• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - dr hab. Danuta Chmielowska

  12.11.2010. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od 30 lat dr hab. Danuta Chmielowska popularyzuje wiedzę o Turcji i Bliskim Wschodzie. Tłumaczy, jak na przestrzeni wieków kształtowały się związki Polaków z tamtejszymi państwami, rozszerza krąg ludzi zainteresowanych kulturą, literaturą, polityką i sprawami społecznymi Orientu. Dyplomatka i pracownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego (UW) kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Jak podkreśla rekomendujące tę kandydaturę Stowarzyszenie Edukacja i Nauka, dr hab. Danuta Chmielowska kilkakrotnie brała udział w organizowanych przez Instytut Orientalistyczny UW Festiwalach Nauki. Omawiała wątki miłosne w literaturze tureckiej (proza II połowy wieku XIX), mówiła też o malarzach polskich i ich fascynacji Turcją na przykładzie polskiej malarki współczesnej Marii Wollenberg-Kluzy.

  Nie obawia się popularyzować wiedzy nawet wśród posłów i senatorów. Wykłady tematyczne wygłaszała na zaproszenie wielu uczelni w Polsce i zagranicą. m.in. Wyższej Szkoły im. Łazarskiego w Warszawie z okazji Dni Tureckich, Fundacji Schumana, Fundacji Willy Branta. Współpracuje z XXIII Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Grochowie. Towarzystwo Polska-Turcja pomaga uczniom w zgłębieniu tajników Orientu, organizując wraz z Ambasadą Turecką m.in. konkursy wiedzy o Turcji z nagrodami i spotkania z ciekawymi ludźmi Orientu.

  Uczona koordynuje prace Naukowego Koła Studentów Turkologii działającego na UW. Starając się dotrzeć do studentów też spoza swego wydziału prowadzi od lat zajęcia ogólnouniwersyteckie m.in. Wiedza o społeczeństwie tureckim; Współczesna literatura turecka i Wprowadzenie do kultury współczesnej Turcji.

  Na przestrzeni lat otrzymała kilka nagród Rektora UW, ostatnią w roku 2008. Pełniąc funkcję konsula generalnego RP w Stambule w latach 1995-1998 wykładała Kulturę Polską oraz prowadziła ćwiczenia językowe w Katedrze Języka i Literatury Polskiej na tamtejszym uniwersytecie.

  "Do dnia dzisiejszego utrzymuje kontakt z większością swych byłych studentów zagranicznych ciesząc się z każdego ich sukcesu. Jest jedną z najczęściej zapraszanych orientalistek do programów telewizyjnych i radiowych, podczas których usłyszeć można jej komentarze na temat aktualnej sytuacji w kulturze i polityce Turcji i krajów sąsiednich" - piszą członkowie Stowarzyszenia Edukacja i Nauka.

  Dr hab. Danuta Chmielowska zna biegle język turecki, francuski i rosyjski. Od lat jest członkiem zagranicznych stowarzyszeń naukowych, m.in. Towarzystwa ds. Badań Folkloru Tureckiego z siedzibą w Ankarze. W Polsce natomiast należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, Polsko-Tureckiej Rady Gospodarczej przy KIG, jest prezesem Towarzystwa Polska-Turcja. Bierze udział w licznych kongresach i seminariach przedkładając referaty na temat historycznych związków Polski z krajami Orientu (Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej), kultury i literatury.

  Ma na swoim koncie ponad 100 artykułów zamieszczonych tak w polskich, jak i w zagranicznych pismach naukowych i popularnonaukowych. Jej książki to m.in. "Rajski Statek. Antologia Opowiadań Tureckich", "La famme Turc dans les ouvres du Nabi, Vehbi et Enderunlu Vasif", "Obiad nad Bosforem. Kuchnia turecka", "Problemy moralno-polityczne społeczeństwa tureckiego w tetralogii Kumala Tapira", "Polsko-tureckie stosunki dyplomatyczne w okresie międzywojennym 1918-1938", "Turcja. Przewodnik. Autor: Dominique de la Tour (tłumaczenie z j. francuskiego i adaptacja)".

  Na polskim rynku czytelniczym znana jest z przekładów z języka tureckiego licznych opowiadań oraz powieści Orhana Pamuka (laureata literackiej nagrody Nobla w zakresie literatury 2006) "Nazywam się czerwień". Tłumaczenie zyskało bardzo dobre recenzje krytyków i uznanie czytelników, podobnie jak przełożona przez nią powieść współczesnej pisarki tureckiej Solmaz Kamuran pt. "Kiraze. Droga do haremu".

  Jako pracownik naukowo-dydaktyczny dr hab. Chmielowska współpracuje z wydawnictwami jako konsultant, służąc wiedzą i doświadczeniem. Organizuje międzynarodowe seminaria i kongresy turkologiczne. W czerwcu 2010 w Pałacu Staszica (budynku PAN w Warszawie) odbyło się z jej inicjatywy seminarium poświęcone stosunkom polsko-tureckim. Poza polskimi naukowcami uczestniczyło w nim 36 uczonych tureckich, którzy wygłosili referaty dotyczące historii, literatury i sztuki.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 12.11.2010. 09:04  


  Najnowsze