• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zabytki kultury trypolskiej prezentowane w Poznaniu

  23.03.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zabytki jednej z najbardziej intrygujących i tajemniczych kultur archeologicznych w dziejach Europy można zobaczyć Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na wystawie "Magiczny świat kultury trypolskiej".

  To kolejna ekspozycja z cyklu "Bliskie spotkania z"; ukazuje unikatowe zabytki kultury trypolskiej ze wsi Biały Potok (rej. Czortków, dzisiejsza Ukraina) związane z magicznymi praktykami i obrządkami religijnymi.

   

  Na wyjątkową grupę zabytków składają się wykonane z gliny figurki przedstawiające postaci ludzkie i zwierzęta oraz miniaturowe naczynia odkryte w 1925 roku. Wszystkie pochodzą z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zabytki tego typu, ze względu na swoje przeznaczenie, są znajdowane przez archeologów w sanktuariach i domowych świątyniach. Te prezentowane na ekspozycji wykonano w II poł. IV tysiąclecia p.n.e.

  Wyroby ceramiczne społeczności kultury trypolskiej cechują się nadzwyczaj barwnymi, malowanymi dekoracjami. Zdaniem niektórych badaczy należy je zaliczyć do najpiękniejszych powstałych w okresie eneolitu - epoki miedzi (IV tysiąclecie p.n.e.), a nawet pradziejów Europy. Według archeologów bogate zdobienia mają ukazywać skomplikowany świat wierzeń ówczesnych ludzi.

  W ostatnim czasie prowadzone są intensywne prace, których celem jest opracowywanie całego unikatowego zbioru zabytków kultury trypolskiej w zbiorach poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Składają się nań m.in. bogato malowane fragmenty naczyń ceramicznych, wyroby krzemienne i kamienne, ciężarki tkackie, przęśliki i bardzo dobrze zachowane fragmenty polepy, materiał organiczny oraz kości zwierzęce i ludzkie. Opracowania i analizy materiałów są prowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy z Polski i Ukrainy, którym kieruje dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dr hab. Marzena Szmyt, prof. UAM.

  Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji. Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005. Sztuka Gruzji: Najdawniejsze zabytki sztuki narodów, zamieszkujących obszar dzisiejszej Gruzji, pochodzą z czasów przedhistorycznych. Odkryto zabytki kultury materialnej z czasów paleolitu i neolitu. Zabytki z epoki brązu świadczą już o wysokiej kulturze dawnych mieszkańców. W kurhanach znaleziono m. in. bogato zdobione srebrne naczynia. Styl zabytków wskazuje na wpływy kultury Urartu.

  Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach – polskie muzeum etnograficzne z siedzibą w Kielcach. Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zostało otwarte dla zwiedzających w 1959 r. Na początku było placówką prowadzoną społecznie przez kolbuszowskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury, jako Muzeum Regionalne Lasowiaków. Po upaństwowieniu w 1971 r. statutowy obszar działania został określony zasięgiem zamieszkania dwóch grup etnograficznych – Lasowiaków i Rzeszowiaków; wkrótce też zmieniono nazwę na Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W 1978 r. otwarto najważniejszą ekspozycję Muzeum – Park Etnograficzny.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – placówka muzealna, której wystawy rybołówstwa bałtyckiego, ukazują specyfikę zawodu rybaka oraz przedstawiają wycinek kultury pomorskiej. Muzeum gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z historią, tradycją i kulturą rybacką Pomorza Zachodniego. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy ul. Marcinkowskiego 9. Bogdan Kostrzewski (ur. 2 sierpnia 1915 w Poznaniu, zm. 12 kwietnia 1971 w Poznaniu) - docent, doktor, polski archeolog, muzeolog, długoletni dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prowadził wykopaliska w Gieczu. Prywatnie był synem prof drJózefa Kostrzewskiego.

  Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich). Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Biuro Ochrony Zabytków (BOZ) - biuro działające w ramach Ministerstwa Kultury i Sztuki, powstałe w 1997 roku w miejsce Biura Ochrony Dóbr Kultury i Muzeów po uchwaleniu ustawy o muzeach i wyłączeniu spraw muzealnych z ustawy z 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i muzeach.

  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące szeroko rozumiane dzieła sztuki religijnej i przedmioty świadczące o duchowości człowieka. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet) – muzeum historii kultury znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Założone w 1873 w celu udokumentowania historii kultury Szwecji od 1520 do czasów współczesnych. Powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, który założył rownież Skansen. Obecny gmach muzeum, zaprojektowany przez Isaka Gustafa Clasona otwarto w 1907. W zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Muzeum Nordyckie jest największym muzeum historii kultury w Szwecji.

  Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego – odbywający się w Poznaniu w cyklu pięcioletnim, konkurs przeznaczony dla zawodowych lutników wszystkich narodowości bez względu na wiek, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników oraz Muzeum Narodowym -Odziałem Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Konkurs odbywa się zawsze w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

  Dodano: 23.03.2012. 00:04  


  Najnowsze