Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Kierowcy samochodów ciężarowych jednocześnie pracują i uczą się
Dodano:
|19 Sty 2011|, 2011 16:26
|
|
|
Technologia nadal szturmem zdobywa świat, przynosząc wiele zmian w różnych branżach. Przykładem jest sektor transportu ciężarowego. Znikną obrazki tirowców usadowionych za wielkimi kierownicami, którzy prowadzą przez długie godziny mając za towarzystwo jedynie kawę i radio CB. Finansowani ze środków unijnych naukowcy z Instytutu Informatycznych Technologii Stosowanych im. Fraunhofera (FIT) w Niemczech oferują logistykom i kierowcom ciężarówek nowe możliwości szkoleniowe, dzięki którym nauka nie pozostaje zamknięta w tradycyjnej sali wykładowej.
System LogiAssist stanowi dorobek projektu ROLE (Responsywne, otwarte środowiska uczenia się), który jest współfinansowany kwotą 6,6 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Koncentruje się na potrzebach przedsiębiorstw logistycznych i kierowców samochodów ciężarowych pokonujących duże odległości. Dzięki tej technologii kierowca ma możliwość uczenia się w trasie za pomocą wykładów audio, dokumentów tekstowych czy filmów wideo.
Zdaniem zespołu z FIT, kierowcy ciężarówek muszą robić wiele więcej, aniżeli tylko kierować. Podczas gdy niegdyś był to zawód dla niemal każdego, kierowanie samochodem ciężarowym stało się wyspecjalizowanym zajęciem, wymagającym wielu umiejętności. Dzisiejsi kierowcy samochodów ciężarowych muszą nie tylko wiedzieć, na czym polega wydajna pod względem zużycia paliwa jazda i modyfikować swoje trasy, by radzić sobie z sytuacjami związanymi z obciążeniem i ruchem drogowym, ale również muszą monitorować swój ładunek i przestrzegać obowiązujących przepisów. Do tego dochodzi skomplikowane ustawodawstwo wprowadzone na szczeblu unijnym oraz regulacje przyjmowane w poszczególnych państwach. Kierowcy tirów powinni być z nimi zaznajomieni.
Zatem najlepszym sposobem, aby im pomóc w zdobywaniu i aktualizowaniu swojej wiedzy jest wyposażenie ich w zaawansowane narzędzie do wykorzystania w czasie pracy. Tutaj wkracza LogiAssist, który oferuje grupom docelowym dokładnie to, czego potrzebują.
"Celem systemu jest pomaganie kierowcom i firmom z branży transportu ciężarowego w zaspakajaniu potrzeb w zakresie szkoleń zawodowych" - mówi dr Martin Wolpers z FIT, kierownik projektu. "Pomysł polega na tym, aby kierowcy ciężarówek słuchali nagranych wykładów po pracy, w czasie przerw, a nawet w czasie prowadzenia samochodu i korzystali ze specjalnie przygotowanych pomocy w trasie. Treści udostępniane są za pomocą smartfonów, tabletów czy laptopów, czyli innymi słowy urządzeń, które kierowca już wykorzystuje w swojej kabinie. Są one dostosowane do potrzeb uczeniowych branży i mogą zostać zaadaptowane do konkretnego kontekstu, uwzględniając wcześniejszą wiedzę i cechy kierowcy, pojazd, ładunek czy trasę" - dodaje. "Zajmujemy się potrzebami kilku grup docelowych."
To najnowsze narzędzie może przydać się studentom, dostawcom materiałów edukacyjnych, pracownikom wiedzy, a nawet osobom, które niekoniecznie spędzają cały dzień za biurkiem. "Zasadniczo każdemu, kto chce się uczyć za pośrednictwem kanałów elektronicznych" - mówi dr Wolpers.
Zespół uporał się z wszelkimi szczegółami dotyczącymi standardów i aplikacji, które umożliwiają osobom uczącym się wykorzystywanie obszernych materiałów na indywidualnie skonfigurowanej platformie edukacyjnej. Naukowcy twierdzą, że treści można wybierać za pomocą zestawu gotowych narzędzi, w które wyposażone jest przyjazne dla użytkownika oprogramowanie, w tym popularnych wyszukiwarek, programów obsługi poczty elektronicznej i czatów.
Środowisko uczeniowe można dostosować do potrzeb i możliwości każdego użytkownika. Niektóre osoby będą preferować pracę z krótkimi podjednostkami kursu, a inne wolą kurs w formie dokumentu. Jeszcze inni będą wybierać filmy wideo bądź pliki audio.
Zespół z FIT przeprowadzi praktyczne pokazy zastosowania tych wyjątkowych środowisk edukacyjnych podczas targów CeBit w Hanowerze, które odbędą się w dniach 1 - 5 marca.
Projekt ROLE, rozpoczęty w 2009 r. i zaplanowany do końca 2013 r., gromadzi razem ekspertów z dziedziny edukacji i technologii z Austrii, Belgii, Chin, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Wlk. Brytanii.
Za: CORDIS
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Szoferka - w samochodach ciężarowych część nadwozia - kabina kierowcy. W starszych modelach pojazdu zazwyczaj bardzo ubogo wyposażona - oprócz miejsca dla kierowcy miewała jeszcze jedno siedzenie dla pasażera (dysponenta lub konwojenta). Obecnie często za siedzeniami kierowcy i pasażera znajdują się dodatkowe miejsca siedzące dla większej liczby (np. trzech) osób, albo przedział przeznaczony do spania, w którym kierowca może odpocząć na parkingach w przerwach podróży.
pełny tekst
Elektryczna regulacja siedzenia (kierowcy i częściowo pasażera) rozwiązanie techniczne stosowane w pojazdach mechanicznych/ samochodach klasy wyższej (ekskluzywnej) umożliwiające właściwe ustawienie fotela na potrzeby kierowcy lub pasażera bez konieczności użycia siły fizycznej; jest rozwinięciem mechanicznej regulacji.
pełny tekst
Deska rozdzielcza to w samochodzie element wyposażenia przedziału pasażerskiego (potocznie: kabiny). Deska rozdzielcza jest umieszczona w przedniej części kabiny, poniżej przedniej szyby. Jest konsolą zawierającą tablicę rozdzielczą (potocznie: zegary lub wskaźniki), regulatory i przełączniki. Wskaźniki znajdują się zwykle na wysokości kierownicy, naprzeciw kierowcy lub pośrodku deski rozdzielczej. W środkowej części deski rozdzielczej znajduje się konsola mieszcząca dodatkowe wyposażenie: radio, popielniczkę z gniazdem, regulatory temperatury powierza w kabinie, klimatyzację a w nowszych samochodach systemy nawigacji i inne. Deska rozdzielcza zawiera również otwory nawiewu, półki, schowki a czasem tablice z bezpiecznikami. Po stronie kierowcy i pasażera deska rozdzielcza zawiera poduszkę powietrzną.
pełny tekst
Team order (pol. polecenie zespołowe) polecenie wydane kierowcy przez szefostwo zespołu, w którym mowa jest o przepuszczeniu innego kierowcy, najczęściej partnera z zespołu. Team order w Formule 1 wydawane było wielokrotnie, zwłaszcza za czasów Michaela Schumachera. Takie polecenia zespołowe zostały zabronione po GP Austrii 2002, kiedy to lider wyścigu Rubens Barrichello dostał polecenie przepuszczenia tuż przed metą Michaela Schumachera. Mimo zakazu zespoły łatwo obchodzą ten przepis (np. poprzez zmianę strategii na mniej korzystną lub ustawione manewry wyprzedzania).
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|