyległego muzeum. Część rozrywkową festiwalu wypełniają konkursy i zabawy piwowarskie na scenie giełdowej, występy folklorystyczne i koncerty zespołów muzycznych. Beverly Hills Film Festival (BHFF) - festiwal filmowy w Stanach Zjednoczonych założony przez niezależnego filmowca Nino Simone. Festiwal ten jest międzynarodowym konkursem poświęconym przedstawianiu sztuki filmowej i talentu twórców pochodzących z różnych stron świata. Co roku BHFF trwa pięć dni i bierze w nim udział ponad dwadzieścia tysięcy uczestników.

  Międzynarodowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju – festiwal muzyki poważnej, który odbywa się corocznie w drugiej połowie roku od sierpnia do listopada. Podczas festiwalu wykonywane są utwory patrona festiwalu, oraz innych polskich kompozytorów. Tzw. Łódź z Gokstad, datowana na IX wiek łódź znaleziona w 1880 roku przez mieszkańców Osebergu nad Oslofjord w Norwegii podczas przekopywania kurhanu. W łodzi znajdowała się komora grobowa ze szczątkami wodza wikingów. Pochówek obrabowany był wcześniej z cennych przedmiotów, jednakże sama łódź zachowała się w bardzo dobrym stanie. Aktualnie eksponowana jest w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. Jest przykładem sneki, najmniejszego z wikińskich okrętów wojennych.

  Słownik starożytności słowiańskich: encyklopedyczny zarys kultury Słowian od czasów najdawniejszych – kilkutomowy słownik, dotyczący dziejów szeroko pojętej Słowiańszczyzny do końca XII wieku. W 2005 roku odbyła się 14. edycja festiwalu Yach Film. Równolegle odbyły się trzy imprezy dodatkowe: Festiwal Muzycznych Filmów Animowanych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich (5. edycja), Festiwal Wideoklipów Dziecięcych Mały Jaś (8. edycja) i Festiwal Filmów Sportów Ekstremalnych "Zajawka" (2. edycja).

  Festiwal Słowian i Wikingów – cykliczna impreza plenerowa w formie archeologii eksperymentalnej. Odbywa się corocznie w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Ostrów Recławski w Wolinie.

  AfryKamera - Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich - festiwal filmowy odbywający się co roku w kwietniu w paru miastach w Polsce. Festiwal rozpoczął swoją działalność w 2006 r. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja dorobku filmowego kinematografii afrykańskiej z ostatnich lat.

  Polkowickie Dni Teatru - festiwal teatralny, odbywający się corocznie wiosną w Polkowicach, a organizowany przez Polkowickie Centrum Animacji. Polkowickie Dni Teatru to festiwal, który na stałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Dolnego Śląska. A przecież powstał i rozwija się w mieście, które przez wiele lat postrzegane było, ze względu na bliskość kopalni miedzi, jako „górnicza sypialnia”. O stale rosnącej randze Festiwalu świadczą m.in. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego w kategorii: upowszechnianie teatru, którą w 2010 r. otrzymał dyrektor artystyczny Polkowickich Dni Teatru – Andrzej Wierdak, a także nominacja Festiwalu do plebiscytu Hit Dekady 2001-2010 w kategorii Teatr i Literatura, organizowanego przez „Gazetę Wrocławską”. Idea Polkowickich Dni Teatru od lat pozostaje niezmienna: krzewić miłość do Teatru oraz ukazywać różne jego oblicza w najlepszym wykonaniu. Dlatego też w repertuarze Festiwalu, obok eksperymentalnych inscenizacji Leszka Mądzika oraz dramatów współczesnych, znajdują się spektakle komediowe, muzyczne oraz farsy. Od XIII edycji Polkowickie Dni Teatru odbywać się będą pod hasłem "Oblicza Teatru", nawiązującym do założeń programowych Festiwalu. Kënga Magjike (Pieśń magiczna) – albański festiwal muzyczny organizowany corocznie w listopadzie w Tiranie. Inicjatorem powstania festiwalu konkurencyjnego wobec odbywającego się wcześniej Festivali i Këngës był Ardit Gjebrea. Nowa impreza muzyczna miała zaprezentować bardziej zróżnicowaną muzykę, w tym także artystów związanych ze sceną alternatywną. Festiwal odbywa się od 1999, a od siódmej edycji w 2005 w nowym formacie. Piosenki startujące w konkursie są emitowane miesiąc przed półfinałem imprezy, a wyboru dokonują słuchacze. Wyłonione w ten sposób utwory podlegają ocenie jury.

  Chąśnicy – określenie stosowane wobec słowiańskich wojowników, walczących na podobieństwo skandynawskich wikingów. Nazewnictwo to można także odnosić do niektórych wypraw książąt pomorskich przeciwko Polsce wczesnopiastowskiej i księstwom niemieckim. Języki słowiańskie – grupa języków w obrębie podrodziny bałtosłowiańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Pochodzą od języka prasłowiańskiego, który rozpadł się na dialekty regionalne w wyniku wielkiej ekspansji Słowian w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. Używanie języków słowiańskich jest najwyraźniejszym wyznacznikiem przynależności do ludów słowiańskich, które prócz języków łączy kultura i pochodzenie.

  Festiwal Polki - festiwal muzyczny, który odbywał się w Świętochłowicach od 2005 do 2009 roku w pierwszy weekend września. Odbywał się on na terenie OSiR Skałka na trzech scenach. Podczas festiwalu pokazywały się artyści różnych stylów muzycznych, od poważnych, przez folkowe i popowe, a kończąc na rockowych. Zapraszane także były zespoły z miast zagranicznych, m.in. Czech, Austrii, Holandii, Słowacji i Węgier. Średnia liczba widzów trzydniowego festiwalu sięgała 200 tys. osób.

  Dodano: 08.08.2010. 08:17  


  Najnowsze