• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolinska Institutet uhonorowala Nelsona Mandele, Richarda Dolla, Margarete Wallenius-Kleberg oraz Reijo Vihko

  21.07.2010. 00:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tegorocznymi doktorami honoris causa Karolinska Institutet w Szwecji zostali Nelson Mandela, Richard Doll, Margareta Wallenius-Kleberg i Reijo Vihko. Zostali wyróżnieni ze względu na swój wkład w działalność edukacyjną, handlową i badawczą prowadzoną na uniwersytecie.

  Nelson Mandela otrzymał doktorat honoris causa za swój wkład w walkę z epidemią HIV/AIDS. Dzięki niemu udało się przełożyć na pozytywne działania wiedzę medyczną i eksperymentalne know-how usług opieki zdrowotnej, jak twierdzi uniwersytet. Mandela pomógł znieść piętno związane z HIV i AIDS, a także zwiększyć świadomość potrzeby działania w walce z chorobą.

  Doktorat honoris causa w dziedzinie medycyny został przyznany Richardowi Dollowi za jego unikalny wkład w rozwój metod i badań epidemiologicznych. Jego praca obejmowała studia nad paleniem jako przyczyną chorób i przedwczesnej śmierci. Uważany za jednego z naukowych gigantów XX wieku w dziedzinie badań medycznych w ogromnym stopniu przyczynił się do ulepszenia światowego poziomu zdrowia ludzkiego. Jego udział w badaniach epidemiologicznych obejmuje opisowe studia globalnych przypadków zachorowań na raka; ekologiczne analizy czynników zewnętrznych w odniesieniu do skupisk raka w różnych populacjach; pionierskie badania nad promieniowaniem jonizującym i zagrożeniem chemicznym dla zdrowia w miejscu pracy; pierwsze światowe analizy statystyczne karcynogenezy jako procesu wieloetapowego; oraz szczegółową kwantyfikację przyczyn powstawania raka, które są możliwe do uniknięcia.

  Margareta Wallenius-Kleberg została także wyróżniona doktoratem honoris causa w dziedzinie medycyny za swoje szczodre wsparcie finansowe, które umożliwiło budowę niepowtarzalnej jednostki interwencyjnej szpitala Kaolinska University, jednego z największych, wysoko wyspecjalizowanych szpitali szwedzkich. Pierwszym zakupem dla nowej jednostki będzie robot chirurgiczny, który pozwoli chirurgom na rozwinięcie pionierskich metod małoinwazyjnych w zabiegach chirurgicznych prostaty i pęcherza. Wprowadzenie robota wzbudzi zadowolenie pacjentów, ponieważ jego użycie jest znacznie mniej niewygodne i mniej bolesne niż zastosowanie istniejących już technik.

  Trzeci doktorat honoris causa w tej samej dziedzinie przyznano Reijo Vihko, byłemu dyrektorowi generalnemu Akademii Fińskiej (organizacji Fińskiej Rady do spraw Badań) za mocny udział w polityce badawczej w regionie nordyckim i na arenie międzynarodowej. Badania profesora Vihko w chemii klinicznej objęły obszary takie jak sterydy w ciele ludzkim, receptory sterydowe oraz enzymy włączone w metabolizm sterydowy. W latach 1971 - 2004 piastował stanowisko profesora chemii klinicznej na Uniwersytecie Uleĺborg, gdzie udało mu się zorganizować jeden z najlepiej rozwiniętych laboratoriów chemii klinicznej w regionie nordyckim. Vihko aktywnie stymulował współpracę badawczą w regionie i znacznie przyczynił się do rozwoju międzynarodowych organizacji badawczych, społeczności badawczych, dzienników naukowych, związków oraz komisji.

  Ceremonia nadania doktoratów odbędzie się 13 maja w ratuszu w Sztokholmie.  Kategoria: Różne
  Źródło danych: Karolinska Institutet
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji z Karolinska Institutet

  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe


  RCN: 23468


   
  W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne

  Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji
  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Instytut Karolinska (szw. Karolinska Institutet) – uniwersytet medyczny w Solnie (regionie Sztokholm), założony w 1810. Komitet instytutu przyznaje Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Do Instytutu należy Szpital Karolinska. Dwa główne kampusy Instytutu znajdują się w Solnie i Huddinge. Instytut Karolinska to jeden z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Kształci się tam około 6000 studentów i 3000 doktorantów. Edwin Mattison McMillan (ur. 18 września 1907 w Redondo Beach, zm. 7 września 1991 w El Cerrito) – amerykański chemik, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W 1929 roku ukończył studia na California Institute of Technology, doktoryzował się w 1932 na University of California, Berkeley. Od 1934 wraz z Ernestem Lawrencem pracuje nad badaniem reakcji jądrowych i ich produktów. Bierze również udział w pracach nad konstrukcją cyklotronu. Od 1942 członek ekipy badawczej w ramach projektu Manhattan. W 1946 uzyskuje tytuł profesora. Po wojnie ponownie podejmuje pracę na Uniwersytecie w Berkeley. W 1961 został uhonorowany doktoratem Doctor honoris causa przez Rensselaer Polytechnic Institute, zaś dwa lata później - Gustavus Adolphus College. W 1951 został, wraz z Glennem Seaborgiem wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za ich odkrycia w chemii transuranowców Per Christian Jersild (ur. 14 marca 1935) - szwedzki lekarz i pisarz. Autor trzydziestu pięciu powieści, głównie o tematyce społecznej, felietonista Dagens Nyheter. Laureat szwedzkich nagród literackich, Doktorat honoris causa uniwersytetu w Uppsali.

