• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ERBN przyznała 427 najlepszym naukowcom granty dla początkujących

  21.10.2010. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od 2007 r. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) rewolucjonizuje badania naukowe i inwestuje w najwybitniejsze talenty, co czyni z niej jeden z fundamentalnych komponentów Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Do trwałości tego sukcesu przyczynia się 427 naukowców na początkowym etapie kariery, którzy otrzymali 580 mln EUR w ramach trzeciego konkursu ERBN "Granty dla początkujących naukowców", wspierającego dobrze zapowiadających się liderów świata nauki w prowadzeniu niezależnych badań naukowych w Europie - niezależnie od narodowości grantobiorcy.

  Każdemu ze zwycięzców przyznano 2 mln EUR dofinansowania. To trzecie zaproszenie do konkursu "Granty dla początkujących naukowców" w ciągu ostatnich 3 lat, a jego szacowany budżet zwiększył się o ponad 40% w stosunku do edycji ubiegłorocznej.

  "ERBN inwestuje w formie nagród zarówno w nowe projekty, jak i nowe talenty" - zauważa Máire Geoghegan-Quinn, Europejska Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki. "Doskonałość w tego typu nowatorskich badaniach naukowych, dofinansowywana przez ERBN, stanowi warunek wstępny budowania Unii Innowacji w Europie i ostatecznie osiągnięcia zrównoważonego wzrostu, który jest celem unijnej strategii Europa 2020. Ufam, że inicjatywa Komisji, na mocy której utworzono w 2007 r. ERBN, w pełni dowiodła swojej słuszności. Mam nadzieję, że w końcu zobaczymy więcej Nagród Nobla przyznawanych najwybitniejszym talentom dofinansowywanym przez ERBN, za przykładem Konstantina Novoselova, beneficjenta grantu ERBN dla początkujących naukowców, który otrzymał niedawno Nagrodę Nobla."

  W ramach tegorocznego zaproszenia nagrodzeni zostaną reprezentanci nie mniej niż 39 narodowości, którzy będą prowadzić swoje badania w instytutach naukowych lub na uczelniach wyższych zlokalizowanych w 21 państwach europejskich.

  "Obieg mózgów to niezbędna cecha doskonałości" - wyjaśnia Jack Metthey, p.o. Dyrektora Agencji Wykonawczej ERBN. "Celem ERBN jest uatrakcyjnienie Europy dla najlepszych naukowców z zagranicy, niezależnie od tego czy są Europejczykami czy nie. Przyjemnie jest patrzeć, jak ERBN zaczyna być coraz bardziej uznawana i znana na całym świecie."

  Podział wybranych naukowców pod względem płci wynosi 73,5% mężczyzn i 26,5% kobiet, a średnia wieku wynosi 36 lat. Rozkład propozycji według dziedzin przedstawia się następująco: 45,7% fizyka i inżynieria; 35,8% nauki przyrodnicze; oraz 18,5% nauki społeczne i humanistyczne. W sumie wnioski złożyło 2.873 naukowców, co stanowi wzrost o 14% w stosunku do ostatniego zaproszenia.

  Odnosząc się do wyników, Przewodnicząca ERBN Helga Nowotny powiedziała: "Wiele satysfakcji daje przyglądanie się jak trzecie z kolei zaproszenie do konkursu 'Granty dla początkujących naukowców' kończy się powodzeniem. Ta ostatnia fala naukowców wybranych ze względu na ich doskonałość powiększa grupę około 1.200 grantobiorców ERBN, którzy pracują nad swoimi przełomowymi, kreatywnymi pomysłami w całej Europie. To niezwykle krzepiące widzieć jak zasoby wyjątkowo mądrych i utalentowanych młodych naukowców w Europie są dalekie od wyczerpania, a ERBN skutecznie przyczynia się do budowania przyszłości indywidualnych karier naukowych i umacniania doskonałości europejskich instytucji badawczych."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 21.10.2010. 17:17  


  Najnowsze