• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Marcin Włodarczyk

  13.12.2011. 08:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prezentowanie nowatorskich konstrukcji polskich naukowców to sposób Marcina Włodarczyka z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej na popularyzację nauki. To dzięki jego zaangażowaniu elektryczny bolid skonstruowany przez studentów trzech wydziałów stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów gliwickiej uczelni. Obecnie promuje wielokrotnie nagradzany na forum międzynarodowym egzoszkielet opracowany przez doktoranta. Marcin Włodarczyk jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  "Innowacje przyświecają moim działaniom mającym na celu popularyzacje nauki. Aktualnie jestem zaangażowany w promocję medialną projektu egzoszkieletu. Jego autor Michał Mikulski za stworzone przez siebie biomedyczne ramię robotyczne sterowane elektromiogramem otrzymał już wiele krajowych oraz międzynarodowych nagród oraz wyróżnień. Młody wynalazca przygotował prototyp robota noszonego, który z sukcesem może służyć do rehabilitacji ruchowej osób z amputacjami wysokimi, zanikiem mięśni lub chorobami pokrewnymi" - wyjaśnia popularyzator.

   

  W Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej (CITT PŚ) Włodarczyk pełni rolę pełnomocnika ds. promocji oraz osoby odpowiedzialnej za kontakty z mediami z ramienia jednostki. Poparcie dla jego kandydatury wyraził dyrektor CITT dr Arkadiusz Szmal oraz naukowcy, z którymi współpracował: dr hab. inż. Wojciech Skarka, dr hab. inż. Marian Błachuta, dr Jacek Smółka i dr Piotr Cheluszka.

  Jak potwierdzają rekomendujący, dzięki aktywności Włodarczyka, który dbał o umieszczanie w mediach informacji o elektrycznym bolidzie na wszystkich etapach konstrukcji pojazdu, kibice mogli śledzić prace studentów. Ukoronowaniem wysiłku konstruktorów był start Bolidu 1 maja na Torze Formuły 1 Silvestrone w Wielkiej Brytanii. Pojazd osiągnął tam niebywały sukces: drugie miejsce w wyścigu Greenpower Corporate Challenge 2011 i zdobył po raz drugi nagrodę The Best Engineered Car.

  Bolid SG 2011 wraz ze studentami można było oglądać w takich programach TV jak: "Kawa czy Herbata", "Dzień Dobry TVN", Serwis TVP Info, Serwis Polsat News, Teleexpress, TVP Katowice, TV Silesia. O zespole konstruktorów można było również usłyszeć w Radiu Katowice (wielokrotnie), RMF FM, RMF MAXXX, Radiu ZET, Radiu CCM, Radiu Plus, Antyradiu, Planecie FM, Tok FM, a także przeczytać w papierowych wydaniach Gazety i Dziennika Zachodniego (wielokrotnie) oraz bardzo wielu internetowych portalach, m.in. PAP-Nauka w Polsce, wp.pl, Interia.pl, Onet.pl, motofakty.pl, itv.gliwice.pl, Gliwice.naszemiasto.pl.

  Pojazd był wystawiany podczas wielu imprez regionalnych oraz ogólnopolskich. W listopadzie 2010 r. był wyeksponowany w Parlamencie Europejskim w Brukseli, promował region śląski na targach EXPO Real 2011. Efektem starań Włodarczyka było zaprezentowanie bolidu podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w jego kancelarii w czerwcu 2011 r. oraz w dniach 20-21 lipca 2011 r. w Sopocie w hotelu Sheraton, gdzie odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Konkurencyjności (COMPET).

  "W wyniku prowadzonych działań projekt jest dobrze rozpoznawalny i stanowi doskonałe narzędzie promocyjne zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc Marcina Włodarczyka i pozyskanie znaczących środków od sponsorów na etapie konstrukcji Bolidu" - oceniają rekomendujący naukowcy z PŚ.

  Obecnie Włodarczyk jest zaangażowany w działania mające na celu pozyskiwaniu funduszy oraz promocje medialną Projektu Bolidu 2012 jak również w organizację debiutu Bolidu PŚ w Shell Eco Marathonie 2012.

