Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Czerniak złośliwy jest często występującym nowotworem złośliwym skóry. Niestety wyniki leczenia czerniaka w Polsce należą do najgorszych w Europie. Niezrozumiałe pozostają przyczyny późnego rozpoznawania czerniaka skóry, którego diagnostyka jest najprostszą i najtańszą w całej onkologii.

Kierujemy do Ciebie prośbę o wypełnienie anonimowej ankiety, która pozwoli na ocenę naszej wiedzy o czerniaku skóry, a w szczególności o profilaktyce i leczeniu tej choroby.
Czas jaki to zajmie - około 10-15 minut.

Czy chcesz pomóc w badaniach naukowych - odpowiedzieć na nasze pytania?

TAK, wypełniam
NIE, odmawiam

Zebrane informacje wykorzystane zostaną wyłącznie do celów naukowych
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku RSS RSS
  auto?
Piątek, 1 czerwca 2012
Konrad, Magdalena, Świętopełk, Alfons
 W 1980 telewizja informacyjna CNN rozpoczęła emisję
 Międzynarodowy Dzień Dziecka
 W 1915 urodził się Jan Twardowski
Dodaj do: 
Dodaj link do serwisu Facebook   Dodaj link do opisu GG  Dodaj link do serwisu Wykop   Dodaj link do serwisu Google   Dodaj link do serwisu Twitter  Dodaj link do serwisu Wyczaj.to   Dodaj link do serwisu Gwar  

Dodaj link do serwisu Delicious  Dodaj link do serwisu Digg   Dodaj link do serwisu Furl   Dodaj link do serwisu Reddit   Dodaj link do serwisu Slashdot  Dodaj link do serwisu Technorati   Dodaj link do serwisu YahooMyWeb
Nowe publikacje
Artykuły
Wydarzenia
Kompendium
Jednoaktowe opery zaprezentują studenci w Operze Śląskiej

Opublikowane przez: Kamil Jaworski

Dodano: |12 Sty 2011|, 2011 00:11
cytuj
" "

Nieczęsto goszczące na polskich operowych scenach opery "Siostra Angelica" Pucciniego oraz "Telefon" Menottiego wystawią w najbliższy weekend w Operze Śląskiej w Bytomiu studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach.

Reżyserii jednoaktowej opery dramatycznej podjął się wybitny tenor Wiesław Ochman. "Siostra Angelica" to jedna z mniej znanych oper Giaccomo Pucciniego - twórcy "Cyganerii", "Toski" i "Turandot". Została skomponowana w 1918 r. Wraz z "Płaszczem" oraz "Gianni Schicci" - kolejnymi jednoaktowymi operami - tworzy tryptyk, który zwykle wykonuje się w czasie jednego teatralnego wieczoru. Prapremiera tych oper miała miejsce w 1918 r. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Spośród trzech części tryptyku "Siostra Angelica" pojawia się na operowych scenach najrzadziej. Bohaterka opery, tytułowa Angelica, to zakonnica, która trafiła do klasztoru z powodu nieślubnego dziecka. Gdy w klasztorze pojawia się ciotka Angeliki z wieścią, że jej kilkuletni synek nie żyje, zakonnica postanawia popełnić samobójstwo. Zrywa w ogrodzie trujące zioła i przygotowuje z nich napój. Po zażyciu trucizny uświadamia sobie wielki grzech samobójstwa. Zrozpaczona wzywa pomocy Matki Boskiej. Drzwi kościoła otwierają się i staje w nich Madonna z chłopczykiem o jasnych włosach. Angelica wyciąga ręce do syna i umiera.

