• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolinska Institutet uhonorowala Nelsona Mandele, Richarda Dolla, Margarete Wallenius-Kleberg oraz Reijo Vihko

  21.07.2010. 00:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tegorocznymi doktorami honoris causa Karolinska Institutet w Szwecji zostali Nelson Mandela, Richard Doll, Margareta Wallenius-Kleberg i Reijo Vihko. Zostali wyróżnieni ze względu na swój wkład w działalność edukacyjną, handlową i badawczą prowadzoną na uniwersytecie.

  Nelson Mandela otrzymał doktorat honoris causa za swój wkład w walkę z epidemią HIV/AIDS. Dzięki niemu udało się przełożyć na pozytywne działania wiedzę medyczną i eksperymentalne know-how usług opieki zdrowotnej, jak twierdzi uniwersytet. Mandela pomógł znieść piętno związane z HIV i AIDS, a także zwiększyć świadomość potrzeby działania w walce z chorobą.

  Doktorat honoris causa w dziedzinie medycyny został przyznany Richardowi Dollowi za jego unikalny wkład w rozwój metod i badań epidemiologicznych. Jego praca obejmowała studia nad paleniem jako przyczyną chorób i przedwczesnej śmierci. Uważany za jednego z naukowych gigantów XX wieku w dziedzinie badań medycznych w ogromnym stopniu przyczynił się do ulepszenia światowego poziomu zdrowia ludzkiego. Jego udział w badaniach epidemiologicznych obejmuje opisowe studia globalnych przypadków zachorowań na raka; ekologiczne analizy czynników zewnętrznych w odniesieniu do skupisk raka w różnych populacjach; pionierskie badania nad promieniowaniem jonizującym i zagrożeniem chemicznym dla zdrowia w miejscu pracy; pierwsze światowe analizy statystyczne karcynogenezy jako procesu wieloetapowego; oraz szczegółową kwantyfikację przyczyn powstawania raka, które są możliwe do uniknięcia.

  Margareta Wallenius-Kleberg została także wyróżniona doktoratem honoris causa w dziedzinie medycyny za swoje szczodre wsparcie finansowe, które umożliwiło budowę niepowtarzalnej jednostki interwencyjnej szpitala Kaolinska University, jednego z największych, wysoko wyspecjalizowanych szpitali szwedzkich. Pierwszym zakupem dla nowej jednostki będzie robot chirurgiczny, który pozwoli chirurgom na rozwinięcie pionierskich metod małoinwazyjnych w zabiegach chirurgicznych prostaty i pęcherza. Wprowadzenie robota wzbudzi zadowolenie pacjentów, ponieważ jego użycie jest znacznie mniej niewygodne i mniej bolesne niż zastosowanie istniejących już technik.

  Trzeci doktorat honoris causa w tej samej dziedzinie przyznano Reijo Vihko, byłemu dyrektorowi generalnemu Akademii Fińskiej (organizacji Fińskiej Rady do spraw Badań) za mocny udział w polityce badawczej w regionie nordyckim i na arenie międzynarodowej. Badania profesora Vihko w chemii klinicznej objęły obszary takie jak sterydy w ciele ludzkim, receptory sterydowe oraz enzymy włączone w metabolizm sterydowy. W latach 1971 - 2004 piastował stanowisko profesora chemii klinicznej na Uniwersytecie Uleĺborg, gdzie udało mu się zorganizować jeden z najlepiej rozwiniętych laboratoriów chemii klinicznej w regionie nordyckim. Vihko aktywnie stymulował współpracę badawczą w regionie i znacznie przyczynił się do rozwoju międzynarodowych organizacji badawczych, społeczności badawczych, dzienników naukowych, związków oraz komisji.

  Ceremonia nadania doktoratów odbędzie się 13 maja w ratuszu w Sztokholmie.  Kategoria: Różne
  Źródło danych: Karolinska Institutet
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji z Karolinska Institutet

  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe


  RCN: 23468


   
  W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne

  Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji
  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 21.07.2010. 00:12  


  Najnowsze