• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Tomasz Czarnecki

  10.01.2012. 07:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne, redagowanie serwisów: teleskopy.net, meteoryty.net oraz ciemnia.net i organizacja wypraw do miejsc, w których widać zaćmienie Słońca - to niektóre sposoby Tomasza Czarneckiego na popularyzowanie wiedzy astronomicznej. "Wszystko, co robię, podyktowane jest chęcią dzielenia się wiedzą" - wyjaśnia Czarnecki. Jest on kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Tomasz Czarnecki od 2005 roku samodzielnie redaguje portal internetowy www.teleskopy.net, poświęcony astronomii. Ukazują się w nim zarówno informacje astronomiczne - już 1,5 tysiąca artykułów - jak i porady dla osób, które chcą zacząć obserwować niebo. Informacje zamieszczone w serwisie przeczytano już ponad milion razy.

  Wraz z portalem ukazuje się miesięcznik elektroniczny "Astronomia - Przegląd Wiadomości", który jest regularnie publikowany od blisko czterech lat. Jako jedno z niewielu takich wydawnictw jest publikacją zarejestrowaną w Bibliotece Narodowej.

  Czarnecki prowadzi również dwa blogi związane z astronomią, fotografią i astrofotografią: Astronomia i teleskopy  oraz dfoto  gdzie - jak sam mówi - stara się odpowiadać przede wszystkim na pytanie, jakie cechy powinien mieć pierwszy teleskop obserwacyjny dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z astronomią lub astrofotografią.

  "Jeśli czymś się interesuję, to zdobytą wiedzę systematyzuję i +wrzucam+ do internetu. W ten sposób to, czego się nauczę, przyda się każdej osobie zainteresowanej tą tematyką" - mówi PAP Czarnecki.

  Jak wyjaśnia dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pasja kandydata widoczna jest również w mniejszych portalach, takich jak meteoryty.net czy ciemnia.net. Ten pierwszy to zdaniem dr. Mrozka "najlepszy serwis informacyjny dotyczący klasyfikacji meteorytów". Drugi poświęcony jest tradycyjnym i historycznym technikom fotografii.

  Czarnecki uważa, że wbrew pozorom portale, które zajmują się popularyzacją astronomii robią to doraźnie i niedokładnie. "Czasem, gdy czytałem teksty innych, to zastanawiałem się jak można wypisywać takie głupoty. To wszystko spowodowało, że chciałem stworzyć coś, co będzie dostarczało wiedzę w sposób poprawny" - wyjaśnił.

  Z tego powodu współpracuje z naukowcami z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. "Jak miewam wątpliwości, to zawsze mogę zadzwonić i podręczyć astronomów. Po paru latach współpracy słuchają mnie z uwagą, a nie tylko z pobłażliwością" - zaznacza.

  "Jeśli na stronie coś przestanie działać, to zaraz mam telefony: co się stało, że strona nie działa. To znaczy, że do kogoś to wszystko dociera" - podkreśla z satysfakcją.

  "Astronomia interesowała mnie od zawsze" - mówi kandydat, który obserwacje astronomiczne prowadzi od dwudziestu lat. "Pierwszy teleskop kupiłem w 1993 roku. Później w lipcu 1994 roku obserwowałem zderzenie komety P/Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem" - opisuje. Następnie w ramach swojej pracy dyplomowej Czarnecki przygotował, konsultowany z NASA, projekt stacji kosmicznej.

  "W miarę jak rozwijały się moje zainteresowania, pojawiła się strona teleskopy.net i pomysł spotkań astronomicznych, współorganizowanych z Uniwersytetem Wrocławskim" - wyjaśnia.

  Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne Czarnecki od sześciu lat organizuje razem z gliwickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (którego jest członkiem) i Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsze z nich odbyło się w Kotlinie Kłodzkiej, wszystkie następne podczas pierwszego wrześniowego nowiu w Górach Izerskich - jednym z ostatnich miejsc w Polsce gdzie niebo jest jeszcze stosunkowo mało "zaśmiecone światłem".

  "Zależało mi na stworzeniu takiego miejsca, w którym miłośnicy astronomii będą mogli spotkać się z prawdziwymi, zawodowymi astronomami. Na prośbę o wsparcie takiego pomysłu pozytywnie zareagował Uniwersytet Wrocławski. Od samego początku eksperci z tamtego ośrodka przyjeżdżają do nas z wykładami, a my mamy możliwość zamęczać ich często niepoważnymi pytaniami" - powiedział Czarnecki. W każdym spotkaniu udział bierze około 40 osób. W sumie podczas sześciu edycji w zajęciach uczestniczyło około 240 pasjonatów.

  Czarnecki współorganizuje również wyprawy do różnych krajów świata, by wspólnie z miłośnikami astronomii obserwować zaćmienia Słońca. W 2009 roku współorganizował wyjazd do Chin. Wyprawa trwała cztery tygodnie i wzięło w niej udział 14 osób.

