• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakończył się pierwszy etap akcji Czy leci z nami archeolog?

  12.08.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 2000 zdjęć i 3 godziny ujęć filmowych wykonane z pokładu samolotu nad Małopolską, dzięki którym odkryto liczne, nieznane dotąd stanowiska archeologiczne - to główne osiągnięcia akcji "Czy leci z nami archeolog?", mającej na celu spopularyzowanie wśród naukowców, jak i społeczeństwa prospekcji lotniczej i jej zalet w archeologii.

  Inicjatorem przedsięwzięcia jest Piotr Wroniecki - archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W zespole znaleźli się także Miron Bogacki - archeolog i fotograf z UW, Roman Brejcha - czeski archeolog, który zajmuje się fotointerpretacją, Przemysław Dulęba - doktorant w Instytucie Archeologii UW i Stanisław Maksymowicz - dziennikarz i operator kamery. Samolot 3Xtrim pilotował Krzysztof Wieczorek - mistrz świata w lataniu precyzyjnym w 2009 roku.

  "Startowaliśmy z lotniska aeroklubu krakowskiego w Pobiedniku. Codziennie dojeżdżaliśmy tam z Igołomii, gdzie nocowaliśmy. Żeby zdjęcia były dobrej jakości zdjeliśmy w samolocie drzwi. Szyba w oknie zniekształca i obraz i zmienia jego kolor" - tłumaczy Wroniecki.

  Naukowcy wzbili się w powietrze trzykrotnie. Dwa loty były poświęcone zadokumentowaniu fotograficznemu stanowisk już znanych, m.in. pod Ostrowcem Świętokrzyskim i w rejonie Pińczowa i Miechowa. Natomiast trzeci lot odbył się pod kątem wyszukania nieznanych pozostałości archeologicznych.

  "Dużym problemem w prospekcji lotniczej jest zapamiętanie i późniejsze zlokalizowanie widocznych obiektów na zdjęciu na mapie topograficznej. Na szczęście udało nam się ten problem rozwiązać dzięki pomysłowi Mirona Bogackiego. Używając zwykłego GPS-a zsynchronizowanego czasowo z aparatem fotograficznym i przy zastosowaniu darmowego oprogramowania wszystkie nasze zdjęcia mają tzw. "tagi geolokalizacyjne", dzięki czemu wiemy z dużą dokładnością, gdzie widoczne na zdjęciu obiekty się znajdują" - mówi Wroniecki.

  Dzięki wyróżnikom wegetacyjnym, czyli odróżniającym się kolorystycznie zbożom lub trawom zlokalizowano obiekty na planie koła czy prostokąta, które mogą być pradziejowym domostwami czy grobowcami.

  Archeologom udało się uchwycić dużą część układu przestrzennego stanowisk, np. w Marchocicach zaobserwowano kilka linii fortyfikacyjnych, a także ponad 100 obiektów archeologicznych. Zadokumentowano też dobrze widoczny folwark nowożytny, prawdopodobnie półziemianki i fosy pod Stradowem.

  "Ogrom materiału trochę nas przygniata, ale będziemy powoli go obrabiać" - obiecuje inicjator projektu.

  Kolejnym etapem inicjatywy jest wykonanie profesjonalnego filmu dokumentalnego ukazującego prospekcję lotniczą. Zwiastun dostępny jest tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=RurNzTj77KU&feature=player_embedded#!. Powstanie również strona internetowa, gdzie wyselekcjonowane zdjęcia będzie można przeglądać oraz za pomocą programu Google Earth ujrzeć ich lokalizację.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Stefan Woyda (ur. 1938, zm. 13 lipca 2006) – archeolog, odkrywca Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, w latach 1964-1975 Konserwator Zabytków Archeologicznych na woj. warszawskie, inicjator i współtwórca programu Archeologiczne Zdjęcie Polski, założyciel oraz wieloletni dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Archeologia lotnicza, zwana też czasem "archeologią zdjęć lotniczych" (niem. Luftbildarchäologie) – gałąź archeologii, polegająca na obserwacji i analizie powierzchni ziemi z powietrza w celu wykrycia i udokumentowania śladów stanowisk archeologicznych, jak również na analizie i interpretacji zdjęć lotniczych wykonanych w innych celach i poszukiwaniu zawartych w nich informacji przydatnych archeologom. Naświetlenie – proces padania światła na materiał światłoczuły, dzięki czemu powstaje na nim obraz utajony. Prawidłowe naświetlenie jest kluczowym elementem w procesie powstawania zdjęcia. Jeśli światła naświetlającego jest za mało, zdjęcie będzie za ciemne, niedoświetlone. Analogicznie, gdy światła jest za dużo, zdjęcie będzie prześwietlone.

  Sir Robert Eric Mortimer Wheeler (10 września 1890 - 22 lipca 1976), brytyjski archeolog, twórca metody siatki kwadratów (zwanej też siatką Wheelera) stosowanej przy eksploracji stanowisk archeologicznych. Był doskonałym organizatorem - założył kilka muzeów narodowych i służb archeologicznych w Wielkiej Brytanii i Indiach. Pisał również książki popularyzujące archeologię oraz był prekursorem w zakresie programów telewizyjnych poświęconych archeologii. Sekwencja stratygraficzna - w archeologii termin oznaczający występowanie po sobie kolejnych warstw archeologicznych w obrębie danego stanowiska archeologicznego. Analiza układu warstw pozwala archeologom odtworzyć dzieje stanowiska i ich kolejność. Układ warstw nie jest jednolity i same warstwy także nie są jednakowe w obrębie stanowiska. W różnych rejonach stanowiska proces powstawania warstw mógł przebiegać inaczej.