  Aktywnie uczestniczy w wielu konferencjach i imprezach targowych. Pomaga naukowcom w walce o medale w konkursach. Brał udział w staraniach, które przyniosły PŚ złoty oraz srebrny medal podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG Katowice 2011. Regularnie informuje media, w tym portale internetowe, (Nauka w Polsce, Portal Innowacji, Innobservator Silesia) o wartych uwagi wydarzeniach oraz osiągnięciach naukowych, których wspólnym elementem jest jakże istotna dla współczesnej nauki - innowacyjność. Do promowania nauki wykorzystuje też portale społecznościowe.

  W przeszłości Marcin Włodarczyk był już wielokrotnie związany z organizacją i popularyzacją wydarzeń związanych z nauką. Był jednym z współtwórców cyklicznej audycji "Studenci na Fali" w Radiu 90 z Rybnika, redaktorem pisma akademickiego "Kampus". W 2005 r. współorganizował konferencję językową Eurocal (European Association for Computer Assisted Language Learning) na Uniwersytecie Jagiellońskim Kraków 2005 r. Przy różnego typu prowadzonych przez siebie inicjatywach współpracował z wieloma redakcjami mediów zarówno prasy, radia jak i TV.

  Włodarczyk jest absolwentem Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej oraz kierunku politologia, specjalność: dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Publikuje artykuły w Biuletynie Politechniki Śląskiej. Jego wypowiedzi ukazały się również na łamach innych czasopism naukowych, takich jak "Polimery". Działa w organizacjach pozarządowych.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Innowacji i Transferu Technologii (CITT) – jednostka Politechniki Śląskiej służąca promocji współpracy nauki z biznesem i samorządem w celu wsparcia i rozwoju procesu transferu technologii i wiedzy z uczelni do gospodarki. Główną grupą do której skierowana jest aktywność CITT są przedsiębiorstwa zainteresowane rozwojem poprzez wdrażanie innowacji. Popularyzacja nauki (popularyzacja wiedzy) – działania mające na celu uprzystępnienie wyników badań naukowych oraz przedstawienie problemów nauki szerokiej publiczności, podejmowane poza systemem szkolnictwa, jako jego uzupełnienie i wzbogacenie. Głównymi formami popularyzacji nauki są publikacje popularnonaukowe w postaci książek oraz publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie. Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) powstało w 2003 roku. Rolą tej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wspieranie rozwoju nowoczesnej nauki m.in. poprzez marketing innowacji i badań naukowych, popularyzację wiedzy i promocję nowych metod komunikacji naukowej oraz aplikowanie o fundusze na rozwój uczelni.  Centrum Innowacji, Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej (skrót: CIRiTT) - jednostka mająca na celu zwiększenie efektywności współpracy między nauką, a biznesem, należące do Politechniki Poznańskiej. Polskie Towarzystwo Leśne (PTL) – organizacja specjalistyczna stworzona w celu inicjowania i wspierania rozwoju nauk z zakresu leśnictwa i drzewnictwa, propagowania dorobku naukowego z zakresu leśnictwa w społeczeństwie, współdziałanie we wdrażaniu osiągnięć nauki do praktyki oraz współpraca z podobnymi organizacjami za granicą. PTL jest od wielu lat członkiem IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody).

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.

  Sprawy Nauki - ogólnopolski, niezależny miesięcznik publicystyczno - informacyjny traktujący o nauce w Polsce, polityce naukowej, organizacji i finansowaniu badań, związkach nauki z gospodarką, ze sztuką oraz popularyzujący osiągnięcia polskich uczonych i ośrodków naukowych. Pełni też rolę forum dyskusyjnego dla środowiska naukowego w Polsce. Skierowany głównie do placówek naukowych oraz środowisk opiniotwórczych. Centrum nauki (oboczne nazwy: muzeum edukacyjne lub muzeum nauki) – instytucja promująca nowoczesną komunikację naukową. Jej celem jest m.in. rozbudzanie zainteresowania nauką w społeczeństwie, inicjowanie debaty na związane z nauka tematy, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz wspieranie systemu szkolnictwa.

  Dodano: 13.12.2011. 08:04  


  Najnowsze