• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Znaleziska z epoki brązu na wyspie Guernsey

  17.04.2010. 21:02
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy badający stanowisko archeologiczne na terenie lotniska na wyspie Guernsey ustalili, że obok odkrytego wcześniej stanowiska rzemieślniczego sprzed ponad 3500 lat mogło znajdować się ludzkie siedlisko.

  Podczas prac ziemnych związanych z rozbudową lotniska na brytyjskiej wyspie Guernsey na Kanale Angielskim w 2008 roku odkryte zostały pozostałości ludzkiej działalności z epoki brązu.

  Archeolodzy badający odkryte wówczas palenisko ustalili, że stanowisko pochodzi z okresu 1500-2000 r. p.n.e. i było miejscem nieustalonej działalności wytwórczej nie związanej z obróbką metali, np. wytwarzaniem lnianych tkanin, oraz że nie było zasiedlone.

  Jak poinformował Filip de Jersey z Biura Archeologicznego Guernsey, ostatnie prace wykopaliskowe, prowadzone na sąsiednim polu przy końcu pasa startowego lotniska, doprowadziły do odkrycia pozostałości naczyń z epoki brązu i krzemiennych narzędzi.

  Zdaniem archeologów, najnowsze znaleziska mogą jednak świadczyć o istnieniu dawnych ludzkich siedzib w okolicy lotniska na Guernsey.

  Prowadzenie badań na stanowisku jest utrudnione, gdyż poziom wód gruntowych w okresie zimy podnosi się i od listopada osiąga poziom około 60 centymetrów pod powierzchnią ziemi, tj. wyższy niż głębokość warstwy zawierającej badane artefakty.

  Według Filipa de Jersey, ostatnie odkrycia - dokonane po opadnięciu poziomu wód gruntowych - nie wpłyną jednak hamująco na realizację planów rozbudowy lotniska, a celem archeologów pozostaje zebranie materiału badawczego przed zakończeniem prac budowlanych. JOT

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) – terytorium przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey. Footes Lane - to wielofunkcyjny stadion sportowy w Saint Peter Port na wyspie Guernsey. Jest główną sportową areną na wyspie Guernsey. Ma całkowitą pojemność 5000 osób, w tym 720 miejsc siedzących. Jest obecnie używany głównie dla meczów piłki nożnej. Dodatkowo stadion gości coroczny Guernsey Marathon, a także wykorzystywany do imprez lekkoatletycznych, np. Island Games w 2003 roku. Aurigny Air – brytyjska linia lotnicza z siedzibą na wyspie Guernsey, w archipelagu Wysp Normandzkich. Głównym hubem jest Port lotniczy Guernsey.

  The Football Asssociation (nazywana również w skrócie The FA) – związek piłkarski działający na terenie Anglii oraz dependencji Korony brytyjskiej: Guernsey, Jersey i Wyspie Man. Do FIFA The FA został włączony w roku 1905, zaś do UEFA w roku 1954, należy także do IIGA. Dzieli się na 51 regionalnych związków piłki nożnej Hrabstwo Guernsey (ang. Guernsey County) – hrabstwo w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 528,29 mil² (1 368,28 km²). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 40 087 mieszkańców. Hrabstwo powstało 31 stycznia 1810 roku, a swą nazwę zawdzięcza wyspie Guernsey, z której pochodziła spora część pierwszych osadników na tych terenach.

  Pracownicy morza (fr. Les Travailleurs de la Mer) – powieść Wiktora Hugo, napisana na Guernsey w 1865, opublikowana w 1866. Funt Guernsey – waluta obowiązująca wraz z funtem szterlingiem w Baliwacie Guernsey. Jest prawnym środkiem płatniczym wyłącznie w Guernsey. Stanowi wyłącznie lokalną odmianę funta szterlinga i nie posiada kodu ISO 4217. Jednak zdarza się, że monety z Guernsey, podobnie jak i z innych terenów podległych, jak Gibraltar, czy wyspa Jersey, trafiają do obiegu w Wielkiej Brytanii. Dzieje się tak dlatego, że ich wielkość, kształt i kolor są identyczne z monetami obowiązującymi w UK, a wygląd jest zbliżony, mimo iż niektóre z nich nie mają nawet podobizny królowej Elżbiety II (jak w przypadku monety jednofuntowej z 1983 r.).

  Le Moulin – najwyższy szczyt na wyspie Sark, osiągający wysokość 114 m n.p.m., a zarazem najwyższe wzniesienie Dependencji Korony brytyjskiej Guernsey. Laurie Morgan (ur. 2 grudnia 1967) – szef ministrów (premier) wyspy Guernsey. Był pierwszym szefem ministrów na wyspie, w okresie od 1 maja 2004 do 5 marca 2007. Deputowany do parlamentu Guernsey.

  Sarnia Cherie (Drogie Guernsey) – jest lokalnym hymnem Guernsey od 1911 roku. Wykonuje się go razem z God save the Queen, w obu wersjach językowych.

  Piłkarska reprezentacja Guernsey w piłce nożnej – zespół, reprezentujący Guernsey, jednak nie należący do FIFA, ani UEFA.

  Vale (fr. Le Valle, dgèrnésiais Lé Vale) - miasto na wyspie Guernsey (Wyspy Normandzkie); 9 707 mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłowy. Drugie co do wielkości miasto wyspy. Jèrriais jest uznawany za odrębny język, najbliższy językowi normandzkiemu lub za dialekt tego języka. Jest używany na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język dgèrnésiais jest używany na sąsiedniej wyspie Guernsey. Na wyspie Sark (kolejnej z Wysp Normandzkich), na której w XVI w. osiedlili się koloniści z Jersey, istnieje odmiana Jèrriais, zwana sercquiais. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.

  Jethou - jedna z Wysp Normandzkich wchodząca w skład Baliwatu Guernsey. Jethou była pierwszą z Wysp Normandzkich, która w XI w. znalazła się pod panowaniem Korony Brytyjskiej - pozostałe wyspy w dalszym ciągu stanowiły wówczas część Królestwa Normandii. Operacja Ambasador – drugi brytyjski rajd oddziałów Commando. Został przeprowadzony w nocy z 14 na 15 lipca 1940 roku na znajdującą się pod niemiecką okupacją wyspę Guernsey. Pośpiesznie zaplanowana i nieudolnie zrealizowana akcja zakończyła się porażką.

  Dodano: 17.04.2010. 21:02  


  Najnowsze