• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs edukacyjny Muzeum Historii Polski

  14.09.2010. 00:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Stworzenie projektu gry, przybliżającej przebieg i znaczenie wydarzeń historycznych związanych z powiatami śremskim i gnieźnieńskim, ma na celu konkurs edukacyjny Projekt Historiogra(f), ogłoszony przez Muzeum Historii Polski. Początek konkursu 14 września.

  Konkurs, organizowany przez Muzeum Historii Polski wspólnie ze starostwami śremskim i gnieźnieńskim, ma na celu przybliżenie wiedzy o historii tych powiatów oraz popularyzację gry jako formy przekazywania wiedzy historycznej. Jest skierowany głównie do edukatorów historii. Mogą wziąć w nim udział osoby pełnoletnie zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Uczestnicy mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w projekcie, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie www.historiograf.muzhp.pl w terminie do 15 listopada.

  Po zgłoszeniu akcesu, uczestnicy otrzymają od organizatora potwierdzenie udziału. W przypadku wątpliwości można kontaktować się z pracownikami Działu Edukacyjnego muzeum. Zadaniem uczestników konkursu jest opracowanie projektu gry historycznej, której temat ma nawiązywać do wydarzeń historycznych związanych z powiatami śremskim i gnieźnieńskim, a sama gra powinna być skierowana zarówno do uczniów, jak i do szerokiej publiczności.

  Do 12 grudnia uczestnicy muszą przekazać organizatorowi projekty gier w formie pliku PDF zawierające: cele realizowane poprzez grę, szczegółowy opis, zawierający szczegóły fabuły i mechaniki gry, harmonogram realizacji projektu oraz jego szczegółowy budżet nieprzekraczający 10 tys. zł. Jury do 20 grudnia wybierze trzy zwycięskie prace, których autorzy otrzymają 7, 8 i 10 tys. zł z przeznaczeniem na realizację przedstawionych projektów w terminie do końca 2011 roku.

  Konkursowi towarzyszą bezpłatne dwudniowe warsztaty pomagające wszystkim chętnym przygotować się do tworzenia, promocji i organizacji produkcji gier. Warsztaty odbędą się w październiku na terenie powiatu Śremskiego i Gnieźnieńskiego. Będą prowadzone przez pracowników Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski. Szczegóły i zgłoszenia na www.historiograf.muzhp.pl. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku. Muzeum Historii AGH i Techniki – uczelniane muzeum działające od roku 1960 w ramach powstałej trzy lata wcześniej jednostki "Ośrodek Historii Techniki z Muzeum AGH". Eksponaty muzealne pogrupowane są w cztery działy: Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny – stowarzyszenie założone w 1951, mające na celu zachowanie i utrwalenie pamięci o kulturze i historii Żydów polskich oraz ich wkładzie w kulturę światową. Swoje cele realizuje obecnie głównie poprzez wspieranie budowy i tworzenia wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich oraz działalności Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet) – muzeum historii kultury znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. Założone w 1873 w celu udokumentowania historii kultury Szwecji od 1520 do czasów współczesnych. Powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, który założył rownież Skansen. Obecny gmach muzeum, zaprojektowany przez Isaka Gustafa Clasona otwarto w 1907. W zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Muzeum Nordyckie jest największym muzeum historii kultury w Szwecji.

  Muzeum 2. Korpusu Zmechanizowanego – muzeum zlokalizowane w Krakowie przy ul. Rakowickiej 29, działające w ramach struktur wojskowych. Muzeum poświęcono historii dokonań żołnierzy związków operacyjnych noszących numer dwa oraz formacji wojskowych związanych z Garnizonem Kraków, w szczególności: Służba Wolontariuszy Muzeum Ermitażu (ros. Служба волонтеров Государственного Эрмитажа) – program Państwowego Muzeum Ermitażu, skupiający rosyjskich i zagranicznych studentów w organizacji oferującej wszystkim chętnym możliwość zapoznania się z działalnością Ermitażu oraz wzięcia udziału w przygotowaniu i prowadzeniu projektów.

  Żywe muzeum (ang. living museum) – rodzaj muzeum, w którym bądź odgrywane są historyczne wydarzenia ukazujące życie w dawnych czasach, zwłaszcza w perspektywie etnograficznej lub historycznej, bądź zainscenizowane jest proces wytwarzania danego towaru handlowego w aspekcie techniczno-technologicznym, zwłaszcza rzemieślniczym (tzw. lekcje żywej historii). Szczególną odmianą żywego muzeum jest żywy skansen (tylko w języku polskim, w pozostałych językach nie ma wyodrębnienia). Niekiedy jako żywe muzeum określa się grupy rekonstrukcji historycznej odgrywające scenki historyczne na zamówienie w muzealnych obiektach historycznych. National Museum Cardiff (pol. Muzeum Narodowe w Cardiff) – muzeum i galeria sztuki poświęcone historii Walii. Jest położone w centrum Cardiff w Cathays Park. Budynek, w którym mieszczą się zbiory muzealne, został oficjalnie otwarty w 1927 roku. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z dziedziny archeologii, geologii i historii naturalnej Walii oraz kolekcja dzieł sztuki.

  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.

  Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia (w skrócie MuzeUM Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia lub MuzeUM, inna nazwa – Muzeum Historii Medycyny UM) – muzeum w Łodzi poświęcone historii medycyny i Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia oraz polskiego szkolnictwa wojskowo-medycznego. Funkcjonuje przy Zakładzie Historii Nauk i Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Muzeum Politechniki Krakowskiej – uczelniane muzeum powołane w dniu 4 czerwca 2004 roku, a otwarte dnia 30 maja 2005 roku. Muzeum mieści się na kampusie PK, w budynku dawnego aresztu wojskowego (dawny areszt Koszar Arcyksięcia Rudolfa). Muzeum gromadzi i eksponuje muzealia związane z PK oraz z jej patronem - Tadeuszem Kościuszko. Zgodnie z zapisem w akcie powołującym "Muzeum upowszechnia wiedzę o historii Politechniki Krakowskiej, a także o historii techniki i nauki oraz edukacji.".

  Dodano: 14.09.2010. 00:05  


  Najnowsze