• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakończono wykopaliska w centrum Inowrocławia

  19.01.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Liczne drewniane konstrukcje dróg, pozostałości zabudowy murowanej i relikty klasztoru franciszkańskiego odnaleźli w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Badania prowadzone były w ramach rewitalizacji centrum miasta.


  "Mieszkańcy z zaciekawieniem obserwowali badania archeologów, pytając co tam odkryto. Interesowało ich jak wyglądał Inowrocław kilkaset lat temu, pora więc podsumować prace przeprowadzonych w trudnych warunkach" - podkreślił Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

  Prace archeologów prowadzone były w ramach prac przy przebudowie nawierzchni Rynku i przyległych ulic. Realizowano je - jak podkreślają archeolodzy - w trudnych warunkach, bowiem równolegle prowadzanych było tu wiele prac budowlanych: kanalizacyjnych (kanalizacja deszczowa, wodociągowa, sanitarna), instalacyjnych (instalacja elektryczna) i układanie ciepłociągu.

  "Prace prowadziliśmy na +żywej+ kanalizacji, przy pracującym obok sprzęcie ciężkim. Z jednej strony były łopaty koparki, a drugiej lejąca się woda" - wspominał Tomasz Górzyński, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Przebadano ponad trzy tysiące m. kw. Pod ziemią odkryto pojedyncze deski dróg, a także całe jej konstrukcje, pozostałości zabudowy w postaci ścian budynków, wiele konstrukcji murowanych, części murów klasztoru franciszkanów i ratusza miejskiego. "Potwierdzona została hipoteza, że Rynek był w przeszłości kwadratem większym niż dzisiaj" - dodał Górzyński.

  Archeolodzy natrafili także na relikty Bramy Bydgoskiej. Wydobyto z ziemi ok. 4,8 tys. ułamków naczyń ceramicznych, z czego cenne fragmenty z okresu przedrzymskiego, wiele z XIII-XVI wieku, a także z okresu nowożytnego.

  "Ceramika, którą odkryliśmy nawiązywała do ceramiki toruńskiej, co wskazuje na związki Inowrocławia z Toruniem. Bardzo wiele znaleziono kości zwierząt, m.in. bydła, kotów, dzików, ryb owiec. Wiele było też wyrobów szklanych, narzędzi, a wśród nich podków, wędzideł, mis, a także pozostałości zbroi" - podsumował archeolog.

  Prezydenta miasta, z wykształcenia historyka, zaintrygowała hipoteza archeologów, że pozostałości jednego z budynków drewnianych mogą być śladami po dawnym inowrocławskim "centrum handlowym" o konstrukcji przypominającej sukiennice. "W tym miejscu krzyżował się przecież szlak handlowy z Torunia do Poznania, a w tej części Rynku znajdowała się waga miejska" - podkreślił Brejza.

  Końcowy rezultat prac badawczych zawarty został w obszernym opracowaniu, które przekazano prezydentowi. Dokumentacja zawiera ponad 500 zdjęć, analizę inwentarzy i dokumentacje rysunkową.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ ls/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Honorowi obywatele miasta Inowrocławia – Osoby zasłużone dla Inowrocławia, którym nadano tytuł Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Osiedle Toruńskie - jedno z większych osiedli miasta Inowrocławia. Zameldowanych na tym osiedlu jest około 8 tys mieszkańców. Cieślin – wieś w Polsce położona 4 km na zachód od Inowrocławia, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław.

  Marcinkowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław. Liczba mieszkańców 290. Miejscowość oddalona od Inowrocławia o 6 km. w kierunku wschodnim. Dziennice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław, 7 km na wschód od Inowrocławia. Liczy ona 125 mieszkańców. Z niemieckiego Dziennitz (nazwa stosowana podczas zaboru).

  Kruśliwiec – dzielnica miasta Inowrocławia, oddalona od centrum o około 5 kilometrów. Osiedle zamieszkuje około 400 osób. Dziarnowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Pakość. Położone przy zachodniej granicy Inowrocławia.

  Jezioro Szarlejskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław, leżące na terenie Równiny Inowrocławskiej. Kościół Opatrzności Bożej w Inowrocławiu - rzymskokatolicki kościół parafialny w Inowrocławiu, w dzielnicy Mątwy, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Poznańskiej. Należy do dekanatu inowrocławskiego I.

  Kościół św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu-Szymborzu – jeden z 9 kościołów w dekanacie inowrocławskim I.

  Ryszard Brejza (ur. 13 marca 1958 w Inowrocławiu) – polski polityk, poseł na Sejm III kadencji, prezydent Inowrocławia.

  Flaga Inowrocławia to płat o stosunku szerokości do długości 5:8. Podzielony jest on na trzy pasy poziome identyczne pod względem rozmiarów. Kolory pasów to kolejno od góry: złoty, czerwony, biały (or, gueles, argent). Inowrocław Mątwy – nieczynna stacja kolejowa w Inowrocławiu, w dzielnicy Mątwy, w województwie kujawsko-pomorskim. Budynek został zaadaptowany do celów mieszkalnych.

  Mała Synagoga w Inowrocławiu – nieistniejąca obecnie, synagoga znajdująca się w Inowrocławiu przy ulicy Krótkiej 1. Kościół Świętego Józefa w Inowrocławiu - rzymskokatolicki kościół parafialny w Inowrocławiu, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Sienkiewicza. Należy do dekanatu inowrocławskiego II archidiecezji gnieźnieńskiej.

  Kościół franciszkański w Inowrocławiu – nieistniejący obecnie klasztorny kościół, który stał w Inowrocławiu, na obecnym placu klasztornym. Uzdrowisko Inowrocław – zespół uzdrowiskowo-wypoczynkowy położony blisko centrum w zachodniej części Inowrocławia. W 2007 roku powstały tam ogrody papieskie. Niegdyś na terenie ogrodów znajdował się ogród botaniczny. W uzdrowisku znajduje się 5 sanatoriów, liczne zakłady przyrodolecznicze oraz restauracje.

  Osiedle Bajka - jedno z najmniejszych osiedli miasta Inowrocławia. Zamieszkuje je około 150 osób. Bajka powstała w latach 90., wynikiem czego zabudowania osiedla to domki wolnostojące - jedno i kilku rodzinne. Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej - cykliczna impreza sportowo-wiedzowo-muzyczna organizowana przez duszpasterza sportu Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Dariusza Żochowskiego w Inowrocławiu. Nagrodą główną jest Puchar Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski i Prezydenta Miasta Inowrocławia. Od 2005 roku gromadzi wielu zawodników na dwudniowych konkurencjach sportowych, a także konkursie biblijnym i Festiwalu Piosenki Religijnej.

  Dodano: 19.01.2012. 00:04  


  Najnowsze