"Telefon - albo miłość we troje" Gian Carla Menottiego to z kolei opera komiczna, również w jednym akcie. Powstała w 1946 r. jako uzupełnienie innego równie krótkiego utworu - "Medium", i do dziś jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł Menottiego. Skomponowana dla sceny Ballet Society, lekka komedia w stylu opera buffa, po premierze zebrała bardzo dobre recenzje. Dzięki temu po raz pierwszy w dziejach opera jako gatunek sztuki trafiła na Broadway. Jeden z szacownych teatrów broadwayowskich, specjalizujący się w przedstawieniach dramatycznych i musicalach, w 1947 r. wystawił razem "Medium" i "Telefon".

"Telefonowi" blisko do musicalu, farsy, komedii romantycznej. Jego bohater, Ben, jest zapracowanym i zabieganym człowiekiem interesu, właśnie szykuje się do służbowego wyjazdu. Lucy to jego ukochana. Kochankowie - jak większość współczesnych par - mają dla siebie mało czasu. Dość powiedzieć, że kłopoty z komunikacją urastają do rangi poważnego problemu. Pewnego dnia Ben przynosi do domu paczkę, a w niej telefon.

Reżyserii tej opery podjęła się Beata Dzianowicz.

Spektakle będą prezentowane 14 i 15 stycznia.

"Żadnego z tych tytułów nie ma w naszym repertuarze, więc to okazja dla melomanów" - podkreśliła Grażyna Konieczna z działu promocji Opery Śląskiej.

W ramach współpracy pomiędzy Akademią Muzyczną w Katowicach a Operą Śląską na bytomskiej scenie były już prezentowane m.in. "Wesele Figara" Mozarta, "Cyganeria" Pucciniego, czy "Don Pasquale" Donizettiego. Wszystkie cieszyły się uznaniem publiczności. LUN

PAP - Nauka w Polsce


hes/bsz
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Opera seria, czyli opera poważna - jeden z dwóch podstawowych gatunków opery, obok opery komicznej. Jej powstanie wiąże się z Neapolem. W operze seria muzyka dominuje nad słowem, zawiera ona liczne arie, często z akompaniamentem orkiestry, występują pieśniowe cabatiny, ansamble, chóry. pełny tekst
Tryptyk (Il Trittico) zbiór trzech jednoaktowych oper Giacoma Pucciniego: Płaszcz, Siostra Angelica, Gianni Schicchi. Jego premiera miała miejsce 14 grudnia 1918 roku w Metropolitan Opera (Nowy Jork). pełny tekst
Dramma giocoso wł. "wesoły dramat" - rodzaj opery łączący operę seria z operą buffa. Temat dramma giocoso jest poważny, jak w operze seria, zaś środki muzyczne, jakimi posługuje się kompozytor pochodzą także z opery buffa. Postaci bywają przerysowane, sceny humorystyczne przeplatają się (czy nawet łączą) z np. budzącymi grozę czy batalistycznymi. pełny tekst
Siostra Angelica (Suor Angelica) jednoaktowa opera werystyczna Giacoma Pucciniego, druga z tzw. Tryptyku. Pierwszy raz została wystawiona w Metropolitan Opera w 1918 r. pełny tekst
Michał Szopski (ur. 23 marca 1915 w Warszawie) polski śpiewak operowy (tenor). Zawodową karierę śpiewaczą rozpoczął w Teatrze Wielkim w 1938 , grając Jontka w operze Halka Stanisława Moniuszki. W latach 70. XX wieku dyrektor i solista Warszawskiej Opery Objazdowej. Na przełomie lat 1970-71 jego Opera Objazdowa występowała przez ponad dwa miesiące w nowo otwartym Domu Kultury w Jaśle. Michał Szopski wystąpił wtedy w operach Stanisława Moniuszki w roli Jontka w operze Halka i Stefana w operze Straszny Dwór. Podczas tej serii występów wystawiono także opery "Rigoletto"- Verdiego, "Sprzedana narzeczona"-B.Smetany, "Madame Butterfly"- G. Pucciniego. Brat Kazimierza Szopskiego pełny tekst

Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
^
 
Komentarze: brak
Skocz do:  

Dodaj temat do Ulubionych



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group