  "Jak na warunki pogodowe, który towarzyszyły temu - trwającemu sześć minut - najdłuższemu zaćmieniu w XX wieku, mieliśmy szczęście. Zaćmienie widzieliśmy aż 30 sekund, podczas gdy większość obserwatorów widziała tylko chmury" - opisuje.

  W tej chwili planujemy wyjazd do Stanów Zjednoczonych, który odbędzie się w maju 2012 roku i do Australii - w listopadzie 2012 roku. Wyprawa do USA będzie trwała dwa tygodnie, australijska - pięć tygodni. "Idea naszych wypraw jest taka, by zaćmienie było celem, ale oprócz tego staramy się poznać te miejsca, w których jesteśmy" - wyjaśnia. Wspomnienia z wcześniejszych i plany kolejnych wypraw znalazły się na kolejnym blogu, który prowadzi - eclipses.eu.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii. Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego (IA UWr) – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzieli się na 2 zakłady, pracownie naukową, obserwatorium astronomiczne i bibliotekę instytutową. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz wnioskowania o nadanie tytułu naukowego profesora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z heliofizyką, spektroskopowymi badaniami zjawisk aktywnych na Słońcu, analizą widm i obrazów rentgenowskich, badaniami statystycznymi i prognozowaniem aktywności rozbłyskowej Słońca, badaniami teoretycznymi nad zjawiskami aktywności słonecznej i gwiazdowej, astrofizyką, fotometrią i spektrofotometrią gwiazd zmiennych w zakresie promieniowania widzialnego, ultrafioletowego i rentgenowskiego, modelowaniem atmosfer. Instytut oferuje studia na kierunku astronomia.

  Kalendarz astronomiczny (astrologiczny) – współcześnie jest to kalendarz podający dla określonego terytorium np. Polski daty zjawisk astronomicznych takich jak pojawienie się komety, zaćmienia Księżyca, Słońca, rojów meteorów, ciekawych układów planet. Oprócz daty podawany jest obszar, na którym zjawisko będzie widoczne, czas, kierunek w którym należy patrzeć oraz, zwłaszcza dla amatorów, dodatkowe wskazówki naprowadzające obserwatora. Kalendarz astronomiczny dla Polski dość regularnie zamieszcza miesięcznik Wiedza i Życie. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego – jeden z 10. wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk ścisłych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Henryk Cugier (ur. 5 lipca 1951 r. w Świdnicy) - polski astronom specjalizujący się w astrofizyce, nauczyciel akademicki i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, drugi dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii na tejże uczelni w latach 2002-2008. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) – jedno z wiodących na świecie czasopism naukowych dotyczących astronomii i astrofizyki. Jest wydawane przez Blackwell Publishing w imieniu brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS), jednak wbrew nazwie nie jest miesięcznikiem (rocznie ukazuje się 36 numerów), ani nie zawiera obwieszczeń RAS.

  Zenit – w astronomii punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora. Jest jednym z dwóch miejsc przecięcia lokalnej osi pionu ze sferą niebieską. Drugim punktem przecięcia, przeciwległym do zenitu, czyli znajdującym się pod obserwatorem jest nadir. Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego - jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk przyrodniczych, na studiach stacjonarnych. Aktualnie wydział nie prowadzi studiów niestacjonarnych.

  Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.

  Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

  Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. Stanisław Robert Brzostkiewicz (ur. 1930, zm. 1998) – polski popularyzator astronomii, miłośnik tej dziedziny nauki. Związany był z Dąbrową Górniczą. W 1983 roku został uhonorowany jako pierwszy laureat medalem imienia Włodzimierza Zonna, który Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznaje co dwa lata za szerzenie wiedzy o Wszechświecie.

  Dolnośląski Festiwal Nauki, do 2000 Wrocławski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest od 1998 roku, a obecną nazwę ma od 2001. Pierwszy festiwal z 1998 obejmował imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast, tak że XV Festiwal w 2012 trwał 22 dni i oprócz w/w miast odbywa się także w Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Organizatorami są uczelnie dolnośląskie i lokalne jednostki PAN, przy współudziale różnych instytucji kultury i firm. Inicjatorką powstania i głównym koordynatorem Festiwalu w pierwszych latach była prof. Aleksandra Kubicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W edycji w 2011 roku odbyło się przeszło 1200 imprez naukowych, które łącznie odwiedziło ponad 110 tys. osób. Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego - wydawnictwo naukowe, którego historia sięga lat 60, kiedy to w Uniwersytecie Wrocławskim powstał wówczas niewielki dział wydawniczy. W miarę rozwoju wzrastały edytorskie potrzeby Uniwersytetu związane z koniecznością publikacji pomocy dydaktycznych i prac naukowych, co powodowało ciągły rozwój działu wydawniczego, który w 1972 uzyskał status wydawnictwa uczelnianego. Od tego momentu oficyna nosi nazwę Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 kwietnia 1996 roku działając jako jednoosobowa spółka Uniwersytetu Wrocławskiego z ograniczoną odpowiedzialnością.

  Dodano: 10.01.2012. 07:33  


  Najnowsze