  Lista doktorów honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – lista obejmuje doktorów honoris causa od 1921 r. do dnia dzisiejszego. Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - chronologiczna lista doktorów honoris causa Akademii Medycznej w Lublinie oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie .

  Ivan Čolović (ur. w 1938 w Belgradzie) - ukończył studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Belgradzkiego, a następnie zrobił doktorat z etnologii. Serbski antropolog i etnolog; specjalista w zakresie tożsamości etnicznej i kulturowej ludności krajów Europy Środkowej i Południowej. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Andrzej Seyfried (ur. 27 lipca 1922 we Lwowie, zm. 5 stycznia 2009) – polski uczony, profesor medycyny, specjalista w zakresie rehabilitacji, doktor honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 1963 r., piastował funkcję eksperta do spraw rehabilitacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W latach 2003-2007 był członkiem Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. Pionier w dziedzinie patobiomechaniki oraz w zakresie leczenia polio.

  Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: Doktoraty honoris causa nadane w Wyższej Szkole Pedagogicznej, Akademii Pedagogicznej i Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Francisco (Kiko) José Eduardo Argüello (urodzony 9 stycznia 1939 w León w Hiszpanii), wraz z Carmen Hernandez, jest inicjatorem Drogi Neokatechumenalnej, którą obecnie kierują wraz z księdzem Mario Pezzi. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. W 1959 Argüello otrzymał Nagrodę Narodową za zasługi dla sztuki. W 2009 roku otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie. W 2013 Kiko otrzymał doktorat honoris causa KUL. Kiko nigdy nie był uczniem Picassa, jak błędnie podaje wiele źródeł.

  Ronald Wright (ur. 1948 w Londynie), brytyjski pisarz i historyk. Studiował archeologię na Uniwersytecie Cambridge i Uniwersytecie Calgary, gdzie w 1996 uzyskał doktorat honoris causa. Obecnie mieszka w Kanadzie.

  Tim Hauser, właśc. Timothy George Hauser (ur. 12 grudnia 1941) – amerykański piosenkarz i wokalista jazzowy, założyciel i lider kwartetu The Manhattan Transfer, a także producent nagrań grupy. W 1993 otrzymał doktorat honoris causa The Berklee College of Music. W 2007 nagrał solowy album Love Stories.

  Zofia Majewska (ur. 13 stycznia 1907 w Warszawie, zm. 19 listopada 1997 w Gdańsku) – polska lekarka, neurolog, twórczyni polskiej szkoły neurologii rozwojowej, wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku, pierwsza w historii tej uczelni kobieta, która uzyskała habilitację i tytuł profesora oraz doktorat honoris causa. Piotr Perzyna (ur. 1932, zm. 22 czerwca 2013) – polski mechanik, prof. dr hab. inż., specjalista w dziedzinie mechaniki ciała stałego, twórca teorii lepkoplastyczności. Doctor honoris causa Politechniki Poznańskiej.

  Michael Kaplan (ur. 15 kwietnia 1946 w Neuilly-sur-Seine) – francuski historyk mediewista, bizantynolog. Absolwent a następnie wykładowca na uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Specjalizuje się w historii mentalności oraz hagiografii bizantyńskiej. W latach 1999-2004 był rektorem tej uczelni. Otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Mińsku (2000). Ted Bell jest absolwentem Randolph-Macon College w Ashland w stanie Wirginia. W wczesnych latach siedemdziesiątych rozpoczął pracę w branży reklamowej. Niedługo później jego kariera nabrała rozpędu, bo został prezesem i dyrektorem kreatywnym w firmie Leo Burnett Company. Później podobne stanowiska piastował też w firmie Young & Rubicam, jednej z największych agencji reklamowych na świecie . Jego zainteresowania sięgają jednak znacznie dalej. Posiada on tytuł doktora honoris causa z zakresu sztuk pięknych od uczelni Kendall College. Pracował również w departamencie Stanu w charakterze doradcy, zasiadał również w radach nadzorczych kilku instytucji. W 2001 roku przeszedł na emeryturę i poświęcił się swojej kolejnej pasji, pisaniu. Mieszka w Palm Beach na Florydzie i w narciarskim Aspen w stanie Kolorado, gdzie pisze powieści z Alexandrem Hawke, swoim ulubionym bohaterem.

  Dodano: 21.07.2010. 00:12  


  Najnowsze