  Kamil Omar Kuraszkiewicz - polski archeolog, jeden z laureatów pierwszej edycji Stypendiów Polityki - "Zostańcie z nami". Od 1996 roku stały członek misji archeologicznej w Sakkarze. Obecnie adiunkt w Zakładzie Archeologii Egiptu Instytutu Archeologii UW. Geofizyczne metody prospekcji - w archeologii polegają na obserwacji i analizie zmian badanych parametrów takich jak zróżnicowanie przewodnictwa prądu elektrycznego, natężenia pola magnetycznego pomiędzy obiektami archeologicznymi a ich otoczeniem. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu specjalistycznej aparatury można uzyskać obraz znajdujących się pod ziemią obiektów archeologicznych w postaci mapy/wykresu badanego terenu.

  Panoramio – globalna foto-witryna internetowa należąca do Google, w której każdy użytkownik może zamieszczać własne zdjęcia z jednoczesnym zaznaczeniem ich miejsca na mapie. Warunkiem zaakceptowania zdjęć przez administratora strony, jest ich użyteczność geograficzna tzn. muszą przedstawiać one np. ciekawe miejsca, budynki lub naturę itp. w sposób obiektywny. Witryna udostępnia pliki w formacie KML, które mogą być przeglądane między innymi w programie Google Earth. Czesław Hadamik - ur. 1958 r. w Wałbrzychu polski archeolog, doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w archeologii średniowiecza i czasów nowożytnych oraz badaniach archeologiczno-architektonicznych. W publikacjach stara się łączyć warsztat archeologii, historii i historii architektury.

  Google Art Project – przedsięwzięcie internetowe, dzięki któremu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów – uczestników inicjatywy.

  Witold Świętosławski (ur. 1 stycznia 1956 w Zgierzu), archeolog, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1 września 2012 r. dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakład Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. Pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Specjalista w dziedzinie badań archeologicznych średniowiecza oraz bronioznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem śladów bytności ludów Wielkiego Stepu na terenach ziem polskich oraz kulturze materialnej średniowiecza w Polsce i państwie zakonu krzyżackiego w Prusach. Jest autorem kilku publikacji książkowych i ponad 100 artykułów.

  Michał Janusz Parczewski (ur. 1946 ) - prof. dr hab., polski archeolog specjalizujący się w archeologii średniowiecza, początkach kultury słowiańskiej w Polsce, wczesnośredniowiecznym osadnictwie w Karpatach. Pracownik Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych w Instytucie Archeologii UJ. Profesor w Instytucie Archeologii UJ oraz Instytucie Archeologii URz, członek Komitetu Słowianoznawstwa PAN oraz Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN. Studia z zakresu archeologii Polski i powszechnej ukończył w roku 1969 na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1978 obronił pracę doktorską, następnie w roku 1989 rozprawę habilitacyjną. W roku 1993 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Brał udział w ekspedycjach archeologicznych na terenie Małopolski i Śląska, a także w południowo-zachodniej Bułgarii w latach 1979-1982 oraz na Spitsbergenie w roku 1982. W roku 1996 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2009 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Renata Ciołek (ur. 1972) - archeolog, numizmatyk, doktor habilitowana nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W 1996 ukończyła archeologię na UW (habilitacja 2011 r.) Od początku działalności naukowo-dydaktycznej związana z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Pracowni Numizmatycznej Wydziału Historycznego. Główny wykonawca międzynarodowego projektu korpusu znalezisk monet antycznych na ziemiach Polski Fundmünzen der römischen Zeit in Polen] (FMRPL). Specjalność: archeologia okresu rzymskiego, numizmatyka rzymska i grecka, w tym szczególnie mennictwo antyczne na Półwyspie Bałkańskim.

  PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST) Edward Cecil Harris - współczesny archeolog brytyjski, znany dzięki dokonanemu przez niego wynalazkowi systemu graficznej prezentacji stratygrafii stanowisk archeologicznych.

  Wyszukiwarka Grafiki Google została uruchomiona w lipcu 2001 roku pod angielską nazwą Google Image Search. Od 9 listopada 2002 dostępna jest w polskiej wersji językowej. Za jej pomocą użytkownicy mogą przeszukiwać pliki graficzne znajdujące się na stronach internetowych. Specjalna wersja Googlebota odnajduje zdjęcia i obrazy, kategoryzuje je pod specyficzne słowa i wysyła miniaturki zdjęć na serwery Google. Stamtąd są one wyświetlane jako wyniki wyszukiwania, razem z linkami do pełnych wersji znalezionych zdjęć i stron internetowych, na których zostały znalezione. W przypisywaniu zdjęciom słów kluczowych pomaga usługa Google Image Labeler - gra polegająca na jak najszybszym otagowaniu wyświetlanych zdjęć.

  Dodano: 12.08.2010. 00:17  


  Najnowsze